Glamour: dámská společenská móda 1950-2010

1
Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 22. červen 2012 10:26 Napsal Konstantina Hlaváčková

Pojem glamour byl v minulosti chápán jako tajemná síla, která dodává člověku neodolatelnou přitažlivost. V pozdním 19. století se jeho význam změnil. Příčina přitažlivosti se dále spatřovala v elegantním a luxusním oděvu. Tento význam se ustálil a užívá se dodnes. Sen, kouzlo, pohádka, to je podstata pojmu glamour. Poukaz ke snu a ke světu, který nechává každodenní střízlivou realitu daleko za sebou, je zásadním rysem charakteristickým pro dámskou společenskou módu. Náročné večerní šaty nejsou pouze svědectvím bohatství a moci peněz. Jsou také zhmotněním lidské touhy a ideálů krásy.

Ve druhé polovině 20. století proběhla pomalá, ale zásadní změna struktury a formy společenského odívání, která vycházela z hluboké proměny sociálních vztahů evropské populace. V té době se postupně hroutila pravidla večerního oblečení stanovená oděvními protokoly v 19. století. Ještě na počátku 20. století měla tato pravidla plnou autoritu. Podle druhu látky, střihu, délky rukávů, hloubky výstřihu a doplňků se dalo na první pohled určit, pro jakou příležitost je oděv určen. Demokratizace života i oblékání probíhající po první světové válce tento systém pozvolna narušovala, nicméně ještě v padesátých letech 20. století se společenské šaty nápadně lišily od jiných druhů. Polovina šedesátých let přinesla hlubokou proměnu ve všech směrech odívání včetně večerního. Móda se stala otevřeným systémem, který absorboval vlivy různých zemí a kultur. V nahlížení na oděv zcela vymizel respekt ke starým sociálním kódům. Konec šedesátých let a počátek následujícího desetiletí charakterizuje definitivní rozbití pozůstatků jed - notného univerzálního systému módy, který přestal reflektovat společenská pravidla a stala se prezentací člověka a jeho individuality. Rozkvétala nová filozofie: svoboda nosit co chceš, kam chceš a kdy chceš. Oděvní konvence byly zásadně narušeny či zmizely téměř úplně. Móda opustila zaběhnuté představy o eleganci a obecně sdílený smysl pro vkus. Uvolnění bylo nejvíce patrné na večerním oblečení.

Kolem roku 1975 bylo možné sledovat návrat ke společenským elegantním oděvům, který probíhal v závislosti na potřebách jednotlivých sociálních skupin. K jejich plnému přijetí došlo až v následujícím desetiletí. Na počátku osmdesátých let vznikl nový ideál: žena s dvojí identitou. Během dne pracující žena adoptovala střízlivý oděv s maskulinními prvky. Večer se proměnila v romantickou svůdnici, královnu v krinolíně nebo ženu vamp.

Poslední desetiletí 20. století bylo dobou globalizace. Kult minimalismu, který se v módě projevoval kolem poloviny devadesátých let, přinesl jednoduchou eleganci v černé a šedé barvě. Minimalistická móda byla určena především na den. Stejně jako v předcházejících desetiletích návrháři společenského oblečení hledali inspiraci v celé historii lidského odívání: ženy stále nosily romantické šaty a hlavně sváděly přiléhavými nebo průhlednými oděvy. Počátek nového tisíciletí navázal na trend předcházejícího období. Pro obecný vývoj módy se stal charakterický eklekticismus a naprostá tvůrčí svoboda. Žádná novinka už nedokáže opravdově šokovat. Na večer je možné si obléct krinolínu stejně jako kreaci ve stylu květinové víly, minimalismu a heavy metalu.

K nejrozšířenějším typům dámského společenského oděvu, od druhé poloviny 20. století až do současnosti, jsou šaty koktejlové, plesové a tzv. malé černé. Koktejlové šaty mají původ v tvůrčí dílně Christiana Diora v roce 1948. Jejich výjimečnost spočívala ve spojení požadavků na odpolední a večerní oděv. V odpoledních hodinách se nosily s krátkým kabátkem, který zakrýval hluboký výstřih nebo korzetový živůtek. Obnažená ramena a hluboký dekolt byly do té doby vyhrazené pouze velkým večerním toaletám. Jejich délka sahala na dlaň pod koleno. Ženy, které rády tančí, potřebují plesovou róbu s dlouhou, dostatečně širokou sukní, hlubokým dekoltem a vzdušným efektním barevným materiálem. Evergreenem jsou tzv. malé černé typické střízlivostí, dokonalým střihem a kvalitním materiálem. Zrodily se v roce 1926 v modelovém domě Gabriely Chanelové. Odrážely tehdy probíhající změnu sociálního postavení ženy. Svým charakterem vyhovovaly široké škále společenských příležitostí. Staly se nezbytnou součástí šatníku a módní návrháři je stále znovu zahrnují do svých kolekcí.

K popularitě dámské společenské módy čas od času přispívá nepřehlédnutelným způsobem také hraný film – aktuální trendy tehdejší módy můžeme dodnes obdivovat na stříbrném plátně.

FOTO: archiv FEX, Uměleckoprůmyslové museum

FOTOGALERIE

Pro zobrazení fotogalerie klikněte na obrázek.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Glamour: dámská společenská móda 1950-2010. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free