Za poznáním

DVD versus Blu-ray 1. část

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 18. srpen 2012 0:00 Napsal Daniel Felix Hrouzek

Ačkoliv se na našem trhu Blu-ray filmy vyskytují už čtyři roky, mezi běžnými domácími diváky o nich stále panuje nepříliš lichotivé povědomí: to jsou ty předražené filmy se (snad) lepším obrazem, kvůli kterým je nutné pořídit si novou televizi, přehrávač a kdoví co ještě… Co z toho je vlastně pravda a co už dávno neplatí? Proč má nyní cenu se o filmy na Blu-ray zajímat více, než kdy jindy? K vysvětlení nám nejlépe poslouží přehled základních vlastností Blu-ray – nástupce DVD. Jako každá technologie má i Blu-ray svoje klady a zápory. Mezi největší klady bezesporu patří obraz ve vysokém rozlišení, až osmikanálový (7.1) zvuk, takzvané interaktivní funkce a například ještě možnost stahování bonusového obsahu z internetu.

Nová kulturní sezóna 2012 – 2013 v MEKUC!

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 16. srpen 2012 0:00 Napsal Radka Kareisová

Mělnické kulturní centrum, o.p.s. zahajuje svou první kulturní sezónu. V průběhu tohoto roku přecházejí postupně pod MEKUC významné příspěvkové organizace města. Nyní již provozuje Masarykův kulturní dům a městskou knihovnu. Na podzim k nim přibude Turistické informační centrum a zároveň se MEKUC postará o dramaturgii Galerie ve věži.

Paríž – mesto filmu

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 21. červenec 2012 0:00 Napsal Jana Červenková

Paríž, hlavné mesto Francúzska. Mekka módy, obľúbená dovolenková destinácia, mesto plné pamiatok a romantických zákutí. „Kde inde sa dá snívať, ak nie v Paríži?“ pýtajú sa všetci milovníci tohto krásneho mesta. Paríž milujú všetci. Zaľúbenci, cestovatelia, historici, módni návrhári a taktiež filmári. „Ešte stále máme Paríž.“ odkazuje Humphrey Boghard Ingrid Bergmanovej v nesmrteľnej Casablance režiséra Michaela Curtiza. Francúzska metropola bola pre filmových tvorcov odjakživa vďačným objektom, či už šlo o romantické komédie, akčné filmy, historické udalosti, adaptácie nemenej slávnych knižných predlôh alebo životopisy slávnych postáv, ktorých osud sa s mestom prelína. Čo všetko sme mohli prostredníctvom filmovej fantázie zažiť práve v Paríži?

Trabantem napříč Afrikou

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 9. červenec 2012 0:00 Napsal Dan Přibáň

Trabantem z Prahy do Kapského Města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde.  „To nejde!“ s největší pravděpodobností uslyšíte, pokud se rozhodnete udělat něco, co není úplně běžné. Když se naši nejslavnější cestovatelé Hanzelka a Zikmund chtěli vydat v roce 1947 autem do Afriky, řekli jim: „Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli.“ To prostě nejde.

Miroslav Zikmund: Nejkrásnější jsou návraty domů

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 28. únor 2011 23:00 Napsal Archiv H+Z

Miroslav Zikmund letos v únoru oslavil 93. narozeniny. V anketě Sedmičky jej obyvatelé Zlína vybrali jako největší žijící osobnost města. Nebýt zlínských filmových ateliérů, měli by lidé v anketě mnohem složitější výběr. Právě zpracovávání filmových materiálů z cest po světě zavedlo cestovatelskou dvojici do těchto laboratoří. Architektura města, lidé kolem a možná i nezapomenutelné cesty na běžkách z ateliérů k hotelu Moskva mladé cestovatele uchvátily. Rozhodli se usadit se ve Zlíně natrvalo. Jiří Hanzelka se později přestěhoval do Prahy.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Za poznáním. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free