Karel Zeman - režisér, scenárista a výtvarník

Kategorie: Osobnosti
Napsal Linda Zeman Spálený

Karel ZemanNarodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři na Jičínsku. Po dvouleté obchodní škole a  kurzu reklamního kreslení a aranžování pracoval jako kreslíř a návrhář v reklamních ateliérech. V letech 1930-36 působil nejprve v reklamních ateliérech ve Francii a poté v Baťově firmě ve Zlíně, kde jej v roce 1943 jeho okouzlení loutkovým divadlem přivedlo do trikového ateliéru. První film, který zde realizoval, byl poetický kombinovaný snímek Vánoční sen, který v roce 1946 získal Cenu za nejlepší loutkový film na MFF v Cannes.

Režii jeho hrané části tehdy ještě vedl Bořivoj Zeman, Karel Zeman se zhostil práce s loutkami. Ve druhé polovině 40. let potom realizoval sérii filmů, jejímž hrdinou se stala loutková postavička pana Prokouka. Ten se v krátkých epizodách s anekdotickou pointou obracel z filmového plátna na diváky s nejrůznějšími aktuálními problémy. Po seriálu o panu Prokoukovi se Zeman vrátil do světa fantazie v zajímavém experimentu Inspirace, kde pro animovanou taneční pantomimu použil skleněných figurek sklářského výtvarníka Jaroslava Brychty. 


Prvními Zemanovými rozměrnějšími filmy se staly Král Lávra (národní cena 1950), adaptace stejnojmenné satirické básně K. H. Borovského, a pohádka Poklad na Ptačím ostrově, ve které se pokusil o spojení několika technik animovaného filmu a k níž byl výtvarně inspirován perskými miniaturami. Zemanovým prvním celovečerním hraným a zároveň animovaným filmem byla Cesta do pravěku (1955). Dobrodružný příběh čtyř chlapců, kteří zažijí neuvěřitelný výlet do historie Země, byl oceněn jako nejlepší dětský film na MFF v Benátkách a získal Cenu kritiky na festivalu v Manheimu.

Významným mezníkem v Zemanově tvorbě se stal jeho další dlouhý hraný film Vynález zkázy (1958), který mu navždy zajistil výjimečné postavení nejen v českém filmu, ale i ve světové kinematografii. Snímek, natočený podle románu Julese Verna, zaujal nenapodobitelně originální realizací, jejíž výtvarná složka vycházela z původních ilustrací verneovek, jejichž autory byla dvojice Rion a Bennet. Záměrně naivizující triky byly inspirovány postupy francouzských snímků Georgese Meliese z počátku minulého století. Jestliže v Cestě do pravěku kladl Zeman důraz na trikovou část a ve Vynálezu zkázy už byla mezi trikovou a hranou částí rovnováha, v poetické komedii Baron Prášil (1961) se důraz přesunul na hranou složku. Film byl inspirován knihou Gottfrieda Bürgera a jejími ilustracemi.


Prášilovské historky Zeman obohatil postavou moderního kosmonauta Toníka a dostal tak do kontrastu svět rokokového kavalíra, jehož fantazie nezná mezí, se světem současného mladého člověka. Technik animovaného (kresleného a loutkového) i hraného filmu, které ve specifickém spojení vytvořily novou kvalitu, použil ve filmu Bláznova kronika (1964), hořce úsměvném příběhu dvou mušketýrů za třicetileté války, ostře kritizujícím nesmyslnost válek.

Ještě dvakrát se potom Karel Zeman vrátil k dílu svého oblíbeného spisovatele Julese Verna. V Ukradené vzducholodi (1966) se inspiroval románem Dva roky prázdnin, jehož děj ale zcela přepracoval na dobrodružství pěti českých chlapců, kteří se z Jubilejní pražské výstavy v roce 1891 dostali vzducholodí na neznámý ostrov uprostřed oceánu. S úsměvným nadhledem adaptoval pro film také Vernův fantastický román Na kometě (1969/70), rovněž po výtvarné stránce postavený na dobových rytinách. V první polovině 70. let sestavil Zeman ze sedmi krátkých animovaných snímků – orientálních příběhů bájného námořníka Sindibáda - celovečerní Pohádky tisíce a jedné noci (1974), ve druhé se vrátil v adaptaci baladicky laděné lužickosrbské pohádky Čarodějův učeň (1977) ke klasické formě animovaného filmu – k filmu kreslenému či spíše ploškovému, rozšířenému o postupy tzv. trojrozměrné animace.

