Dobře situovaný pán (dobová recenze)

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 1. říjen 2015 10:19 Napsal Dr.B.R.

Dobře situovaný pánRežisér Miroslav Cikán, jehož jméno jsme před krátkou dobou četli na díle ledabylém, chabém a slepovaném, připomenul inscenací nové české veselohry "Dobře situovaný pán", že je režisérem talentovaným a schopným, který dovede pracovat s vkusem i dobrým filmovým postřehem. Námět mu tentokráte napsala spisovatelka Olga Scheinplugová a je to zase prostinký příběh podle jejích zálib, osud děvčete z lidu, do kterého se zahledí starší zámožný obchodník, "dobře situovaný pán", jež však pohrdne možností blahobytného života bez lásky a dobude si svého mladého elektrikáře.

Není na tomto námětu nic, čeho bychom již neznali z tisíce obměn filmových komedií, a nic, nač by byl nestačil sám scenarista Karel Melíšek, ale prostý kinematografický návštěvník s bude jistě dívat na děj tohoto dílka s uspokojením. Neboť je zábavně rozvedeno, střídá různé situace, má svůj vzrůst a hlavně dosti živých a humorných postav,  které se starají o zábavu divákovu.

Představitel titulní role je Jaroslav Marvan, který po nepřehledné řadě episodních postav, které dosud v českém filmu vytvořil, dostal konečně jednou také po zásluze roli hlavní, jež svou pasivitou ovšem nepřinesla velkých možností hereckých jeho charakterisačnímu hereckému nadání. Mnohem lépe je na tom Jindřich Plachta, který ve vděčné roli starého sluhy Vojtíška strhuje na sebe všecky sympatie diváků. Zaslouží si toho, neboť Plachta je hereckou idividualitou pozoruhodného formátu. Finesy jeho hry vyvolávají znovu a znovu smích.

Ladislav Pešek prostě a sympaticky hraje svého zamilovaného elektrikáře, a také Richard Strejka je tu mnohem lepší, než ve svém filmu předcházejícím. Antonie Nedošinská a Věra Ferbasová docilují tu znovu lidového úspěchu, rozvádějíce svůj obvyklý typ.

Hraje tu také Vlasta Hrubá elegantní svůdnici, Stanislav Neumann podle svého zvyku příliš drastickým a překreslujícím způsobem zprostředkovatele sňatků Mudru, Eman Fiala, Jindra Láznička a několik další episodistů. Kameraman Tuzar dokázal dobrou fotografií další pokroky. Hudbu k filmu složil Stelibský.

Dobře situovaný pán

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 1.října 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Dobře situovaný pán (dobová recenze). All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free