Po stopách módy

Dáma v soukromí roku 1937

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno středa 20. srpen 2014 15:03 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Rok poznamenaný úmrtím prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, ale život společnosti se zastavit nemohl, musel jít dál. Voskovec s Werichem se prezentovali v Osvobozeném divadle premiérou hry Těžká Barbora, premiér Hodža oznámil už v lednovém rozhlasovém projevu rozhodnutí vlády o zahájení budování pražského metra, Karel Čapek vydal Bílou nemoc, režisér Otakar Vávra natočil s Hugo Haasem film Velbloud uchem jehly, Velkou pardubickou vyhrála poprvé žena Lata Brandisová na koni Norma. A jsme „oslím můstkem" u ženy. Moje babička říkala: Když do pekla, tak na pořádném koni! Tak se rovnou podíváme dámám pod sukně a do postelí.

Na pláže!

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno středa 16. červenec 2014 13:37 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

To je aktuální výzva letošního léta. S počasím sice občas střídavým, ale když uhodí klasická vedra, rychle o těch plážích začínáme přemýšlet. Ať už o přímořských nebo tuzemských. Záleží na volném čase, chuti a obsahu naší peněženky. Jakmile si to hezky vyhodnotíme, balíme plavky, velkou osušku, láhev s pitím a alespoň “pětatřicítku“ opalovací krém s UV filtrem. A hurá na pláže!

Za dveřmi domácností roku 1931

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 16. červen 2014 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Také vás někdy napadlo podívat se nečekaně za zavřené dveře?  Mě od dětských let držela touha zůstat po klasické prohlídce v pantoflích na zámku a pěkně si prohlédnout všechny ty zavřené místnosti, kam návštěvník nesmí ani nakouknout klíčovou dírkou, natož tam třeba strčit nos. A protože už jsem hodně zavřených zámeckých dveří mohla otevřít, zůstala mi touha vidět nějaké domácnosti doby minulé. A to s celým každodenním životem a rituály. Prostě ode všeho trochu, na módu myslíc na prvním místě. Zkusíme to s rokem 1931, co říkáte?

Charlie odešla navždy v květnu

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 19. květen 2014 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Historicky „první dámou“ byla Charlotta Garrigue,  Američanka provdaná do Československa za charismatického muže jménem Tomáš Masaryk. V době, kdy se spolu seznámili, neměla ani tušení, že se jednoho dne stane on prezidentem a ona první dámou Československa. Dámou, která si svoji pětiletou pozici užila velice málo, většinou střídavým pobytem v sanatoriu nebo na zámku v Lánech.

Jarní kaleidoskop roku 1933

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 21. duben 2014 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Jako přízrak se nad jarem roku 1933 rozpínal vrchol nezaměstnanosti v ČSR, 920 tisíc nezaměstnaných. Levicová inteligence protestovala proti politickému režimu v Německu, vydal se zákon kartelový a zákon o půjčce. Československo porazilo ve Vídni rakouský tým snů, který nebyl celé 3 roky poražen. Ani přesto se život nezastavil a šel dál...

Nejen dopis z Paříže

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 21. březen 2014 7:56 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Dopis je datován 7. dubna 1934 a paní Rigi píše své přítelkyni Mary ze své pravidelné návštěvy Paříže.  Porovnává módní svět Prahy s Paříží a nejen, že podává čerstvou informaci o nových módních trendech klobouků, ale zanechává svědectví o atmosféře dámského světa uvedené doby.

Příchod barevného filmu

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno čtvrtek 20. únor 2014 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Kaleidoskop událostí února 1937 je velice pestrý. Od karnevalových masek, přes nové typy halenek, až po dobré recepty. Nejdůležitější zprávou však je příchod barevného filmu. Ten se uskutečnil v červnu 1935 a byl jím první plno barevný americký film The Vanity Fair režiséra R. Mamouliana.

Žena a události v lednu 1934

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 3. leden 2014 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Jaký bude začátek příštího roku, to bude pro každého z nás jedno velké překvapení. Pro někoho zcela zásadní, jiný ani změny hned nepostřehne. Jenom při ohlédnutí zpátky už víme, s čím můžeme porovnávat. Nahlédla jsem do lednových čísel časopisu Eva, a tak vám trochu zajímavostí k porovnání, poučení a pobavení nabízím.

Vánoční svátky

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno úterý 17. prosinec 2013 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Kolik článků a úvah je odedávna každoročně psáno o vánočních svátcích, svátcích klidu, míru a lásky?! Liší se jenom jinými formulacemi autorů, výběrem vánočních témat nebo přidanými obrázky. Popisy tradic a obyčejů jsou trvale k prostudování na internetu. A tak mě napadlo trochu ty vánoční úvahy vypustit a vytvořit jenom takový malý vánoční kaleidoskop. Co vy na to?

Američtí módní návrháři

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 18. listopad 2013 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

První designér Poiret, Chanel, Dior, Ungaro, Gucci a celá řada dalších světových módních návrhářů se objevila v našem seriálu o módě uplynulého století. Byli, či jsou slavní po celém světě. Převažují známá jména z Paříže či Londýna, ale jen málo těch amerických je známo v Evropě.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Po stopách módy. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free