Karel Feix - scenárista a výrobce filmů, později vedoucí.výroby

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel FeixNarodil se 1. října 1903 v Třeboni. Po obchodní praxi ve sklářském a textilním průmyslu začal působit ve filmovém podnikání. V letech 1924-32 prováděl organizační a hospodářský dohled v Oceanfilmu, poté se stal ředitelem Nationalfilmu (1935-45), kde kromě vedení výroby a dramaturgie byl činný i v půjčovně. Když se za nacistické okupace staly National a Lucerna posledními povolenými výrobnami, uzavřely z iniciativy šéfa produkce Nationalfilmu Karla Feixe a majitele Lucernafilmu Miloše Havla obě firmy narychlo smlouvy s řadou spisovatelů, aby je dostaly do pevného pracovního poměru. V dramaturgické radě Nationalfilmu tak zasedali např. Vladimír Kabelík, Jindřich Elbl, Jan Hejman, dr. J. Sajíc a redaktor Artuš Černík. Za 2. světové války patřil Feix k hlavním pražským filmovým pracovníkům činným v odboji.

Po osvobození působil dále ve filmu jako vedoucí výrobních a tvůrčích skupin.

Jako vedoucí výroby se prvně prezentoval v roce 1936 melodramatem režiséra Oldřicha Kmínka Manželství na úvěr, vyrobeném a distribuovaném v Nationalfilmu. Už navíc také jako autor námětu a spoluautor scénáře je uveden o rok později v titulcích komedie režisérů Jiřího Slavíčka a Čeňka Šlégla Armádní dvojčata. S Čeňkem Šléglem byl i autorem námětu a scénáře jeho samostatně natočené komedie Děti na zakázku, s Karlem Melíškem spolupracoval na scénáři komedie Václava Kubáska Ideál septimy, kde byl současně i vedoucím výroby. Do konce války se potom jako vedoucí výroby podílel na patnácti českých celovečerních hraných filmech.

Po osvobození natočil podle námětu Jiřího Kaliny a Karla Feixe úspěšnou komedii Rodinné trampoty oficiála Tříšky režisér Josef Mach. S Ivanem Osvaldem byl Feix spoluautorem námětu a spoluscenáristou další Machovy komedie Racek má zpoždění a konečně opět s Ivanem Osvaldem napsal scénář k Hubáčkovým Haškovým povídkám ze starého mocnářství. S filmem se rozloučil v roce 1961 scenáristickou spoluprací na komedii Josefa Macha Florián, jejíž předlohou byla groteska spisovatele K. M. Čapka-Choda Jírovec a jeho svatý patron. Zemřel 30. července 1972 v Praze.

Filmografie:

1936   VV: MANŽELSTVÍ NA ÚVĚR

1937   N, Sc, VV: ARMÁDNÍ DVOJČATASc, VV: JARČIN PROFESOR / VV: ROZVOD PANÍ EVY

1938   N, Sc: DĚTI NA ZAKÁZKUSc, VV: IDEÁL SEPTIMYVV: ZBOROV

1939   VV: DOBŘE SITUOVANÝ PÁNVV: KDYBYCH BYL TÁTOU / VV: OSMNÁCTILETÁ / VV: PŘÍKLADY TÁHNOU

1940   VV: ARTUR A LEONTÝNA / VV: KONEČNĚ SAMIVV: PELIKÁN MÁ ALIBIVV: SMĚRY ŽIVOTA

1941   VV: PANTÁTA BEZOUŠEKVV: ROZTOMILÝ ČLOVĚK

1942   VV: BARBORA HLAVSOVÁVV: MĚSTEČKO NA DLANI

1943   VV: ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ

1944   VV: POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ

1949   N: RODINNÉ TRAMPOTY OFICIÁLA TŘÍŠKY

1950   N, Sc: RACEK MÁ ZPOŽDĚNÍ

1952   Sc: HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ

1961   Sc: FLORIÁN

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

N – námět
Sc – scénář
VV – vedoucí výroby 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Karel Feix - scenárista a výrobce filmů, později vedoucí.výroby. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free