Filmy a pirátství

1
Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno středa 20. červen 2012 14:22 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Filmová DVD představují jeden ze způsobu filmové distribuce, kterými se filmy dostávají ke svým divákům, a producent a distributoři přitom zhodnocují svou investici a realizují zisk. S distribucí filmů je ale v současnosti bohužel stále častěji spjato filmové pirátství. Žádný film, který vyjde na DVD, neunikne zájmu pirátů. Ti ukradnou stejně tak nejnovější hollywoodský trhák jako film vycházející na levném DVD za čtyřicet korun.

 

Na tomto místě bychom vás rádi pravidelně informovali nejen o tom, co je to pirátství a co za něj hrozí, jaké jsou typy pirátství a jaké konkrétní případy Česká protipirátská unie řešila, ale i něco málo o výrobě a distribuci filmů a proč jim pirátství tak škodí. „Pirátstvím“ označujeme jakékoliv neoprávněné užití autorského díla a ostatních předmětů ochrany podle autorského zákona, které přísluší pouze nositelům práv. Pojem se poprvé v této spojitosti začal používat v souvislosti s tzv. pirátskými rozhlasovými stanicemi (pirate radio), které vysílaly hudební autorská díla z lodí kotvících v mezinárodních vodách, aby se tak vyhnuly povinnostem vyplývajícím z právních předpisů dané země. Označení pirátství se pak postupně začalo používat ve spojení s dalšími útoky na práva duševního vlastnictví, až se nakonec celosvětově ujalo.

Film přináší pobavení a zábavu, vyvolává emoce a zprostředkovává umění. Pro tvůrce však představuje i velké množství práce a obrovskou investici. Často je třeba vytvořit řadu dekorací a kostýmů, speciálních a digitálních efektů, cestovat po celém světě, platit majitelům pozemků, uhradit spotřebu energie a to vše stojí spoustu peněz.

Výrobou filmu stráví desítky až stovky osob týdny, měsíce a občas i roky svého života a všichni tito herci, komparsisti, režiséři, kameramani, maskéři, osvětlovači, zvukaři, klapka i celý zbytek filmového štábu musí za svou práci dostat zaplaceno. Pořádný hollywoodský trhák tak stojí okolo 250 miliónů dolarů a české filmy ze současnosti okolo 30 miliónů korun. Hotový film je pak třeba propagovat, aby se o něm lidé dozvěděli, a náklady na reklamu a marketing také nejsou nízké. Aby mohly vznikat filmy nové, je třeba, aby se vrátily investice za ty již natočené. Pokud bude většina diváků sledovat filmy z pirátských zdrojů, jednoduše nebudou peníze na filmy nové.

Příště přineseme bližší informace o filmovém pirátství a ČPÚ. Na Vaše dotazy rádi odpovíme na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmy a pirátství. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free