Po stopách módy

Ženy za volantem

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno sobota 1. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Snad skoro každému se při vyslovení tohoto pojmu vybaví jméno naší úspěšné automobilové závodnice Elišky Junkové. Dámy, která se stala průkopnicí nejen ženského automobilového sportu, ale také nového sportovního typu oblečení žen konce dvacátých let minulého století. Její bombastická dvouletá kariéra určitě ovlivnila přístup mužů k začínajícím změnám na poli sportu, umění a dalších činností, které byly až dosud jejich doménou.

Bydlet dobře a pohodlně

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 24. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

V každé době si lidé vymýšleli nové tvary obydlí, budov a jejich interiérů tak, aby odpovídaly vlastním zálibám a pohodlí, vždy hledali a nalézali svůj sloh a styl. Až druhá polovina 19. století žila ze slohů minulých, např. gotiky a renesance. Na přelomu století se však objevilo cosi nového, v té době nedoceněného, nazvaného secese. Ta měla mnoho odpůrců. Z velkého uměleckého kvasu, který následoval, se zrodil nový stavitelský styl 20. století, vynikající opakem secese – praktičností a strohostí. Funkcionalismus.

Kosmetika 30. let

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno neděle 12. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Pěstění krásy těla bylo ve starověku důležitým prostředkem k uchování zdraví, proto se i muži potírali cennými oleji, aby pročistili póry pokožky a zlepšili krevní oběh. Oleje a masti byly vyšším stupněm kosmetické kultury, i když se vyráběly podomácku. Základní znalosti mastičkářství pocházely z orientu, ale „západ“ je brzy přejal a umělými kombinacemi povznesl primitivní stav přírodních prostředků k moderní kosmetice.

Léto budiž pochváleno

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 6. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Slovo letní nám zní jako balzám na uši – letní šaty, letní boty, letní lásky, letní sporty, letní dovolená… …… Teď v srpnu ještě léto chytáme za plavky, přitahujeme golfovou holí, lákáme výstřihy halenek, ale nic naplat: léto nám utíká a mizí v poslední své třetině. Jaké bylo léto první republiky? Stejné, jako v dnešní době, jen se časem už vytratila řada pojmů, které k tomu prvorepublikovému létu patřily.

Kabelka a ... zase kabelka

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno úterý 31. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Kabelka je odvěký nezbytný doplněk mužů a žen. To pořadí je správné, protože první to byl muž, který z praktických důvodů potřeboval cosi, kam by vložil menší předměty k přenesení nebo třeba obilí k zasetí. U nás ji Kosmova kronika přisoudila muži, povolanému na knížecí stolec, Přemyslu Oráči. Ta úplně první byla z rákosí, slámy nebo lýčí. Už není nikdo, kdo by doložil tradované svědectví.

Móda hvězd černobílých filmů

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 16. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Na společenské akci jsem se setkala s drobnou starší dámou v šedém svetříku, nakrátko ostříhanými vlasy a temně červenou kabelkou přes rameno. Kabelkou ve stejné barvě, jako měla její malá sklenka vína. Byla mi představena jako paní Šanovcová a já pořád nevěděla, odkud znám její úsměv. Paní Eva mě nenechala dlouho trápit. Prozradila mi svoje jméno Eva Gerová, hvězda prvorepublikových filmů.

Hanna Podolská - módní síň pro dámy

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno neděle 8. červenec 2012 0:00 Napsal Eva Uchalová

Příběh paní Podolské by mohl posloužit jako námět prvorepublikového filmu. Její úspěchy, dobré postavení ve společnosti a jmění, kterého v životě dosáhla, nebylo ale důsledkem štěstí ani náhody, ale talentu, příjemné, nekonfliktní povahy a především tvrdé a cílevědomé práce.

Glamour: dámská společenská móda 1950-2010

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 22. červen 2012 10:26 Napsal Konstantina Hlaváčková

Pojem glamour byl v minulosti chápán jako tajemná síla, která dodává člověku neodolatelnou přitažlivost. V pozdním 19. století se jeho význam změnil. Příčina přitažlivosti se dále spatřovala v elegantním a luxusním oděvu. Tento význam se ustálil a užívá se dodnes. Sen, kouzlo, pohádka, to je podstata pojmu glamour. Poukaz ke snu a ke světu, který nechává každodenní střízlivou realitu daleko za sebou, je zásadním rysem charakteristickým pro dámskou společenskou módu. Náročné večerní šaty nejsou pouze svědectvím bohatství a moci peněz. Jsou také zhmotněním lidské touhy a ideálů krásy.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Po stopách módy. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free