Mikrofonista, runner, klapka

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno středa 2. leden 2013 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Při mumraji na natáčení se v početném štábu několika desítek jedinců následující profese spíše ztratí, přesto by bez nich nebylo natáčení možné.

 

Runner

Je časné ráno a kamiony s technikou se blíží do reálných exteriérů ve městě. Řidiči nadávají při pohledu na dopravní značky, které jim dopředu oznamují zákaz zastavení s magickým nápisem „MIMO FILM“. To je výsledek práce člověka, jehož náplní práce je vše vyběhat. Runnera na samotném natáčení příliš nepotkáte, protože jeho činnost skutečně odpovídá anglickému ekvivalentu běžec. Je v neustálém poklusu, má nejprošlapanější podrážku a tik v oku. Jeho náplní práce je zařizovat potřebná povolení, nosit švestičky ze své zahrádky a na všechny se mile a přívětivě usmívat, přestože mu už během dne několikrát povolily nervy při jednání s úředníky nebo vševědoucím režisérem, který mu neustále dává nové příkazy.

Klapka

Po hodinách příprav záběru se najednou ozve přes celý plac: ,,Takže poprosím o ticho.“ Celé místo se najednou ponoří do sváteční atmosféry a všichni se začínají soustředit. Kameraman začíná nahrávat, režisér s čepicí na hlavě sleduje monitor a před kamerou se najednou objevuje klapka. Každý si představuje klapku jako nejhezčí dívku pod sluncem, která se jen usmívá, sladkým hlasem pronáší číslo jetí a roztomile klapá kusem dřeva o plechovou tabulku, kde křídou mění čísla záběrů a počet opakování. Odkud se ale tyto osoby povětšinou berou? Inu, nepotismus. Klapka bývá většinou velmi dobrá kamarádka s režisérem a v nezávislých filmech naštěstí pořád je. V dnešní době jsou ale klapky digitální a komunikují s kamerou beze slov prostřednictvím kabelu.

Mikrofonista

Pokud uvidíte mladého člověka se sluchátky na uších jako má Otík ve filmu Vesničko má středisková, rukou třímající dlouhou tyč s chlupatým mikrofonem na jejím konci, tak je to mikrofonista. Je nesmírně zajímavé sledovat jeho způsob držení tyče. Zpočátku ji hrdě svírá nad sebou. Po dlouhých minutách už si ji pomalu přesouvá za krk a nervózně přešlapuje. Po skončení záběru to dokonce vypadá, že k tyči přirostl. V ten moment štáb ani nedutá. Většinou se od ní ale nakonec odlepí, aby si mohl dojít na filmovou jednotku energie – kávu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Mikrofonista, runner, klapka. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free