Evžen Illín - hudební skladatel

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

blbecNěkdy uváděn pod pseudonymem Evžen Klen. Narodil se 2. listopadu 1924 v obci Biskupice pri Dunaji (nyní Podunajské Biskupice). Studoval nejprve na keramické škole v Bechyni, hudbě se učil na hudební škole v Táboře. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na fagot u O. Vebra a skladbu u Emila Hlobila (1945-48) a poté na AMU u Jaroslava Řídkého (1948-52).

Zprvu se živil jako hudebník z povolání, poté se jako skladatel věnoval především estrádní, taneční a scénické hudbě, ale také úpravám lidových písní. Je autorem skladeb Scherzo pro velký orchestr, I. symfonie, Symfonietta, suita Karneval, Koncert pro orchestr, Rapsódie pro flétnu a orchestr, dále např. dechového kvintetu, 2 smyčcových kvartetů aj.

S filmem spolupracoval od poloviny 50. let a v titulcích se s jeho jménem diváci setkali poprvé u krátkometrážní televizní loutkové pohádky režiséra Jindřicha Poláka Statečný cínový vojáček podle námětu H. Ch. Andersena a u celovečerního dobrodružného snímku téhož režiséra Smrt v sedle (zazněla tu i píseň Seno a stáj, která se stala ve své době nesmírně populární).

https://youtu.be/Cd_vOfRQP0Y

Až do konce 60. let se potom podílel na hudbě ke čtyřem desítkám krátkometrážních a celovečerních filmů, mj. také pro Kinoautomat Člověk a jeho dům (premiéra na EXPO 67 v kanadském Montrealu, v roce 1971 uveden v kině Světozor v Praze). Jeho poslední prací pro film byla v roce 1969 hudba k úspěšné komedii Zdeňka Podskalského Světáci (společně s Vlastimilem Hálou). Zemřel 12. března 1985.

Filmografie:

1955 Hu: STATEČNÝ CÍNOVÝ VOJÁČEK

1958 Hu, AHu: SMRT V SEDLEAHu: HVĚZDA JEDE NA JIH

https://youtu.be/5YYk3wntEDw

1959 Hu: LETIŠTĚ NEPŘIJÍMÁ / Sp: SETKÁNÍ NA LUŽNICI

1960 Hu, AHu: SEDMÝ KONTINENT / Hu: LEDOVÍ MUŽI / Hu: MĚSTO V NOCI / Hu: PÁTÉ ODDĚLENÍ / Hu: STATEČNÉ KUŘÁTKO / Hu: VŠUDE ŽIJÍ LIDÉ

1961 Hu: ČERNOBÍLÁ SYLVA / Hu: KRÁLÍCI VE VYSOKÉ TRÁVĚ / Hu: ZTRACENÁ REVUE

1962 Hu, AHu: BLBEC Z XEENEMÜNDEHu, AHu: KLAUN FERDINAND A RAKETA / Hu, AHu: TARZANOVA SMRTHu: ČERNÁ DYNASTIE / Hu: NEKLIDNOU HLADINOU / Hu: ŽÁRLIVOST / Hu: ŽIVOT BEZ KYTARY

https://youtu.be/fK3MjTlBY1E

1963 Hu, AHu: EINSTEIN KONTRA BABINSKÝ / Hu: CHLAPÍCI / Hu: KULIČKA

1964 Hu, AHu: NEOBYČEJNÁ TŘÍDA

1965 Hu, AHu: ŠKOLA HŘÍŠNÍKŮ / Hu: BÍLÁ PANÍ / Hu: LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY / Hu: STRAŠNÁ ŽENA

1966 Hu: ... BÝT MANEKÝNKOU / Hu: DĚDEČEK, KYLIJÁN A JÁ / Hu: JADRAN / Hu: JUGOSLÁVIE / Hu: ZAČNEME OD ADAMA / Hu: ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ

1967 Hu: DŮM ZTRACENÝCH DUŠÍ / Hu: KINOAUTOMAT ČLOVĚK A JEHO DŮM / Hu: MALÉ LETNÍ BLUES / Hu: PENSION PRO SVOBODNÉ PÁNY

1968 Hu: ČERVENÁ KŮLNA / Hu: NEBEŠTÍ JEZDCI / Hu: VÁNOČNÍ STROMEČEK

1969 Hu: SVĚTÁCI

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

Hu – hudba
AHu – autor hudby k písním
Sp – spolupráce 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Evžen Illín - hudební skladatel. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free