Vlasta Matulová - charakteristická střídmými gesty, jemnou mimikou a altovým sametovým hlasem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlasta MatulováNarodila se v Brně 31. října 1918. Po absolvování brněnské konzervatoře v roce 1937, na které byla žačkou profesorů Waltra, Pechové a Gräfové, vystupovala rok jako host nejprve v Zemském divadle v Brně a poté působila jednu sezónu v zájezdové činohře K. Jičínského a další ve Východočeském divadle v Pardubicích. V březnu 1940 získala angažmá v  činoherním souboru pražského Národního divadla, jehož členkou byla až do roku 1983. 

Její herectví bylo charakteristické střídmými gesty, jemnou mimikou a altovým sametovým hlasem. Současně s příchodem do Prahy ji objevil český film, po drobné epizodce v Borského Čekankách jí byla svěřena velká titulní role ve společenském dramatu J. A. Holmana Minulost Jany Kosinové. Svým osobitým zjevem a oduševnělým způsobem herectví se výrazně lišila od tehdejších českých filmových milovnic a byla srovnávána s významnou rakouskou představitelkou charakterních a tragických rolí Paulou Wesselyovou. Po úspěchu Jany Kosinové si ji režisér Holman zajistil i do svého dalšího filmu, melodramatu Modrý závoj, v němž vytvořila dokonce ústřední dvojroli slepé cellistky Marty a sochařky Heleny, sester – dvojčat. Tehdy se rázem ocitla na vrcholu popularity. Následovaly další výrazné role ve Vávrově Turbině a ve Fričově Experimentu, hrála ve Slavíčkově přepisu populárního Raisova románu Pantáta Bezoušek, ve Vávrově sentimentální komedii Přijdu hned


V poválečných letech se výrazněji uplatnila především ve Vávrově kostýmním Nezbedném bakaláři a posléze v jeho Husitské trilogii. Zajímavé charakterní role vytvořila ve Fričově protiválečném dramatu Hvězda zvaná Pelyněk nebo v Sequensově Atentátu. Skutečně velkou roli jí však poté už zůstal český film dlužen. Vystupovala i v rozhlase a v řadě televizních inscenací, ale i tady větší příležitosti přicházely jen zřídka. 


V roce 1961 byla jmenována zasloužilou členkou Národního divadla a o pět let později zasloužilou umělkyní. Zemřela 18. dubna 1989 v Praze.

Filmografie:

1940    He: ČEKANKY / He: MINULOST JANY KOSINOVÉ

1941    He: MODRÝ ZÁVOJ / He: PANTÁTA BEZOUŠEKHe: TURBINA

1942    He: PŘIJDU HNED

1943    He: EXPERIMENT

1946    He: NEZBEDNÝ BAKALÁŘ / He: PANCHO SE ŽENÍ

1947    He: KŘIŽOVATKA 

1950    He: VESELÝ SOUBOJ

1954    He: JAN HUS

1955    He: JAN ŽIŽKA

1956    He: PROTI VŠEM

1957    He: PADĚLEK

1959    He: KRUH

1961    Ko: HEREC STANISLAV NEUMANN

1962    He: NEDĚLE VE VŠEDNÍ DEN

1963    He: HANDLÍŘI / He: TVÁR V OKNE 

1964    He: ATENTÁT / He: HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK

1966    He: FLÁM

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz a tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

He – herečka
Ko – komentář čte

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Vlasta Matulová - charakteristická střídmými gesty, jemnou mimikou a altovým sametovým hlasem. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free