Na pláže!

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno středa 16. červenec 2014 13:37 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

To je aktuální výzva letošního léta. S počasím sice občas střídavým, ale když uhodí klasická vedra, rychle o těch plážích začínáme přemýšlet. Ať už o přímořských nebo tuzemských. Záleží na volném čase, chuti a obsahu naší peněženky. Jakmile si to hezky vyhodnotíme, balíme plavky, velkou osušku, láhev s pitím a alespoň “pětatřicítku“ opalovací krém s UV filtrem. A hurá na pláže!

V době před 80 lety však by této poslední větě asi nikdo zcela nerozuměl. To nebylo jen tak, vyrazit si na pláž nepřipravený či nepřipravená. A jenom nějaké ležení u vody se také zrovna moc “nenosilo“. Většinou se sportovalo, hrál volejbal, stolní tenis, tenis, kuželky, různé hry, soutěže a závody. Žluté lázně v Podolí byly známé jako Riviéra a tam se dokonce houpalo na kruzích a skákalo přes koně. Byl však ještě jiný výběr, např. Modřany, Dobřichovice nebo Doksy. 

Prázdninová předsevzetí

Každý si je určitě dáváme, jde o to, jak dalece je plníme. Asi stejně, jako ta novoroční. Jedno je jisté, že se vůbec neliší od těch, co si dávaly naše babičky před 80 lety. Ještě nejsme v polovině prázdnin, mnozí a mnohé mají před dovolenou, jiní už se z ní vrátili. Ti první mohou hodnotit, druhým může být návodem naše desatero z dobového časopisu:

1. musím si řádně odpočinout

2. s sebou povezu jenom to nejnutnější

3. potřebuji si odpočinout od lidí

4. chci číst, číst, číst

5. měl(a) bych se víc věnovat svému dítěti

6. měl(a) bych se věnovat víc své partnerce ( partnerovi)

7. nesbírám borůvky ani maliny

8. nechtějte na mně zavařovat

9. budu dělat dlouhé procházky

10. H2O zvenku i zevnitř

Za kladnou odpověď je bod, který se nepůlí. Buď plníš, nebo ne. A teď bych chtěla vidět, kdo v osobním a neveřejném hodnocení, získá plných 10 bodů!


Módní objev roku 1934

Toho léta bylo opravdu dost módních změn, ženská móda byla dlouho střízlivá a najednou si je připustila ve velkém. S nadsázkou se dá říci, že se šaty otočily dekoltem dozadu. Jeden z nezajímavějších vynálezů století, látky z umělého hedvábí, se konečně podařilo upravit tak, že se nemačkaly. Po desetiletém úsilí chemiků největší anglické textilní továrny „Tootal“ se objevil výsledek. Od ní zakoupila stroj a licenci na výrobu látek Sochorova textilní továrna ve Dvoře Králové nad Labem a rychle zahájila výrobu. Sotva se v novinách objevila zmínka o novém vynálezu, začaly se ženy poptávat po nových látkách a továrna nestačila vyrábět ani ve třech směnách. A to v době krize! Na trh přišly dvě nové látky: Sotila a Sonora s novými vzory, odpovídajícími poslední světové módě. Ve velké reklamní kampani firmy Sochor byla hlavní tváří herečka Lída Baarová. 

Slunce, voda, vzduch

To jsou tři věci nezbytné k letnímu životu. Když se správně propojí a nadávkují, dostaví se požitek, kterému se toho moc nevyrovná. Ale souvisí s ním i další pojmy – dovolená, sport, móda. A protože všechno souvisí se vším, rychle se musíme poohlédnout po koupacím úboru, plážovém pyžama, slunečníku, střevících. Ne každá má tolik peněz, aby vše nakoupila v obchodě. Ještě, že se letos staly módní pletené plavky. Pokud možno bílé, pletené dvojitou nití speciální impregnované vlny.

