Filmové profese - scénář

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 13. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V seriálu o filmařských profesích jsme se již zaměřili na režiséry a producenty, kteří jsou ve vlastních očích zdaleka ti nejdůležitější. Často se přitom zapomíná na osamělé vlky scenáristy. Právě těm budeme věnovat dnešní pokračování.

Scenárista

Plachý specifický tvor žijící ve svých představách se pozná zpravidla podle permanentně překvapeného výrazu. Neznáme přesně jeho zvyky v domácím prostředí, protože ještě nebyl zaznamenán případ, že by si scenárista zapínal při psaní kameru, nebo ho natáčel štáb filmů o filmu. Víme bezpečně, že překvapený výraz má při přebírání filmových cen, kdy musí před davem celebrit promluvit a zůstat věrný své pověsti mistra slova. Nejvíce překvapený je ovšem vzápětí na hotelovém pokoji, po nálezu kytice růží od neznámé ctitelky (čti ambiciózní herečky) hned vedle nočního stolku. Geniálně tuto profesi shrnul jeden hollywoodský producent, když scenáristé stávkovali kvůli výši honorářů a ostatní cechy z kolegiality bojkotovaly bujarý večírek po udílení Zlatých glóbů. Tehdy ten muž velkého světa řekl: „A nestačilo je na ten večírek prostě jenom pozvat?“

Scenáristický tým

Poslední dobou stále častější úkaz, který se objevuje díky nekonečným seriálům. Přestože má tato profese v názvu tým, každý pracuje samostatně. Jednotlivec připomínající zoubek v namazaném hodinářském stroji pak sedí a vymýšlí osudy staré Blažkové přesně podle plánu vycházejícího z aktuálního dění a data vysílání epizody. Při práci si tento námezdní dělník začíná krutě uvědomovat, že je ještě na nižším stupni potravinového řetězce než oblastní divadelní herec, kterému se musí přizpůsobovat. Nejslavnějším úkazem bezradnosti scenáristického týmu v historii audiovize zůstává oživení Bobbyho Ewinga v seriálu Dallas, kdy se postava doslova zjeví ve sprše a ignoruje několik desítek předchozích dílů mýdlové opery.

Dramaturg a producentský náhled

Dva termíny označují jedno a totéž, rozdíl je pouze v lokalitě. Dramaturg je česká specialita a označuje profesi člověka, který má dohlížet, aby se autor úplně neznemožnil. Jeho úkolem je být oponentem připravovaného díla, ale příliš často se v českých zemích stává, že dramaturg je nezaměstnaný a zneuznaný autor. V takovém případě dochází k vyhroceným konfliktům, které se řeší v lepším případě fackami, v horším u soudu. Producenta jako oponenta ve výsledku ani tak nezajímá umělecké dílo, jako peníze, které toto dílo vydělá, protože umění je to podle něho vždy. Geniální producent Dino De Laurentiis chybějící peníze na rozpočet historického filmu s Arnoldem Schwarzeneggerem vyřešil tak, že dal rytířům na záda logo s firmou na likvidaci odpadu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese - scénář. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free