Hořící keř a Red Tails

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 29. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Bílí muži sice neumějí skákat, ale černí muži rozhodně umějí létat, abychom použili parafrázi staršího známého filmu k projektu George Lucase Red Tails, který se natáčel i u nás, a podíváme se také pod pokličku třídílné filmové minisérie, která vzniká v české produkci amerického kanálu HBO.

Hořící keř bude mapovat českou spravedlnost po hrdinské smrti Jana Palacha

Musím se přiznat, že když se naskytla příležitost vidět světoznámou režisérku Agnieszku Holland, musel jsem dost měnit svůj nabitý program. Vyplatilo se. Bylo pár dnů před udílením Oscarů, na kterého byla režisérka nominovaná za film In Darkness, a při vzpomínce na skvělé filmy jako Evropa, Evropa nebo Totální zatmění s Leonardem DiCapriem mi bylo jasné, že paní režisérka zřejmě nebude vypravěčka veselých příhod z natáčení, ale rázná žena s pevnou rukou. A můj instinkt mě nezklamal. Tam, kde slabší povahy omdlévají nebo propadají uražené ješitnosti, tam paní režisérka získává bezpečnou půdu pod nohama.

Původním projektem, který vznikne v režii Agnieszky Holland, je třídílná retrospektivní umělecká rekonstrukce Hořící keř, která vychází ze skutečných událostí a reálných postav spjatých s hrdinským činem Jana Palacha. Scénář je dílem vystudovaného filmového historika Štěpána Hulíka a autora knihy Kinematografie zapomnění o tragickém období normalizace. Mimochodem Hulík byl za tuto knihu oceněn prestižní literární cenou.

Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti.

Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární i v civilu nesmírně sympatická slovenská diva Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti.

Natáčení začlo už v březnu a probíhá se štábem ze zemí Česka, Slovenska a Polska, kde bude minisérie také uváděna. Inkognito jsem se dostal ke štábu v lokaci Olšanských hřbitovů v Praze. Osobně velmi kvituji, že v hlavních tvůrčích profesích se objevují zkušení filmoví profesionálové, zvláště pak za kamerou stojí excelentní Martin Štrba (O rodičích a dětech, Vendeta). V dalších rolích se objeví Karel Roden, Ivan Trojan nebo Martin Huba.

Údajně poslední Lucasův film Red Tails se natáčel v Čechách a brzy bude také k vidění

Válečné drama Red Tails je dílem zejména producentů George Lucase (série Hvězdné války a Indiana Jones) a jeho pravé ruky Ricka McCalluma. Snímek pojednává o dobrodružných osudech afroamerických pilotů ve 2. světové válce a hrají v něm takové hvězdy jako Cuba Gooding Jr. nebo Terrence Howard.

Red Tails je vysněný Lucasův projekt, jehož vznik se snažil iniciovat již od roku 1988, nicméně vzhledem k enormním nákladům jeho realizace trvala přes dvě desetiletí. Na postech režiséra se vystřídalo hned několik osob, nejprve měl film režírovat Thomas Carter (Coach Carter), herec Samuel L. Jackson (Pulp Fiction), u kterého se hovořilo i o ztvárnění hlavní role, pak o režii uvažoval i sám Lucas, aby nakonec svou sesli přenechal Anthony Hemingwayovi, který zde samostatně debutoval, byť do té doby působil jako režisér druhého štábu u hollywoodských filmů.

Filmový štáb Red Tails natáčel v Čechách zejména v Milovicích, které jsou oblíbenou lokalitou zahraničních produkcí, jež se věnují válečným látkám. Z Hradce Králové sem pak filmaři převezli několik historických letadel z USA, Německa, Velké Británie a Francie. Ve štábu pak byla celá řada Čechů a objevili se tam i naši legendární kaskadéři včetně Martina Huba, na kterého James Cameron už pustil hektolitry vody při natáčení klasického velkofilmu Titanic!

Bohužel již dnes můžeme říct, že film v zámoří neměl takový úspěch, jak se předpokládalo, a Lucas jen velmi obtížně snášel nepříznivé reakce, kterými ho novináři hodnotili. Na druhou stranu myslím, že se dovedu vcítit do člověka, který připravuje téměř čtvrtstoletí film a pak mu ho někdo zkritizuje mezi obědem a kávou s chlebíčkem. Film bude u nás k vidění bohužel až na DVD, nicméně už za pár týdnů, i to je filmařina.

FOTO: HBO, redtails2012.com, wikipedie

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Další články:

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Hořící keř a Red Tails. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free