Příjemné jsou jednoduché plátěné nebo krepové šaty na pláž, s kapsami pro věci nezbytné, často doplněné opalovačkami či plážovým pyjama. Jejich popularita byla v tomto roce překonána novým pojmem v módě - kalhotovými šaty na pláž. „Jsou to úpravné šaty, které se liší od vycházkových jen tím, že mají dlouhé kalhoty místo sukně. Šijí se z laciného materiálu, zdobí se sámečky či monogramem. Kalhoty jsou hladké a bez ozdob“. Rozdíl mezi nimi a plážovým pyjamem neboli pyžamem spočívá v tom, že šaty se nosí“pořádně“, to znamená upraveně jako šaty vycházkové. A nejen výhradně na pláži. 

Pruhované šaty

Kontrastem k plážovým kompletům jsou letní šaty z pruhovaného plátna, určené především k pobytu na venkově. Nešpiní se, jsou šity jednoduše, bez ozdob, jen s využitím efektní kombinace proužků, barevných pásků či knoflíků. V chladných dnech se doplňují plátěným kabátkem nebo svetrem. Barevné kombinace jsou módní v provedení, modro-bílá, černobílá, hnědo – béžová. Oblíbené jsou i v barvě naší trikolory. Stejné se šijí i z košilového hedvábí a jsou určeny nejen na venkov, ale také k pobytu v lázních.  To už by však byla samostatná kapitola o tom, jakou je třeba si sebou vzít lázeňskou garderobu a do kolika kufříků ji uložit. I na jachtu je třeba se obléci trochu jinak, jak dokumentuje náš obrázek ve fotogalerii. Nejlépe do bílých krepových kalhot, halenky z modrobílého foulardu neboli hedvábí a tmavomodré námořnické čapky. 

Ruční háčkování a pletení

Ale co se stane, když uprostřed sezóny zjistíme nedostatečnost své koupací výbavě? Dá se tomu odpomoci s háčkem č. 8 a speciální tenkou impregnovanou plavkovou vlnou. Zvolíme bílou a oranžovou, celkem 550 g za 77,- Kč. Podle návodu v časopise Eva si uháčkujeme koupací komplet pláštíkem, svěže barevný a originální. A nezapomeňte, že pilným rukám přibývá práce rychleji. Trochu složitější je pláštěnkový límec, ale při pohledu na obrázek v naší fotogalerii se vám podaří uháčkovat i on.  Však už jsme se jednou radovaly, jak jsou úžasné letos tak módní pletené plavky! A to jsme se v nich ještě neopalovaly a nevylézaly z vody. To teprve musí být zážitek. 

Co všechno náleželo k plážovému vybavení

Z doby minulé nám zbyla osuška a plavky, kniha, částečně i sluneční brýle, ale jiného typu. Do velké tašky bychom museli přidat řadu důležitých nezbytností: deku na ležení, náhradní plavky, plážový oblek, široký slamák a kšilt na sport, plážové střevíce, boty do vody, lehké odpolední šaty na cestu. Pokud se chceme zdržet večer na malém posezení v kavárně u pláže, nesmíme zapomenout na lehké dlouhé letní šaty. Určitě bude hrát k tanci živá hudba. Šaty mohou být z organdi či lehkého taftu a určitě je bude nutno doplnit šálou z téže látky či krátkou pelerínkou. A vzhledem k tomu, že si potrpíme na pěstění pleti, nebudeme přes den vystavovat svou kůži vysokým teplotám. Hrozí větší výskyt pih a vyrážky. Nedejte se zlákat abnormálním opalováním pomocí speciálních olejů, použijte běžný dobrý olej a starejte se, ať večer máte pleť zase pěkně bílou. Tak radil odborník pan ing. Tyburec ženám v roce 1934. Nevím, jestli mohu také radit, ale zkusím to: užijte si pěkný zbytek léta podle své chuti!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Na pláže!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free