Vizuální efekty a kaskadéři

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno sobota 9. březen 2013 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Na první pohled jsou profese trikařů a kaskadérů jen pomyslnou třešničkou na dortu, ale velmi často jsou po sledování filmu to jediné, co divákovi utkví v paměti.

Vizuální efekty

Vizuální efekty se dají dělat vlastně jen dvěma způsoby, a to pěkně postaru triky v kameře, nebo na počítači. Někdy je velmi obtížné rozeznat, co je ještě skutečné a kde už musela zasahovat ruka specialisty s myší, samozřejmě tou počítačovou. Často tento rozdíl nepoznají ani sami filmaři. Při natáčení výpravného koprodukčního filmu Parfém: Příběh vraha, kterému vznikaly některé trikové záběry díky českým filmařům, vznikl poměrně zábavný problém. Režisér Tykwer požadoval trikový záběr vůně žabích jiker. Detail jiker, který filmaři pořídili, byl tak vizuálně dokonalý, že režisér řekl, že se mu zdá tento záběr příliš umělý. Filmaři tak museli záběr digitálně ušpinit, aby pro něj vypadal více realisticky.

Kaskadéři

Kaskadér je tvor téměř vždy u štábu oblíbený, ale pokaždé z jiných důvodů. Producent ho miluje, protože zaskočí za hlavní hvězdu v nebezpečné situaci a ten má jistotu, že film včas dokončí, a režisér se na něm může ještě více utvrdit ve svém profesionálním sklonu k buzerování lidí.

Čeští kaskadéři mají ve světě tu nejlepší pověst a jsou často zváni, aby se nechávali třeba trhat koňmi nebo se zúčastňovali různých válečných, ale třeba i ostřejších hospodských bitek. Kaskadérský výkon není rozhodně záležitost jednotlivce, ale celého týmu, který má pod palcem další osoba, zvaná koordinátor.

Koordinátorem se většinou stává zkušený kaskadér, který má za sebou již cestu peklem. V praxi to znamená, že vykonal již nějaký skutečně mimořádně nebezpečný husarský kousek, kterým si získal náležitý respekt. V tom případě mu pak projde i skutečnost, že často komanduje ještě víc než režisér.

Kaskadér nakonec napne všechny síly pod tlakem koordinátora, režiséra, asistenta režie a herce sedícího v bezpečí u kontrolního monitoru a odjede na motorce před hořícím a naprosto neovladatelným kamionem. Když má za sebou nervydrásající okamžik, kdy si musí dávat pozor na každou maličkost včetně toho, aby se zpříma nepodíval do kamery, vstane herec s namaskovanými sazemi a nechá si zvěčnit detail tváře s výrazem naprostého suveréna. Takový je filmový život!

FOTO: ilustrační foto - sxc.hu
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Vizuální efekty a kaskadéři. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free