Po stopách módy

Nové textilie

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 28. říjen 2013 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Už osud starého Řecka visel na niti. Ano, pověst o vzniku řecké svobody a nezávislosti propojila nit, přesněji řečeno vlákno. Ariadnino vlákno. Taza pomocí odvíjeného klubíčka dostala do bludiště královského syna Thésea, který tam zabil příšeru Mínotaura, napůl býka a člověka, pravidelně požírajícího nevinné dívky a mladíky. Nejenže zachránil mladé lidi, ale zbavil tím zemi krutého poddanství. Pověst je sice už asi tři tisíce let stará, ale význam vlákna přetrvává.

Základní instinkt devadesátých let

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 30. září 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Stejnojmenný film se stal záhy po svém promítání v roce 1992 kultovním, ale s módou to tak jednoduché nebylo. Sharon Stone a Michael Douglas, se nechali přesvědčit k lecjakým scénám, móda té doby však byla tvrdohlavá, lehce ovlivnitelná a permanentně se rozmýšlela, kam se přiklonit. Velkou roli sehrála celá řada idolů, které byly tak výrazné, že snad právě ženský instinkt módě opět vrátil přirozenost a půvab.

Zlato, samé zlato

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 23. srpen 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Být oblečen pro úspěch, bohatství, moc a sex. To byly největší náměty 80. let. Americké seriály Dallas s rodinou Ewingů a Dynastie s s Krystle a její rivalkou Alexis jsou nejlepšími studijními objekty módy těchto let. Pro miliony žen na celém světě to byly módní ikony. A to i našich, i když se značným zpožděním. Pravé zlato bylo na jejích šíjích a zápěstích, zlatým lurexem se jim třpytily halenky i prádlo. Skutečnou živou ikonou přepychu, obalenou v kožešinách, klenotech a s módně natupírovanými zlatými vlasy se stala Ivana Trumpová.

Bez špičatých límců to nešlo

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 15. červenec 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

A nejen bez nich. Nesměla chybět džínovina, barevné vzorované materiály, minisukně, krátké šortky, rozšířené sukně ke kolenům, zvonové kalhoty, dlouhé propínací sukně s vysokými šněrovacími botami. Paní a dívky nosily safari sáčka, vyšívané tuniky, muži barevné košile s protaženými límci, boty na vysoké platformě. Na Západě řádily od r. 1975 Sex Pistols a s nimi se objevily prvky punkové módy. V kontrastu pak v roce 1978 všechny pobláznil film „Pomáda“ s Johnem Travoltou a něžnou Olivií Newton–John.

Květinové období – díl druhý

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno úterý 18. červen 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Bylo to zvláštní desetiletí, ta roztančená šedesátá léta, jejichž mottem bylo: sexem, drogami a rokenrolem za lepší svět! A kdo jiný se jím mohl řídit, než mládež, naděje společnosti.  Ta mládež, která se narodila v poválečném boomu a pochybovala o všem, co ctili a v co věřili jejich rodiče.

Květinové období – díl první

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pátek 14. červen 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Bylo to zvláštní desetiletí, ta roztančená šedesátá léta, jejichž mottem bylo: sexem, drogami a rokenrolem za lepší svět! A kdo jiný se jím mohl řídit, než mládež, naděje společnosti.  Ta mládež, která se narodila v poválečném boomu a pochybovala o všem, co ctili a v co věřili jejich rodiče.

Tepláky a Dior

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno čtvrtek 16. květen 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Padesátá léta byla posledním desetiletím velké módy „haute couture“, s množstvím významných samostatných módních tvůrců, kteří ovlivnili módu na celém světě. Pravdou je, že v některých zemích pouze velmi omezeně, neboť z důvodu jejích určitých podmínek to nebylo možné. V Československu se ony podmínky daly nazvat komunismem.

Elegance čtyřicátých let

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 22. duben 2013 1:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Pro módu čtyřicátých let bylo charakteristické rozdělení do dvou období: úsporný režim válečných let a rozmarnost let poválečných. Dá se říci, že „módní učebnicí“ prvního období je dodnes film „Casablanca“ z r. 1942, s jeho hlavními představiteli Humphrey Bogardem a krásnou Švédkou Ingrid Bergmanovou. Ta se také stala ženským idolem válečné doby. Po jejím skončení žezlo převzala Američanka Rita Hayworthová, coby „Gilda“ ve stejnojmenném filmu z r. 1946. V  rukavicích po lokty dlouhých, luxusních černých šatech a s labužnicky vychutnávanou cigaretou zosobňovala po válce vše, o čem muži snili: krásná žena v hedvábném prádle s neskrývaným sex-appealem.

Válečné období v módě třicátých let

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 18. březen 2013 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Po zlatých a divokých dvacátých letech nastalo desetiletí elegance. Vše směřovalo k zjednodušení a obdivu moderní doby. Styly jako art deco a kubismus, či stavby revolučního architekta Le Corbusiera ovlivňovaly nejen bydlení a smysl pro funkčnost, ale i módu. Doba byla politicky složitá, poznamenaná v r. 1929 krachem na newyorské burze, nezaměstnaností milionů lidí a pokračující druhou světovou válkou, ale také i rozvojem filmového průmyslu.

Charlestonové opojení

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno čtvrtek 21. únor 2013 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Desátá léta byla v politickém i módním světě dobou velkých proměn. V roce 1911 šokoval Paříž Ďagilevův slavný Ruský balet plný exotiky, barev a divokosti na pódiu. Na poli politickém a společenském to byl šok z vypuknutí první světové války. Až s léty dvacátými přišla radost a poválečné uvolnění, které ustřihlo ženám vlasy, sukně a často i vzpomínky na válečné ztráty z řad blízkých. Svět se začal po válce zotavovat a lidé si toužili vynahradit prožitou dobu úzkosti. Začali se po dlouhých letech opět bavit, navštěvovat kavárny a bary, tančit ve víru opojení jazzovou hudbou a foxtrotu, prožívat „zlatá“ a „báječná“ léta. Tančit v rytmu charlestonu.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Po stopách módy. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free