Filmové profese – kostýmy

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 3. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Filmové kostýmy jsou obecně možná trochu podceňovaným fenoménem a přitom se spousta lidí může ztotožnit se svým oblíbeným hrdinou právě nošením jeho kostýmu. V mém šatníku najdete pletený pruhovaný svetr Freddyho Kruegera a přesto nehoním dospívající děti v Elm Street. A jak takové kostýmy vlastně vznikají?

Kostýmní návrhář

Kostýmní návrhář je nádherná profese, která ovšem z hlediska současné české kinematografie prakticky vymizela. Důvodem není nedostatek talentů, ale peněz. Čeští návrháři se musí často spokojit s pár tisícovkami a přebíráním obnošeného šatstva v second handech. Vzhledem k tomu, že nejčastějším motivem českého filmu je outsiderství, ladí k tomu i výběr šatstva. V době státního filmu a Československé televize ovšem vznikla řada děl, kde kostýmy hrají první housle, jako třeba seriál Arabela. V hierarchii je kostýmní výtvarník zodpovědný režisérovi za své návrhy a producentovi za jejich náklady. Nejvíce ovšem do kostýmů pochopitelně hovoří herci, kteří ovšem nemají žádnou rozhodovací pravomoc. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk mi vyprávěl, jak se s režisérem Schmidtem smáli při natáčení pravěké série podle románů Eduarda Štorcha. Jen si to představte, jak sedíte v džínách v cateringu a kolem vás chodí Jiří Bartoška s Gábinou Osvaldovou v bederních rouškách. Ještě dál ovšem zašla Věra Chytilová filmem Vyhnání z ráje, kde většina herců neměla ani tu bederní roušku. Tato metoda šetření se ale příliš nevyplatila, protože film dodnes odmítly uvést všechny domácí celoplošné televize.

Krejčí

Krejčí ve filmu mají mimořádně důležitou úlohu a třeba v případě nedokončeného filmu o Donu Quijotovi Terryho Gilliama sehráli důležitou úlohu. Krejčovská firma totiž přijala objednávku bez znalosti angličtiny a kostýmy jaksi neušila v termínu. Film se pak lavinou podobných náhod ocitl v majetku pojišťovny. Pokud však obvykle platí rčení o zázračných českých ručičkách, nejslavnější kostýmní velkofilmy natáčené u nás měly kostýmy šité v zahraničí. Díky bohatému fundusu v ateliérech na Barrandově, na Kavčích horách a v pražských divadlech se však toto asi ani nezmění.

FOTO: lutherphoto.com, nyfolkore.org

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese – kostýmy. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free