Za poznáním

Československý armádní film

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 17. březen 2014 0:00 Napsal Jan Lauš

Když se řekne Československý armádní film, mnoho lidí si jej spojuje s Československou lidově-demokratickou a Československou socialistickou republikou. A oprávněně. Název Československý armádní film (ČAF) byl stanoven v roce 1951. Jenže armádní či vojenský film – jeho myšlenka a podoba – sahala o něco dále než pouze na počátek 50. let. Vojenská kinematografie začala psát své dějiny během první světové války. Z pohledu československého území se tak dělo v zahraničí, a to na místech, kde působily jednotky československých legionářů.

HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno středa 12. únor 2014 20:31 Napsal Letohrádek

Výstava představí filmové a divadelní hvězdy první republiky a protektorátu a jejich další osudy…

Křest DVD Siréna spojený s promítáním

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 11. únor 2014 11:32 Napsal Lenka Burianová

Legendární film Karla Steklého z roku 1947, vítěz Zlatého lva na festivalu v Benátkách, vychází na DVD! Zveme vás tímto na křest DVD, který proběhne 5. března 2014 v 19 hodin v salonku pohostinství Pod Vobrazem v Kladně.

VÝSTAVA „ELEGANCE DOBY R. A. DVORSKÉHO“

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 4. únor 2014 15:34 Napsal Muzeum DK

Dvůr Králové nad Labem, 6. února 2014 – Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem slavnostně otevře novou výstavu „ELEGANCE DOBY R. A. DVORSKÉHO“.

A jak retribuce zasáhly osudy hvězd?

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 4. říjen 2013 1:00 Napsal Irena Nováková

V rámci očisty národa vláda neopomněla ani na oblast kultury. Za účelem vymýcení aktivních spolupracovníků s okupanty přislíbila důkladnou očistu v oblasti žurnalistiky, rozhlasu a filmu. Právním nástrojem se stal dekret číslo 50 o opatřeních v oblasti filmu, který vstoupil v platnost 28. srpna 1945, čímž došlo k zestátnění československého filmu.

Retribuce aneb Jak se soudilo po 2. světové válce

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 27. září 2013 1:00 Napsal Irena Nováková

Byli vítězové a byli pražení. Byli soudci a byli souzení. Byla chvíle, kdy soudila ulice viz. tento článek. Jak ale probíhalo soudcovství přenesené z ulice do soudních síní? Už za války bylo jasné, že země okupované  nacistickým Německem, budou  chtít přísně potrestat osoby, které spolupracovaly s okupačním režimem. Na nutnosti stíhání a následném potrestání odpovědných viníků se zástupci vlád okupovaných zemí dohodli ještě v průběhu války, a to v lednu 1942 v Londýně.

Miloš Forman: Oscaři, doutníky a pár fenomenálních filmů (část II)

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 26. červenec 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

Klíče dozvonily, Gottwaldov se přejmenovává zpět na Zlín a KSČ se transformuje v KSČM. Z Československé socialistické republiky se stává Československá federativní republika a z ní Česká a Slovenská Federativní Republika. Václav Havel je zvolen prezidentem, který při své první cestě do Spojených států amerických navštěvuje svého dlouholetého kamaráda Miloše Formana. Ten v roce 1990 slaví padesáté osmé narozeniny.

Karlovarské vavříny

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 12. červenec 2013 1:00 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Filmoví tvůrci přivezli do Karlových Varů své příběhy letos už po osmačtyřicáté. Mezinárodní filmový festival tentokrát zahájilo slavnostní mimosoutěžní uvedení nejnovějšího snímku francouzského režiséra a scenáristy (mj. Oscar za scénář komedie Věčný svit neposkvrněné mysli) Michela Gondryho Pěna dní. Lesk večeru měla dodat hlavní představitelka Audrey Tautou, která svou hvězdnou kariéru odstartovala v roce 2001 právě na karlovarském festivalu vítězným filmem Amélie z Montmartru, ale díky poranění po nešťasnému pádu z kola se musela omluvit. Film, natočený podle kultovního románu francouzského spisovatele Borise Viana, uvidíme už v létě také v našich kinech. Festivalové hvězdné nebe ale hned na samém počátku doslova rozzářila hollywoodská hvězda John Travolta, který si do Varů přijel pro Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a stal se tu díky svému „nehvězdnému“ vystupování na tři dny miláčkem publika. Divákům se zároveň představil ve svém nejnovějším filmu Sezóna zabíjení, kde hraje společně s Robertem De Nirem, a ovace sklízel i v Letním kině před uvedením legendární Pomády.

Miloš Forman: Oscaři, doutníky a pár fenomenálních filmů

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 8. červenec 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

Miloš Forman se poprvé do Spojených států amerických podíval díky Černému Petrovi, který byl poslán na filmový festival v New Yorku. Když do této americké metropole Forman dorazil, začala jím zmítat touha být součástí takového života. Přál si žít mezi těmi nezhasínajícími neonovými nápisy, neutichajícími automobilovými klaksony, nekonečnými davy lidí; chtěl prostě žít v tom městě, které nikdy nespí.

Nové expozice Národního technického muzea

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 2. červenec 2013 1:00 Napsal NTM

Národního technického muzea otevírá dvě nové stálé expozice Chemie kolem nás a Měření času. Unikátní expozice budou přístupné veřejnosti od 27. 6. 2013. Expozice Chemie kolem nás je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Nová expozice Měření času prezentuje hodinářské sbírky v Národním technickém muzeu a zobrazuje technický vývoje chronometrie. Obě expozice navazují na tradici prezentace těchto oborů v Národním technickém muzeu. Expozice věnovaná chemii byla zrušena před 73 lety v období druhé světové války, expozice dokumentující hodinářskou tématiku a způsoby měření času zanikla v souvislosti s rekonstrukcí budovy před 7 lety.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Za poznáním. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free