Za poznáním

Z Barrandova do vesmíru

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 23. listopad 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Počátkem šedesátých let odstartovaly na vesmírnou pouť i dvě rakety z Filmového studia Barrandov. Nejprve se tak stalo v roce 1961 ve veselohře Muž z prvního století, kterou natočil režisér Oldřich Lipský. Do vzdálené budoucnosti, kdy už se na naší planetě píše letopočet „508 po sputniku“, se dostane tehdejší občan Československé socialistické republiky, čalouník Josef (Miloš Kopecký), který má pro lidi již ideální beztřídní společnosti tak odpudivé přízemní projevy a touhy, že nám našeho občánka vrátí zpět.

ČESKÝ FILM SI ČTE

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 11. listopad 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Naše kinematografie hojně čerpá z nevyčerpatelných zdrojů domácí literární produkce. Vždyť jen v období němé éry z natočených tří set šedesáti osmi filmů sto dvacet čtyři jich vzniklo jako adaptace! A u dvanácti čteme v kolonce námět jména cizích autorů. Mezi nimi také nejslavnějšího dramatika všech dob, Shakespeara, podle jehož komedie Mnoho povyku pro nic vznikl v roce 1913 snímek Šaty dělají člověka.

Filmová nahota na prodej

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 4. listopad 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Dnes se to ve filmu hemží násilím, nahotou a sexem. Právě to jsou opěrné pilíře mnohých filmů, bez kterých by snímky komerčně neuspěly a nepřilákaly by široké davy. Nebylo tomu tak ale vždy. Pojďme se podívat, jak se v průběhu let herci a herečky osmělovali a odhazovali své svršky. Představujeme filmy, které díky svému erotickému náboji vešly do historie filmu.

Proces výroby DVD - 4. díl

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno středa 19. září 2012 0:00 Napsal Jan Kotovský

Filmové DVD je již běžnou součástí naší zábavy. Kupujeme si je, půjčujeme, někteří si vlastní domácí DVD vyrábí. Když se řekne „dívídíčko“, většinou to znamená DVD disk s filmem či videem. DVD disky mohou být o průměru osm nebo dvanáct centimetrů, s jednou či dvěma vrstvami. Aby se mohl filmový disk přehrát na DVD přehrávači, data na něm musí být uložena přesně definovaným způsobem označovaným jako DVD Video. Kromě obrazu, zvuku, jednotlivých obrazovek menu a případných dalších dat disk obsahuje také informace o tom, co se bude dít po vložení disku do přehrávače nebo při potvrzení jednotlivých voleb z nabídky menu.

Proces výroby DVD - 3. díl

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 13. září 2012 0:00 Napsal David Koubík

Pokud čtete tento časopis, jistě patříte k lidem, kteří si čas od času pořídí nějaký film na DVD disku. Takových disků se ročně prodají stovky tisíc, jejich výroba je poměrně složitá a na jejím začátku je obvykle filmová kopie šíře 35mm určená pro promítání v kinech. Pro potřeby vydání filmu na DVD či dnes stále častěji i na Blu-ray, případně pro účely televizního vysílání, je nejdříve třeba provést tzv. filmový přepis. Ten se provádí na specializovaném zařízení zvaném Telecine (tele=television, cine=cinema, kino), které z 35mm nebo i 16mm filmového pásu snímá obraz i zvuk, digitalizuje a zaznamenává jej na magnetický pásek uložený v kazetě.

Zábava i poučení - tajemství moří, odhalení kabaly, objevení Ameriky, Banderovci

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 10. září 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Večery se opět začínají prodlužovat a pokud nevíte, co s takovým dlouhým večerem, co takhle podívat se na zajímavý dokument? Vybírám pro vás hned čtyři různé dokumentární filmy, které by vás mohli zajímat a obohatit o netušené znalosti. Podíváme se na filmy od History Channel a také ruské televize Russia. A o čem jsou vybrané filmy? Zasvětí vás do tajů kabaly, prozradí vám, že Kolumbus nebyl první, kdo objevil Ameriku, co skrývají naše moře a přiblíží vám bolestivou historii Západní Ukrajiny.

Proces výroby DVD - 2. díl

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 3. září 2012 0:00 Napsal Lucie Urbánková

Významnou součástí vydávaných DVD jsou titulky, jednak české pro neslyšící, někdy rovněž anglické. V obou případech jde o výjimečnou práci několika lidí. Přestože NFA u řady filmů schraňuje dialogové, titulkové, montážní listiny či originální scénáře, mnohdy se tyto výrazně liší od konečného tvaru filmu, jak byl uveden na stříbrném plátně (často např. u Vlasty Buriana díky jeho pověstným improvizacím přímo na place). Proto se tyto materiály používají pouze jako podpůrný prostředek, ale jinak jsou všechny filmy pracně odposlouchávány přímo z obrazu.

Proces výroby DVD - 1. díl

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 28. srpen 2012 0:00 Napsal Lucie Urbánková

Na počátku vydání jakéhokoli filmu na DVD stojí ediční plán. Pro každý rok se vypracovává v dostatečném předstihu a v přímé součinnosti s Národním filmových archivem a ochrannými autorskými svazy, a rovněž v souladu s dramaturgickými záměry vydavatele, jež zohledňují řadu faktorů (např. ucelené filmografie, dvojtituly vztahující se k jednomu tvůrci či herci, významná výročí, milníky filmové tvorby atp.).

DVD versus Blu-ray 2. část

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 25. srpen 2012 0:00 Napsal Daniel Felix Hrouzek

V první části našeho dvoudílného seriálu, který by měl přesvědčit čtenáře o smysluplnosti upgradu domácího kina směrem k vysokému rozlišení, jsme si letmo představili Blu-ray technologii jako takovou. Zmínili jsme její výhody oproti DVD (pětinásobné množství obrazových detailů, bezeztrátový 7.1 zvuk, interaktivní bonusy) a upozornili na nutnost modernizace celého přehrávacího řetězce – tedy televizoru, přehrávače i receiveru.

Jiřina Šejbalová a její skvostné recepty

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 19. srpen 2012 0:00 Napsal Vaříme na chatě

„Knížka Jiřiny Šejbalové Vaříme na chatě vyšla už před časem v mém nakladatelství s ilustracemi Miloše Nesvadby. Je to vůbec první „herecká kuchařka“ a na jejích stránkách jsou skvělé recepty, ale i výborné historky ze života slavných herců jedné generace Národního divadla.“ Slávka Kopecká

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Za poznáním. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free