Žena a události v lednu 1934

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 3. leden 2014 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Jaký bude začátek příštího roku, to bude pro každého z nás jedno velké překvapení. Pro někoho zcela zásadní, jiný ani změny hned nepostřehne. Jenom při ohlédnutí zpátky už víme, s čím můžeme porovnávat. Nahlédla jsem do lednových čísel časopisu Eva, a tak vám trochu zajímavostí k porovnání, poučení a pobavení nabízím.

 

Spolek čs. paní a dívek Hvězda pořádá od 8.ledna nové kursy pro ženy

Nabízí se kursy vaření, šití a ručních prací. Každý typ kursu stojí 300,- Kč. Kursy vaření jsou 12týdenní vždy od 8 – 12 hod a denně se připlácí 5 Kč na materiálie, z nichž bude chutný oběd. Kursy šití a ručních prací jsou 6týdenní. Hradí se v administraci Hvězdy na pražském Václavském náměstí 42.


Hry noci silvestrovské

Prý se na silvestrovskou noc meze nekladou, ale jejich překročení bývá stejně zapovězeno, nebo trpce trestáno. Pokud je překročí mladý muž, může skončit s jednou červenou lící, anebo se musí oženit. Dívka je pak vystavena hanebným pomluvám, nebo se může dostat k filmu. K silvestrovské noci se váže hodně symbolů a her. Chceme li mít například celý rok hodně peněz, vložíme si do tenkého papírku 3 zrnka čočky, 1 rybí šupinu a štětinu z kominíkova koštěte. Dobře zabalíme a nosíme celý rok v peněžence. Bude to záruka, že peněženka nebude nikdy prázdná. A jméno budoucího partnera se snadno zjistí, když oloupeme jablko jednou slupkou, hodíme ji za hlavu a podle jejího tvaru po dopadu se snažíme uhodnout první písmeno jeho jména.

Návrh jídelníčku na večeře v prvním lednovém týdnu

1. 1. Plněná šunka s vejci, perníčky a čaj.
2. 1. Topinambury nebo brambory s holandskou omáčkou, salát z
kysaného zelí.
3. 1. Květák se sýrem, topinky a čaj.
4. 1. Telecí zadělávané, noky, pomeranč.
5. 1. Tvarohové tyčinky, kompot ze sušeného ovoce.
6. 1. Bramborové překvapení, chléb s máslem, čaj.
7. 1. Skopový pilaf, čaj, sušenky.

Jak uděláme tvarohové tyčinky?

1 žloutek, 2 dkg másla, 15 dkg tvarohu, 8 dkg mouky se smíchá a vytvarované tyčinky se usmaží do červena na dobrém tuku.

Kulturní marginálie

Nové gramofonové desky hodnotí Jaroslav Křička:
Eman Fiala: Zapomeň, že už se loučíme (valčík z filmu Pobočník jeho výsosti), hrají Melody Boys, zpívá Bajo – trio, velmi pěkné, melodie jest efektní.. Na druhé straně zpívají dámy krásné Ježkovo Blues Život je jen náhoda. Promiňte, mes dames, ale mužské hlasy jsou mi vítanější.
Redaktorka Olga Srbová hodnotí divadlo:
Divadlo Na Vinohradech dokázalo hrou Král Václav IV, že historické drama o renesančním králi mezi rozpolcenými Čechy je stále živé, napojené divadelní krví a hlubokým národním duchem. Režie ale nepochopila rozdíl v historických hrách, a tak nejblíže duchu doby stál Zdeněk Štěpánek se svým plavým králem, v němž však bylo více těžké mužické krve než románské šumivosti.
Lída Baarové hledá švadlenu za 16.000 Kč.
Módní list elegantních žen VKUS vypisuje soutěž pro slečnu Lídu Baarovou a její oblečení do filmu Zlatá Kateřina. Soutěž skýtá švadlenám vábnou příležitost upozorniti na sebe před vybranou porotou a státi se osobní švadlenou Lídy Baarové. Porotě předsedá paní Jarmila Nováková, šéfredaktorka časopisu Eva, je v ní i majitelka módní síně pro dámy paní Hana Podolská.
Co se bude nositi napřesrok, uvádí populární Madame Schiaparelli (uznávaná italská módní návrhářka z aristokratické rodiny, Elsa Schiaparelli 1890 – 1973, žijící ve Francii)
Jaro ovládne modrá barva. Je to poutavá barva nekonečných variací a propůjčuje nositelce nový půvab. Je to také moje oblíbená barva a užívám ji v mnoha odstínech. Bavlněné látky různé kvality budou oblíbeným materiálem. Mluví pro ně také to, že zvýší zaměstnanost v mnoha velkých průmyslových státech, jako v Anglii. Bavlna nejjemnější jakosti se hodí velmi dobře na kostýmy a vycházkové obleky. K nim se budou nosit halenky z krepů různých pastelových barev. Modré, krémové, bledozelené. To jsou hlavní pravidla nadcházející módy…

In memoriam 3. ledna 1934
Jediný den, jedna a táž tragická chvíle, odloučila dosud stoosmnáct hornických žen navždy od svých mužů. Stalo se to na dole Nelson III. u Duchcova, v 5 hodin odpoledne. Strašné datum, které poznamenalo nejen vdovy, ale i 184 sirotků. Není na světě peníze tak velikého, aby mohl nahradit život člověka, ani aby mohl uzdravit bolest, jež způsobila jeho ztráty.
I takové tragické zprávy patří k životu a tuhle, bohužel, přinesl počátek roku 1934. Doufejme, že rok 2014 pro nás všechny začne dobře, nebude takových hromadných katastrof, jako v tom letošním roce. Hodně veselých a příjemných událostí v  roce nadcházejícím přeje autorka.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Žena a události v lednu 1934. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free