Trabantem napříč Afrikou

1
Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 9. červenec 2012 0:00 Napsal Dan Přibáň

Trabantem z Prahy do Kapského Města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde.  „To nejde!“ s největší pravděpodobností uslyšíte, pokud se rozhodnete udělat něco, co není úplně běžné. Když se naši nejslavnější cestovatelé Hanzelka a Zikmund chtěli vydat v roce 1947 autem do Afriky, řekli jim: „Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli.“ To prostě nejde.

Protože to nejde

Právě proto jsme se ji rozhodli přejet trabantem. Protože to nejde. V Africe nejsou silnice, hned vás okradou a pro jistotu i zabijí. Afrika je zlá. Máte na to jiný názor? Vždyť jste tam nikdy nebyli... Ukázalo se, že jediný způsob, jak zjistit, jaké to je, projet Afriku od severu k jihu, je projet ji od severu k jihu. A trabantem k tomu.

Přitom to není zdaleka nejprimitivnější auto, jaké se vydalo z Prahy do Kapského Města. Na začátku minulého století to za volanty vozidel z dob, kdy silnice nebyly zdaleka všude, dokázalo hned několik Čechů. Afrika nebyla tehdy černobílá, jak vypadá na stařičkých fotografiích. Byla barevná a divoká. Jako dnes. Ještě víc. A šlo to.

Bez satelitní navigace, bez satelitního telefonu, bez náhonu na všechna kola, prostě jen tak s mapou, kýblem odvahy, kapkou nezodpovědnosti a cisternou štěstí. A stejně jsme do toho šli i my.

 

Nebezpečné končiny?

Za čtvrt roku jsme ujeli 20 000 kilometrů jedenácti zeměmi. Od nejsevernějšího bodu v Tunisku po ten nejjižnější v Jihoafrické republice –Střelkový mys. Už jen kvůli tomu jménu mělo smysl se tam vypravit. Projeli jsme pouštěmi i pralesy, šílenými městy i vesničkami s několika domorodci. Viděli jsme tam hodně, ale ne tu Afriku, jakou nám ukazují v televizi. Plnou násilí, žebrající o pomoc. Zažili jsme Afriku ochotnou, Afriku pohostinnou, i Afriku zákeřnou a podlou. Vždycky ale ohromující a svým způsobem nádhernou.

 

Tvrdý černý kontinent

Černý kontinent vám nedá nic zadarmo. Věci, které jsou u nás běžné, jako silnice s asfaltem, dopravní značky, benzinové pumpy, ty tady nepotkáte stovky kilometrů. Probíjíte se nekonečnými prašnými cestami, kde přetížená autíčka s maličkým výkonem, který dnes hravě přebije i větší skútr, trpí. A vy s nimi. Na palubní desce máte jen tachometr, a protože maximální rychlost na asfaltu je jen malinko nad osmdesátkou, ani ho nepotřebujete. Žádné kontrolky, nic, ani ta ukazující vám, že dochází benzin.

Afriku jsme přejeli v šesti. Čtyři lidé a dvě autíčka. Plnohodnotní členové posádky. Živí a opatrovaní jako koně kočovníků. „Tohle klepání je nové! Ulomilo se nám něco důležitého, nebo zbytečného?“ „Je výfuk důležitá, nebo zbytečná věc?“ Čím víc se blížíte k cíli, čím víc toho máte za sebou, tím méně musí být věc spravená, aby vám přišla v pořádku.

Tohle je Afrika

TIA – This Is Africa – Tohle je Afrika – říkají tady. Na zbytečnosti tu není čas ani nálada. Tady platí jiná měřítka na to, co je problém. Ovšem když se vám pouhých tisíc kilometrů od cíle zadře uprostřed pouště motor, je to zlé i na Afriku. V tu chvíli se přesvědčujete, že právě proto jste tady, protože to není jednoduché, jenže teď právě byste si přáli, aby to jednoduché bylo.

O tom všem je dokumentární roadmovie Trabantem napříč Afrikou, která právě vychází na DVD. Unikátní celovečerní dokument o jednom velkém snu, jehož žití předčilo všechna očekávání.

Film, který chce ukázat Afriku, jak ji vidíte na vlastní oči, když se do ní ponoříte. Ukázat, jak vidí ona nás. Ukázat, co s vámi udělá.

Film o cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak ne trabantem. Politicky nekorektní. Bez příkras, bez scénáře, bez doprovodného štábu v landroverech. Bez jistoty happyendu.

Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Utvrzené v myšlence, kterou si hýčkáme už od první expedice Hedvábnou stezkou, že skutečné dobrodružství najdete jen tam, kde máte velkou naději na neúspěch.

Druhý díl trilogie

Dokument Trabantem napříč Afrikou je druhým dílem plánované trilogie Velké cesty malého auta – Trabantem po třech kontinentech a navazuje na úspěšné DVD Trabantem Hedvábnou stezkou z roku 2009. DVD si můžete objednat na www.transtrabant.cz.

FOTO: Dan Přibáň

{phocagallery view=category|categoryid=7|limitstart=0|limitcount=0|detail=0|type=1}


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Trabantem napříč Afrikou. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free