Kabelka a ... zase kabelka

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno úterý 31. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Kabelka je odvěký nezbytný doplněk mužů a žen. To pořadí je správné, protože první to byl muž, který z praktických důvodů potřeboval cosi, kam by vložil menší předměty k přenesení nebo třeba obilí k zasetí. U nás ji Kosmova kronika přisoudila muži, povolanému na knížecí stolec, Přemyslu Oráči. Ta úplně první byla z rákosí, slámy nebo lýčí. Už není nikdo, kdo by doložil tradované svědectví.

Historický vývoj tvarů

Z období středověku se v uměleckých nálezech dochovalo ztvárnění ploché čtvercové kabelky z kůže, která se připevňovala na řemínek k opasku nebo šikmo přes hruď. Kapsy ještě známé nebyly, kam si tedy uložit třeba medový balzám na rty či sušené plátky růží? Každým historickým obdobím se měnilo množství a typ věcí nošených „při sobě“, a tak se také měnil i tvar a rozměr kabelky. Tvar začal časem přecházet od zpevněného dna přes váčky ke kufříkům, košíčkům a kabelám. Kabelky se začaly dělit na denní, večerní, nákupní, cestovní či sportovní. Také způsob nošení se měnil. K původnímu jednomu řemínku přibyl druhý, časem se krátily a měnily na jedno pevné ucho z různého materiálu.

Používaný materiál

Ten se měnil především u samotné kabelky. Od zmíněného lýčí přes látku se stala favoritem kůže všeho druhu. Vepřovice, teletina, kůže z plazů a dokonce i opic a slonů. Ke slovu se dostaly vrypy, vlysy, korálky a ornamenty. Pozadu nezůstaly ani látky, kovy, gobelíny, plstě, korálkové výšivky, stříbro a zlato. Podle dobových vyobrazení dokonce v 15. století nosili stejnou taštičku jak havíři do práce, tak dámy u panovnických dvorů. U jedné z nich nám historie dokonce zachovala i název: pompadurka, podle své nositelky markýzy de Pompadour.

Nejvýznamnější období

Důležitý byl i účel. S příchodem železnice se 19. století zapsalo i do historie kabelek. Musely být typově jiné než při cestování s koňmi a v Anglii dostaly poprvé své jednotné jméno – handbag. Vznikly cestovní kabely, které v setu doplnily kabelky a kufry. Velký rozmach kabelek nastal ve 20.– 30. letech minulého století, kdy došlo k propojení společenských potřeb s technickými změnami a jiným životním stylem. Kabelka vynikla jako doplněk, který musel ladit s kvalitním oblečením. Dbalo se hodně na sladění barev s celým oblečením a ostatními doplňky. Modistky šily klobouky a kabelky ze stejného plstěného materiálu a opatřovaly je překrásnými uzávěry s hodnotou šperků.

Současnost

Celou historií se táhne jako červená nit kabelka ve tvaru psaníčka. Ta neztratila svou popularitu v žádném období. Asi je to tím, že připomíná tvar původní kabelky. Nevýhodou je, že nemá větší množství přihrádek a její obsah je omezený. Bez přihrádek jsou totiž dnes ženy a dívky zcela ztracené. Potěšením je, když jich kabelka má co nejvíce. Však také průměrná váha jejího obsahu je 2,5 kg. A jak se asi liší od obsahu kabelky mladé dámy například z prvorepublikového filmu? Ta první si nesla klíč od bytu, kapesníček, miniaturní peněženku na drobné, pudřenku a rtěnku. A ta druhá? Zkusme si vysypat svou kabelku na stůl…

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Kabelka a ... zase kabelka. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free