Bílé vdavky královny Viktorie

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pátek 28. únor 2014 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Svatební šaty má snad každý spojen s něžnou bílou barvou. Nebylo tomu ale odjakživa. Bílou revoluci způsobilo až rozhodnutí anglické královny Viktorie, která se rozhodla, že dá vale všem konvencím a zvyklostem. Za svého bratrance, prince Alberta se proto rozhodla provdat ve sněhově bílé róbě.

Bílá revoluce

Píše se rok 1840, Anglii vládne královna Viktorie. Ačkoli se viktoriánské éra nesla ve znamení nástupu konstituční monarchie, která de facto znamenala omezení pravomoci panovníka, britské impérium vzkétalo a stalo se hlavní politickou hlavou světa té doby. Královna Viktorie má ale na starosti nejen chod říše, její hlavu tíží mnohem prozaičtější starosti. Jako správná budoucí nevěsta řeší svou svatební róbů, kterou má jako hlava státu ohromit davy. Proto je pro všechny překvapením její netradiční přání. „Chci se vdávat v bílém,“ umyslí si mladá královna. A jak řekla, tak se stalo. Navzdory všem zvyklostem jí její nevšední nápad nikdo nerozmluvil.

Módní revoluce doby viktoriánské

„Proč si vybrala bílou,“ táží se prostí lidé a přemýšlejí jaké novoty vláda královny Viktorie přinese. „Kdyby si vybrala růžovou nebo modrou,“ říkají si jiní a kroutí hlavou nad dnes už běžným výběrem. Ano, Viktorie svými jednoduchými šaty způsobila doslova módní revoluci. Její svatební fotografie obletěly celý svět. Nově zrozené médium zachytilo královskou svatbu sice jen černobíle, ale i tak fotografie způsobily poprask.

Bílá nevinost a nepraktičnost

Královna Viktorie prý chtěla výběrem této barvy symbolizovat svůj vznešený původ a čistotu. Bílá je totiž v křesťanství, ale i obecně, chápána jako symbol čistoty a nevinnosti. Cesta pro bílé svatební šaty byla otevřena do všech domácností. A to i přes svou nepraktičnost! Bílá se, jak je známo, velmi špatně pere. A dříve se počítalo, že nevěsta bude své šaty nosit i po svatbě na důležité společenské události.

Viktorie šetří a její typický závoj

Až prosté bílé šaty jsou zhotoveny jen v Anglii dostupných látek a materiálů, aby Viktorie ukázala, že není marnotratná. Jedinou výstředností potom zůstává její závoj, na kterém pracuje přes 200 švadlen. Aby závoj byl opravdu unikátní a nikdo jej nemohl kopírovat, nechá jeho vzor ihned zničit.

Na závoj je vůbec Viktorie velmi vysazená. Provází ji po dobu její vlády celý život a nosí jej i po smrti svého milovaného Alberta, tentokrát ale respektuje pravidla a volí černou barvu.

Zdroj: History 8/2013

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Bílé vdavky královny Viktorie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free