Věra Tichánková - výrazná představitelka matek dospívajících synů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 7. prosince 1920 v Žarmovické Huti u Nové Bani. Byla posluchačkou profesorů Iblové, Salzra, Frejky, Plachého a Nedbala na Státní konzervatoři Praha, kterou absolvovala v roce 1944. Za války byla také vězněna, v letech 1944-48 potom pomáhala budovat Horácké divadlo v Třebíči a později v Jihlavě.

V roce 1948 nastoupila do pražského Městského oblastního divadla Žižkov a o dva roky později do Divadla S. K. Neumanna v Libni, kterému nadále zůstala věrná po více než třicet let, až do svého odchodu na odpočinek v roce 1981. Na jevišti uplatňovala svůj všestranný talent v mnoha velkých i malých komediálních a tragických rolích.

Pro film ji objevil v roce 1958 režisér Vojtěch Jasný ve svém povídkovém snímku Touha. V povídce Anděla tu vytvořila titulní postavu stárnoucí upracované vesnické ženy, smířené se svým osudem. Mimořádně emotivně působící studie osamocené Anděly, lopotící se na statku po rodičích a odmítající vstup do družstva, uchvátila diváky i kritiku a stala se jednou z nejlidštějších postav českého filmu 50. let.

Čeští i slovenští filmaři ji využívali především jako výraznou představitelku vesnických žen (Žalobníci, Procesí k Panence, Kateřina a její děti, Tony, tobě přeskočilo, Zlatá reneta, Tri dcéry). Až do počátku 90. let se potom na plátně objevovala téměř každoročně a její filmografie čítá přes sedmdesát titulů.

Hrála úřednice (Hledá se táta, Znamení Raka, Já to tedy beru, šéfe …!), byla kantýnskou v Tažných ptácích, hostinskou v Pěti hříšnících, pošťačkou v Přísně tajných premiérách, hospodyní v detektivce Vím, že jsi vrah nebo vrátnou ve snímku Něco je ve vzduchu.

Mnohem významnější byly ale její role matek dospívajících synů a dcer (Labyrint srdce, Život bez kytary, Pršelo jim štěstí, Vrah skrývá tvář, Hlídač, Velikonoční dovolená, Dobrý den, město aj.), výraznou postavu matky tří dospělých synů vytvořila ve slovenském filmu režiséra Štefana Uhra Kosenie Jastrabej lúky.

Postupem let role matek vystřídaly postavy babek a babiček (Chlapi přece nepláčou, Prázdniny pro psa, Kopretiny pro zámeckou paní, Dým bramborové natě). V poválečném filmu se stala jednou z nejrázovitějších představitelek starých žen. Její filmografie pokračuje i v novém tisíciletí a zatím ji uzavírají role babky Poláčkové v Troškově komediální trilogii Kameňák, epizoda v Žraloku v hlavě a postava nemocné staré paní Lamkové ve Svěrákových Vratných lahvích.

V televizi se uplatňovala především v komediálních postavách, ale stejně se osvědčila také v rolích dramatických. Z mnoha inscenací si připomeňme například tituly Zázrak v Oužlabičkách, Deska z tantalu, Muž pro domácnost, Domeček plný koleček, Rafan, Psí bouda podmínkou, Chlap pravdu neunese, Dny a noci Komuny, Konec jedné služební jízdy, Spravedlnost pro Selvina, Dlouhá bílá nit, seriály Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod, Hříšní lidé města pražského a zejména Byli jednou dva písaři, kde vytvořila postavu svérázné hubaté hospodyně.

Její výjimečný talent ocenila Herecká asociace Cenou Thálie 2002 Za celoživotní mistrovství. Je ženou herce Jana Skopečka.

Filmografie (výběr):

1958 TOUHA
1959 MSTITEL / ROMEO, JULIE A TMA / SNY NA NEDĚLI
1960 LIDÉ JAKO TY / PÁTÉ ODDĚLENÍ / STOPY / VYŠŠÍ PRINCIP / ŽALOBNÍCI
1961 HLEDÁ SE TÁTA! / KOLIK SLOV STAČÍ LÁSCE? / LABYRINT SRDCE / PROCESÍ K PANENCE / TAŽNÍ PTÁCI / ZBABĚLEC
1962 ŽIVOT BEZ KYTARY
1963 BEZ SVATOZÁŘE / PRŠELO JIM ŠTĚSTÍ
1964 PĚT HŘÍŠNÍKŮ
196 5TŘICET JEDNA VE STÍNU / ZLATÁ RENETA
1966 VRAH SKRÝVÁ TVÁŘ / ZNAMENÍ RAKA
1967 KINOAUTOMAT ČLOVĚK A JEHO DŮM / KLEC PRO DVA / MUŽ, KTERÝ STOUPL V CENĚ / PŘÍSNĚ TAJNÉ PREMIÉRY / TRI DCÉRY
1968 NEJLEPŠÍ ŽENSKÁ MÉHO ŽIVOTA
1969 TONY, TOBĚ PŘESKOČILO
1970 HLÍDAČ / KATEŘINA A JEJÍ DĚTI / PAN TAU A CLAUDIE
1971 ČLOVĚK NENÍ SÁM / VELIKONOČNÍ DOVOLENÁ / VÍM, ŽE JSI VRAH ...
1973 ADAM A OTKA / UPRCHLÍK
1975 SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ / TAM KDE HNÍZDÍ ČÁPI
1976 BOUŘLIVÉ VÍNO / ČAS LÁSKY A NADĚJE / DOBRÝ DEN MĚSTO / DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ
1977 AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ! / JÁ TO TEDY BERU, ŠÉFE ...! /  PROČ NEVĚŘIT NA ZÁZRAKY / ŠESTAPADESÁT NEOMLUVENÝCH HODIN
1978 JÁ UŽ BUDU HODNÝ, DĚDEČKU! / PÍSEŇ O STROMU A RŮŽI / STŘEPY PRO EVU
1979 CHLAPI PŘECE NEPLÁČOU
1980 HRA O KRÁLOVNU / NĚCO JE VE VZDUCHU / PRÁZDNINY PRO PSA / SVÍTALO CELOU NOC
1981 AD AKTA / KOPRETINY PRO ZÁMECKOU PANÍ / KOSENIE JESTRABEJ LÚKY
1982 MALÝ VELKÝ HOKEJISTA
1983 ANDĚL S ĎÁBLEM V TĚLE / ŠTVRTÝ ROZMER
1988 ANDĚL SVÁDÍ ĎÁBLA
1990 SVĚDEK UMÍRAJÍCÍHO ČASU
2003 KAMEŇÁK
2004 KAMEŇÁK 2 / KAMEŇÁK 3
2006 VRATNÉ LAHVE

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

FOTO: Filmexport

embed video plugin powered by Union Development

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Věra Tichánková - výrazná představitelka matek dospívajících synů. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free