 

Na sklonku života čerpal Zeman ze světa českých lidových pohádek námět pro film Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980). Pro své jedinečné umění, jímž objevoval kouzelný svět fantazie, bývá často nazýván nástupcem nebo pokračovatelem Georgese Meliese. Spolu s Jiřím Trnkou a Hermínou Týrlovou se stal zakladatelem českého animovaného filmu. Jeho díla dosáhla značného ohlasu a získala množství vyznamenání a cen na festivalech snad celého světa. Z tehdejších dobových domácích poct mu byly uděleny tituly nositel vyznamenání Za vynikající práci (1955), laureát státní ceny Klementa Gottwalda za film Cesta do pravěku (1957) a za film Vynález zkázy (1959), zasloužilý umělec (při příležitosti 50. narozenin 1961), nositel Řádu práce (1968), národní umělec (1970), nositel Řádu Vítězného února (1975) a Řádu republiky (1980). Karel Zeman zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně.

Filmografie, tvorba:

1945R,Výtv: VÁNOČNÍ SEN

1946An, Sc,R,Výtv: KŘEČEK / An,N,Sc,K,R: PODKOVA PRO ŠTĚSTÍ / Tr: CUKR

1947An,N,Sc,R: BRIGÁDY / An,N,Sc,R,Výtv: PAN PROKOUK V POKUŠENÍ / N,Sc,R,výtv: PAN PROKOUK OUŘADUJE / Výtv: BRAMBOR

1948An,N,Sc,R: INSPIRACE / N,Sc,R,Výtv: PAN PROKOUK FILMUJE / Výtv: ČERVENÁ JEŠTĚRKA

1949N,Sc,R.Výtv: PAN PROKOUK VYNÁLEZCEM   

1950An,N,Sc,R,Výtv: KRÁL LÁVRA

1952N,Sc,R,Výtv: POKLAD PTAČÍHO OSTROVA

1955N,Sc,R,Tr.Výtv: CESTA DO PRAVĚKU / N,Sc: ČERNÝ DÉMANT / N,Sc,R: PAN PROKOUK PŘÍTEL ZVÍŘÁTEK / Tr: STRAKONICKÝ DUDÁK

1958R,Sc,Výtv: VYNÁLEZ ZKÁZY

1959N,Sc,Výtv: PAN PROKOUK AKROBAT

1961R,Sc,Výtv: BARON PRÁŠIL

1964N,Sc,R: BLÁZNOVA KRONIKAR: BEZ PASU A BEZ VÍZA Z KUDLOVA DO SAN FRANCISCA

1966R,Sc,Výtv: UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ

1970R,Sc,Výtv: NA KOMETĚ

1971N,Sc,R: DOBRODRUŽSTVÍ NÁMOŘNÍKA SINDIBÁDA

1972N,Sc,R: DRUHÁ CESTA NÁMOŘNÍKA SINDIBÁDA / N,Sc: PROKOUK HODINÁŘEM

1973N,Sc,R,Výtv: LÉTAJÍCÍ KOBEREC / N,Sc,R,Výtv: MAGNETOVÁ HORA / N,Sc,R,Výtv: V ZEMI OBRŮ (TŘETÍ CESTA NÁMOŘNÍKA SINDIBÁDA)

1974R,Sc,Výtv: MOŘSKÝ SULTÁN / R,Sc: POHÁDKY TISÍCE A JEDNÉ NOCI / R: ZKROCENÝ DÉMON

1977R,Sc,Výtv: ČARODĚJŮV UČEŇ

1980Ako,R,Sc: KAREL ZEMAN DĚTEM / R: POHÁDKA O HONZÍKOVI A MAŘENCE

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Karel Zeman - režisér, scenárista a výtvarník. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free