Filmové profese - režie

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno čtvrtek 5. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V minulém díle našeho seriálu Filmové profese jsme se zaměřili na produkci a docela jsem se těšil, jak na seriál bude reagovat filmařská obec. Můj kolega, který se pohybuje ve všech zahraničních produkcích na Barrandově, se nejdříve nadechl a pak za dlouhého výdechu pronesl: „Je to vtipný a hlavně je to pravda.“

 

Režisér

Režiséry v českém prostředí rozdělujeme do tří typů, a tuto domněnku jsem si potvrdil na Ministerstvu kultury před pár dny. První typ jsou komerčně úspěšní režiséři. To jsou ti, kteří nevědí, kde toto ministerstvo vůbec je, a pokud tam náhodou zajdou, tak v doprovodu producenta, který si tam ale nejde pro peníze, ale zjistit, zda náhodou nemá někde nějaký dluh vymyšlený svými kamarádskými a neobyčejně přejícími kolegy. Jsou ozdobou každé oslavy nebo firemního večírku a na hotelových pokojích musí odhánět ledva zletilé a velmi ztepilé dívky, které by rády k filmu. Druhým typem jsou režiséři veřejnoprávní. Je nezajímá počet diváků, podstatné je, že jejich ego velkého umělce může v klidu poletovat u stropu. V knihovnách mají na předních místech ruské klasiky, ale polovina z nich si myslí, že Bratři Karamazovi je název undergroundového jazzového tria z Vladivostoku. Třetí typ má v branži označení „mindráček“. Ti valí před sebou tu plně naloženou kárku oscarových scénářů. Tedy alespoň podle nich. George Clooney, který už několikrát zběhl za kameru, řekl: „Proč jsem se stal režisérem? Abych mohl konečně buzerovat lidi, jak si vždycky přál můj táta.“

Asistent režiséra

Při vstupu do ateliéru odevzdává občanský průkaz a stává se nesvéprávným. V okamžiku, kdyby si dovolil projevit svůj názor, dočká se buď tichého pokývnutí hlavou od mistra s golfkou a nebo je počastován otázkou, zda je už všechno a všichni připraveni na další mistrovský záběr, který se zrodil v jeho geniálním a neomylném mozku. Hláška: „Režisér a maminka mají vždycky pravdu,“ určitě nevymyslelo herecké plémě, ale vsadím se, že je od nějakého asistenta režie. Při vstupním pohovoru se na něm obvykle dříví štípá.

Režisér 2. a 3. štábu

V českých podmínkách tyto profese většinou zastoupeny nejsou a pokud je někdo vykonává, jsou to většinou zároveň kameramani. Tito lidé pracují samostatně a natáčejí momenty bez herecké akce nebo s komparsem. Ačkoli jsou jejich záběry často to nejzajímavější na celém filmu, pomyslnou smetanu vždy slízne prvně jmenovaný. Obvykle jsou z jejich vlastních iniciativ sestříhány působivé titulkové sekvence, které by geniálního režiséra ve snu nenapadly.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese - režie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free