Filmové profese - produkce

1
Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 22. červen 2012 12:01 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Ve vydání legendárního časopisu Kino z roku 1937 se píše, že bylo na dveřích Barrandovského ateliéru napsáno: „Vstup do ateliéru nezaměstnaným přísně zakázán“. Je rok 2012 a visí to tam pořád. Náš nový seriál odpoví na otázku, kdo jsou ti zaměstnaní.

Producent
V českém filmu se pohybují hned tři typy těchto podivných individuí. První typ je takzvaný „shánčlivec“. Tento jedinec sedí od rána do večera u katalogu firem a žebrá o peníze. Když se mu to náhodou podaří a sežene potřebnou část, zpravidla mu polovina odřekne den před natáčením. V takovém případě to buď riskne a vydělá, nebo si odsedí dva až osm let. Druhý typ je takzvaný „snílek“. To je člověk, který získá peníze jinou činností než filmem a pak většinou potká již zmiňovaného „shánčlivce“. Poslední typ je tzv. „veřejnoprávní“. To je producent, který přesvědčuje veřejnoprávní televizi nebo různé grantové komise, že bez jeho projektu se zastaví život v celé zemi. Když jeho film nějakým zázrakem pokryje rozpočet, obvykle mu stoupnou náklady v kanceláři o desítky procent.

Produkční
Produkční je na řetězci potravinového stupně ještě o pořádný kus níž než producent. Je to tzv. holka pro všechno. Produkční musí snášet vrtochy všech uměleckých profesí, zvláště pak herců, které musí neustále poslouchat. Jeho náplní práce je od volání taxíků až po telefonování do Hydrometeorologického ústavu, kde po řevu producenta reklamuje předpověď počasí a dožaduje se proplacení faktury za hotelovou zahradu, kde zmokly všechny chlebíčky při natáčení svatební hostiny. Kromě mizerného platu jsou mu jedinou odměnou veselé historky z natáčení, které za panáka tuzemáku vypráví k obveselení společnosti.

Vedoucí výroby
To je člověk s neustále plnou emailovou schránkou, potažmo mu pořád vyzvání mobil, jehož číslo se snaží důsledně utajit. Zpravidla pracuje v nějaké tradiční filmové nebo televizní společnosti a je zodpovědný za výrobu vydělávající jeho chlebodárcům peníze. Vlastní kreativní činnost, kdy objevuje Italy, kteří umí vařit nebo muže, jenž má do čtyřiceti korun uvařit dobrotu, mu zpravidla ztěžují jeho podobně „kreativní“ přátelé přicházející s naprosto zběsilými nápady, z kterých má zpravidla třes kolem žaludku.

FOTO: sxc.hu


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese - produkce. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free