Oldřich Kautský - filmový novinář, scenárista a překladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

DVD Byl jednou jeden králNarodil se 24. dubna 1906 v Praze. Před druhou světovou válkou byl učitelem. Zajímal se o film a psal články do různých odborných časopisů (např. Kinorevue). V roce 1940 napsal námět filmu Vladimíra Slavínského Poznej svého muže. V polovině okupace byl nacisty zbaven publikačních možností. 

Po osvobození se stal spolupracovníkem novin (Práce, Svobodné noviny aj.) a časopisů (Květen, Filmová okénka aj.). V letech 1947-48 byl odpovědným redaktorem odborného týdeníku Filmové noviny. V roce 1948 byl vyzván mezinárodní organizací UNESCO, aby vykonal šetření o současných filmových poměrech v Itálii. Od roku 1950 pracoval jako scenárista barrandovského studia, poté působil v dabingu a v Čs. televizi.

Podle pohádky B. Němcové Potrestaná pýcha napsal s Henrykem Blochem námět a spolupracoval na scénáři filmu Bořivoje Zemana Pyšná princezna, který byl vyznamenán Cenou za film pro děti na MFF v Karlových Varech 1952. Poté následovala adaptace pohádky B. Němcové Sůl nad zlato pro Zemanův film Byl jednou jeden král.

Spolu s Vladimírem Borem napsal podle divadelní hry Oty Šafránka scénář barevné filmové komedie Vladimíra Borského Kudy kam ?, snažící se zábavnou formou řešit problémy rovnoprávnosti v manželství.

Potřetí se vrátil do pohádkového světa jako literární spolupracovník Bořivoje Zemana na filmu Honza málem králem. Tentokrát se autoři neopřeli o konkrétní klasickou pohádku jako v obou předchozích případech, ale upravili a zmodernizovali titulní postavu filmu podle nejoblíbenějšího hrdiny českých lidových pohádek Honzy, který se vydal do světa za štěstím. Není to však hloupý Honza, ale chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost. Netouží po bohatství, po království ani po princezně, ale vlastním rozumem a prací si dobude prosté lidské štěstí.

Jako filmový publicista vydal v roce 1948 knihu populárních estetických studií určenou návštěvníkům kin Umění vybrat si film, v roce 1957 zasvěcenou kriticko historickou studii Italský filmový neorealismus a 1970 teoretickou práci Dabing, ano i ne. 

Přeložil do češtiny titulky mnoha desítek italských filmů a v případě jejich dabingu jak pro promítání v kinech, tak pro vysílání v televizi, byl autorem jejich českých dialogů. 

Pro divadla přeložil řadu význačných italských her (zejména díla Eduarda de Filippo). Zemřel v Praze 22. listopadu 1980.

Filmografie:

1940     N: POZNEJ SVÉHO MUŽE                                      

1952     Sc: PYŠNÁ PRINCEZNA                                        

1954     N: BYL JEDNOU JEDEN KRÁL ...                               

1956     Sc: KUDY KAM?                  

                         

1976     N, Sc: HONZA MÁLEM KRÁLEM 

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:   

N – námět 
Sc – scénář 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Oldřich Kautský - filmový novinář, scenárista a překladatel. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free