Filmové profese - Crew

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno pondělí 8. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Na natáčení velkofilmu se objevují desítky lidí, v případě hollywoodského filmu dokonce stovky. Těmto lidem se říká štáb, anglicky crew a díky zahraničním zakázkám se objevují i u nás. Podívejme se na některé důležité profese, které u velkých filmů nelze podcenit a vlastně ani přehlédnout.

Gripáci, bedňáci a elektrikáři

Většinou se jedná o nejurostlejší členy štábu, protože musí pracovat manuálně a obvykle s těžkou kamerovou technikou a kabely. Náplní práce těchto lidí je být v lokaci jako první a připravit vše potřebné pro začátek natáčení, ještě před příjezdem režiséra. Nejprve musí začít stavět zařízení pro pohyb kamery (gripáci) a zapojit vše potřebné pro natáčení (elektrikáři). Předtím ale musí pochopitelně vše potřebné vyložit z nákladních aut v ohromných a těžkých bednách (bedňáci). Poznáte je poměrně bezpečně, protože obvykle mají na urostlých lýtkových svalech tetování a za uchem cigaretu. Pokud jste viděli komedii z filmového prostředí Tropická bouře, tak mezi filmaři dosáhla kultovnosti zejména scéna, kdy producent v podání Toma Cruise potřebuje při videokonferenci dát pěstí režisérovi za překročený rozpočet a negativní publicitu v médiích. Zeptá se tedy: ,,Kdo je tady největší gripák?“ Přihlásí se asi dvoumetrový ohromný chlap a se slovy: ,,Nic ve zlym, rejžo,“ producentův příkaz vykoná.

Koordinátor komparsu

Jestli zná někdo ranní rozbřesk lépe než malíři, pak jsou to koordinátoři komparsu. Jejich mnohahodinové směny nejsou pro slabší povahy a v jejich slovníku byste zpravidla neměli nalézt slovo prchlivost. Jejich práce začíná svozem komparsistů do kostymérny, kde jsou pro ně připraveny potřebné propriety. Následně je třeba zajišťovat jejich potřeby a včas je odvézt na natáčení, což bývá většinou dost nadlidský úkol, zvláště pokud se rozpustilá cháska komparsistů posilní štábním rumem nebo začne vytvářet odborové skupiny plné nečekaných požadavků. Vzhledem k časové náročnosti velkých projektů pak koordinátoři komparsu odchází z natáčení často jako ti poslední, když za stmívání dohlíží, aby komparsisté také v pořádku odevzdali jim svěřený kostým a mohli se dopravit buď domů nebo k nějakému dopravnímu prostředku, který je domů odveze.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové profese - Crew. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free