Filmové profese – filmová výprava

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno neděle 2. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

U každého amerického filmu vídáme v titulcích production designer a obvykle se u toho ozve dramatickým hlasem výprava. Tato poněkud nešťastná praxe sice už z dabingu téměř vymizela, nicméně co vlastně znamená ve filmové hantýrce, když se řekne výprava?

Filmový výtvarník

Film je stále považován v Evropě za umění, takže třeba při vyplňování žádosti o koprodukci s veřejnoprávní televizí je stále třeba vyplnit kolonku filmový výtvarník. Takový filmový výtvarník nemá u českého filmu příliš snadnou pozici. Pracuje s omezenými prostředky a v případě, že se ujme historické látky, padá na něj velká zodpovědnost před kritiky z řad amatérských historiků, kterých je u nás skutečně požehnaně. Když se navíc nepodaří uhlídat komparzistu posilněného štábním rumem, který si v nejdražší scéně filmu prohlíží zbývající čas šichty na digitálkách, jde zpravidla několikaměsíční práce na filmu k šípku.

Rešeršér

Tato profese není vlastně nic jiného než otrok. Jedná se zpravidla o snaživého studenta typu Mazánka nebo Hujera, který musí oběhávat archivy, vyřizovat si kartičky do knihovny a nalézat podklady pro filmového výtvarníka. Zatímco na americkém filmu se zaměstnávají celá oddělení podobných snaživců, pak český filmový výtvarník si zpravidla toto vše musí dělat sám, aby pak po dohodě s producentem zjistil, že všechny návrhy, tak jak byly předloženy, bohužel nepřijal. Snad příště.

Konzultant

K tomu, aby se filmový výtvarník jistil před již zmíněnými amatérskými historiky, potřebuje odborného konzultanta. Ten se vybírá nejčastěji na vysokých školách oboru, který je zrovna potřeba. Pro film Čest a sláva Hynek Bočan oslovil historiky, ale vzhledem k tomu, že se film točil koncem šedesátých let, ještě se tolik nezkoumaly dějiny každodennosti. Bočan potřeboval zobrazit scénu, ve které Rudolf Hrušínský provádí ranní hygienu. Zeptal se proto filmového výtvarníka, který ho odkázal na konzultanta. Ten pokrčil rameny a režisér se podíval na Hrušínského. Hrušínský tedy ráno ve své barokní tvrzi vstal, napil se vody, předstíral, že si čistí zuby a vodu vyplivl na zeď. O tom, jestli dostal jako konzultant také zaplaceno, prameny taktně mlčí.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese – filmová výprava. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free