Režisér a scenárista Antonín Kachlík

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 26. února 1923 v Kladně – Rozdělově. Po maturitě byl totálně nasazen v Německu, odkud v roce 1943 uprchnul. V letech 1938-45 byl zapojen do ilegální činnosti. Po válce pracoval nejprve jako redaktor na ministerstvu informací a současně studoval na Vysoké škole politické a sociální, odkud přešel na obor režie na FAMU (1946-50). Ještě za studií natočil krátký film Vltava po válce, inspirovaný básní Vladimíra Holana. Po absolutoriu působil šest let jako režisér a dramaturg Divadla pracujících ve Zlíně (1950-56).

V polovině roku 1956 nastoupil do funkce asistenta režie a později jako pomocný režisér do Filmového studia Barrandov, kde spolupracoval zejména s Josefem Machem (Florenc 13,30, Hořká láska, Zatoulané dělo). Jako samostatný režisér debutoval v roce 1961 poetickým zamyšlením nad citovým životem hornických učňů Červnové dny, na který navázaly téměř dvě desítky celovečerních titulů. Ve svém druhém filmu Bylo nás deset, natočeném podle vlastní stejnojmenné knížky, zpracoval do hudební komedie s písničkami Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra příhody vojenských nováčků.

Jako náměty k následujícím dvěma snímkům posloužily novely Jana Trefulky: Pršelo jim štěstí je komorním melodramaticko-psychologickým příběhem o svatbě, která se nekonala, a Třiatřicet stříbrných křepelek životní bilancí třiatřicetileté ženy. Po krimi Smrt za oponou si vybral pro svůj další film Já, truchlivý Bůh, stejnojmennou povídku ze sbírky Směšné lásky Milana Kundery. Tento snímek s Milošem Kopeckým a Pavlem Landovským v hlavních rolích se stal nejen divácky úspěšným, ale i na dlouhá léta trezorovým titulem.

Pro děti zfilmoval pohádky Princ Bajaja podle Boženy Němcové a O zatoulané princezně podle Josefa Lady, která jeho filmografii uzavřela. Mládeži byly určeny filmy My ztracený holky o prvních citových vzplanutích a Jezdec formule risk na téma kriminality mladých.

Jako angažovaný straník natočil politické snímky Zločin v Modré hvězdě, Dvacátý devátý, Na koho to slovo padne a Požáry a spáleniště. Námětově blízké si byly jeho filmy Náš dědek Josef  a O moravské zemi. První z nich vypráví devět krátkých příběhů ze života starého vinaře (vynikající Bohuš Záhorský) v období kolektivizace vesnice, druhý ve čtyřech ročních obdobích zachycuje poetickou tvář a folklórní ráz jižní Moravy.

Z mnoha jeho adaptací literárních předloh je třeba vzpomenout zfilmované romány Radost až do rána Vladimíra Párala či Kouzelné dobrodružství, natočené podle Velkého Meaulnese Alaina Fourniera.

Působil jako pedagog režie na FAMU. Je držitelem mnoha ocenění bývalého režimu (vyznamenání Za vynikající práci, laureát státní ceny Klementa Gottwalda, Řád práce, 1978 titul zasloužilý umělec), ale také řady vyznamenání za odboj.

Jeho filmy získaly nejen domácí pocty, ale také ocenění na festivalech v Benátkách, Avellinu, San Sebastianu a v Oberhausenu.

DO OBCHODU -  KOUPIT DVD

FOTO: archiv FEX

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Režisér a scenárista Antonín Kachlík. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free