Maskérka a skriptka

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno neděle 21. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Ve štábu se pohybují povětšinou urostlí mládenci, o to je často příjemnější pohled na usměvavé maskérky a soustředěné skriptky. Právě těm dnes věnujeme Filmové profese.

Maskérka

Ke každému pořádnému filmu patří svalnatý plešatý chlap a krásně učesaná hlavní hvězda. Tuto činnost má samozřejmě na starosti maskérka, která je obvykle pro štáb rozsvícené sluníčko a sympatická bytost. Ostatně od koho jiného by na sebe nechávaly sahat rozmazlené hvězdy. Maskérky pokrývají tváře nejen líčidly, ale i umělou krví, pomazávají mužné hrudě sterilní špínou, práší pudr na ustupující čela nebo připravují líčení pro čarodějnice. Na každém filmovém natáčení je maskérka ve štábu důležitý element a docela často se stává, že si svou osobní maskérku vyžádá i nějaký důležitý herec.

To byl případ i jednoho nejmenovaného českého herce, který si jednu mladou a velmi půvabnou maskérku dokonce vyprosil i jako doprovod do vozu na své pravidelné večerní představení do divadla. Herec u nás se musí otáčet a i největší hvězdy mají závazky, z kterých se nemohou vyvléknout. Když jsem se jí ptal, co tam s ním dělala, tak mi řekla, že jí dal vždycky hlavu do klína a chtěl hladit po vlasech. Inu, i to může být někdy úděl těchto spíše éterických stvoření s něžnými dotyky.

Maskérku ve štábu bezpečně poznáte podle středně velkého kufru, který má připravený k výkonu své profese. V něm se nachází propriety od líčidel až po umělou krev. Cena takového kufru se pohybuje v řádech deseti tisíců korun, takže si ho střeží jako oko v hlavě. A bohužel se nezřídka stává, že se takový kufr někde na natáčení záhadným způsobem ztratí.

Skriptka

Až se dostanete do blízkosti nějakého natáčení, tak si určitě povšimněte osoby, která si neustále něco pečlivě zapisuje a bedlivým pohledem kontroluje svázaný tlustý fascikl papírů s popisem dění na plátně. Její úkol je střežit kontinuitu mezi jednotlivými záběry a ohlídat, aby se na plátně neobjevily nějaké nepřesnosti.

Ovšem každá skriptka je jenom člověk, takže všechno ohlídat samozřejmě nemůže. Z přehlédnutých chyb se pak baví potěšení diváci a znám dokonce i takové, kteří si u nepříliš povedeného filmu místo děje spíše hlídají, zda se hercům kouzelným střihem neocitly hodinky na opačné ruce než v předchozím záběru, popřípadě jak se mění hladina whisky v průběhu zdánlivě nepřerušované scény.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Maskérka a skriptka. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free