Česká protipirátská unie

Amnestovaní piráti

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno pondělí 11. březen 2013 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Letošní amnestie prezidenta republiky se kromě závažných hospodářských kauz, v médiích hojně diskutovaných, týká i většiny případů již pravomocně odsouzených filmových pirátů. Ti sice zpravidla nekončí ve vězení, ale jsou jim ukládány převážně podmíněné tresty odnětí svobody nebo trest obecně prospěšných prací, které prezident svou amnestií také prominul. Potrestání tak unikli ti pachatelé, kteří byli odsouzeni k podmíněnému trestu nepřevyšujícímu dva roky odnětí svobody, nebo kteří dosud nevykonali uložený trest obecně prospěšných prací.

Výzva: do boje proti pirátům!

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno čtvrtek 21. únor 2013 14:09 Datum zveřejnění Napsal Lenka Burianová

Máte rádi české filmy? Vadí vám internetové pirátství, které zabíjí vydavatele filmů na DVD? Pomozte nám bojovat proti porušování autorských práv. Denně jsou na filehostingové servery uploadovány soubory, které obsahují náš filmový materiál - ať už to jsou archivní české filmy, dokumentární filmy nebo pohádky pro děti. Internetoví piráti se tím dopouštějí zločinu a ničí slušné firmy, které chtějí rozdávat lidem radost prostřednictvím kvalitních filmů. Pomozte nám s nimi bojovat a odměníme vás dárkem! Pomozte nám přežít!

Milion pirátských kopií filmů a desítky odsouzených

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 9. únor 2013 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Rok 2012 je za námi, pojďme tedy stručně zrekapitulovat činnost České protipirátské unie v uplynulém roce. Velké úsilí loni ČPU vynaložila na odstraňování nelegálních kopií filmů z internetu. Pracovníci ČPU na internetu nalezli a nechali znepřístupnit téměř jeden milion souborů s pirátskými kopiemi filmů, což je více než trojnásobek předchozího roku. I přesto je internet stále zaplavený obrovským množstvím nelegálních kopií filmů, a vinu na tom nesou i provozovatelé serverů, pro které je prodej pirátských dat spolu s reklamou hlavním zdrojem příjmů. Proto motivují uživatele, aby pirátský obsah ukládali, ale sami se odpovědnosti zříkají a potrestaní jsou pak pouze ti, kteří na server nelegální obsah uložili.

Zpřístupňování nelegálních kopií filmů a seriálů z internetu je trestné

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 5. leden 2013 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Nyní osmnáctiletý mladík z Liberecka provozoval v letech 2009 až 2010 internetovou stránku www.cinema-world.biz, na níž zpřístupňoval prostřednictvím tzv. embedded linků nelegální kopie filmových a televizních děl umístěné na externích internetových serverech. Tuto stránku založil jako anonymní poté, co jej Česká protipirátská unie vyzvala, aby upustil od obdobného protiprávního jednání, kterého se dopouštěl provozováním jiné internetové stránky s embedded linky.

CO HROZÍ ZA PIRÁTSTVÍ?

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno středa 12. prosinec 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

V minulých článcích jsme vás seznámili s jednotlivými druhy filmového pirátství - neoprávněnými zásahy do zákonem chráněných práv k audiovizuálním dílům, které působí držitelům práv nemalou majetkovou újmu. Porušení autorských práv je v základní rovině občanskoprávní delikt, přičemž osoba, která právo porušila či ohrozila, je povinna takového jednání zanechat, odstranit následky svého protiprávního jednání, nahradit škodu, kterou způsobila a vydat bezdůvodné obohacení, které činí dvojnásobek odměny za poskytnutí licence k nakládání s dílem.

Online sledování filmů a seriálů

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno úterý 27. listopad 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Jedním z velmi populárních typů pirátských stránek, které ve velkém zpřístupňují stovky a tisíce filmových titulů, jsou i tzv. video index sites, tedy webové stránky, které formou embeddingu zpřístupňují audiovizuální díla umístěná na jiných, zpravidla zahraničních serverech. Návštěvník stránek si sám vybere film či epizodu seriálu, který chce zhlédnout, klikne na odkaz „ukrytý“ pod tlačítkem spustit a požadovaný film se mu spustí přímo v okně prohlížeče. Laickou a počítačovou veřejností tradovaná domněnka, že „pouhé“ zveřejnění odkazu na obsah umístěný jinde na internetu a případně i jinou osobou není protiprávní, je mylná.

Jak se kradou filmy

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 10. listopad 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Minulý měsíc jsme vás informovali o diskusním panelu „Proč se kradou filmy?“, který se uskutečnil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. O příčinách, následcích i řešení diskutovali americký režisér Taylor Hackford (např. Ray, Životní zkouška, Ďáblův advokát) a jeho český protějšek Karel Janák (např. Ať žijí rytíři!, Rafťáci, Snowboarďáci), producent Vratislav Šlajer (např. Vendeta, Pouta, Kdopak by se vlka bál) a ředitel HBO Ondřej Zach (které produkovalo např. český seriál Terapie či populární pořad Na stojáka).

Proč se kradou filmy?

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno neděle 28. říjen 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

V sobotu 30.6.2012 se v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uskutečnila panelová diskuze na téma nelegálního stahování filmů s názvem „Proč se kradou filmy?“. Diskuze se účastnili režisér Taylor Hackford, který natočil například snímky Ďáblův advokát s Al Pacinem a Keanu Reevesem, Životní zkouška s Russellem Crowem či životopisný snímek Ray, který mu přinesl dvě oscarové nominace, český režisér Karel Janák, producent Vratislav Šlajer a ředitel HBO Ondřej Zach. Moderátorem panelové diskuze byl šéfredaktor časopisu Forbes, Petr Šimůnek.

STÁHNI.TO

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno neděle 14. říjen 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Na internetu je množství stránek, odkud je možné si stáhnout kopie filmů či epizod seriálů, často i nejžhavější novinky. Je však stahování legální? A je to morální? Pokud si stáhnete film z legálního zdroje, pak zcela jistě ano. Na většině serverů a stránek, odkud je možné si stáhnout kopie filmů, jsou však tato díla umístěna bez vědomí a souhlasu autorů, výrobců a distributorů.

Případ zatím největšího odhaleného českého uploadera před soudem

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno čtvrtek 27. září 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Jedním z nejaktuálnějších a nejzávažnějších případů filmového pirátství v Česku je kauza moderátora diskusního warezového fóra Warcenter vystupujícího v pirátské komunitě pod přezdívkou „Nerez“. 29letý muž umísťoval na internet velké množství nelegálních kopií autorsky chráněných děl a je tak podezřelý ze spáchání přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 270 odst. 1, 2 písm. c) trestního zákoníku. Za to mu hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až pět let a peněžitý trest.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Česká protipirátská unie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free