Za poznáním

Cesta do pravěku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 2. červenec 2013 1:00 Napsal Muzeum Karla Zemana

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech  se uskuteční znovuobnovená filmová premiéra digitalizované verze filmu Karla Zemana Cesta do pravěku. Populárně-naučný film z roku 1955 vyprávějící  příběh čtyř chlapců, kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času na fantastickou výpravu do pravěku Země, mohou návštěvníci festivalu shlédnout 30. června a 4. července 2013. Snímek je na festivalu uváděn v rámci sekce Návraty k pramenům. Film v digitalizované podobě zpracované s použitím původních filmových materiálů vyšel na DVD na sklonku minulého roku jako první titul dlouhodobé edice Filmový klub Karla Zemana, kterou realizuje Muzum Karla Zemana v Praze. V posledních měsících roku by se tato edice měla rozšířit o další dva tituly.

MFF KV - tři festivalové výstavy

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 28. červen 2013 1:00 Napsal MFF KV

Galerie umění Karlovy Vary zahajuje 29. června u příležitosti 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu hned tři výstavy. Jsou to: František Skála - Nimbus, Interaktivní galerie Becherova vila, vernisáž ve 14 hodin, Cabani - 18 let práce pro MFF Karlovy Vary, hlavní budova galerie, vernisáž v 17 hodin a Sensorium / Contemporary Art, Film, Music - Výstava pro všechny smysly, hlavní budova galerie, vernisáž v 19 hodin.

Den otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea NTM

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 20. červen 2013 1:00 Napsal NTM

V sobotu 22. a v neděli 23. června 2013 bude pro veřejnost opět otevřen železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově. Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, tak mohou navštívit běžně nepřístupné prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea. Zpřístupnění železničního depozitáře připravuje NTM ve spolupráci s městem Chomutov, Českými dráhami a Ministerstvem kultury ČR.

Po povodních se otevírá Muzeum Karla Zemana

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 16. červen 2013 1:00 Napsal MKZ

Muzeum Karla Zemana obnovuje svůj provoz po více jak týdenní odstávce. Expozice, která je umístěna přímo u Čertovky na Malé Straně, byla uzavřena v rámci preventivních opatření, které muzeum podniklo v souvislosti s povodněmi v Čechách. „V neděli 2. června jsme na základě informací o povodnňové vlně, která směřuje k Praze, muzeum kompletně vyklidili a prostory zakonzervovali. I přes protipovodňové stěny, které poměrně kvalitně chrání historické jádro Prahy, jsme chtěli mít jistotu, že voda z kanalizace, nebo selhání protipovodňové ochrany neohrozí unikátní exponáty a obrovské množství techniky, které naše expozice obsahuje,“ uvedl Jakub Matějka, ředitel muzea. Veškeré vybavení přestálo vysokou vodu naložené v několika nákladních autech na krytých hlídaných parkovištích. Jelikož voda do prostor v Saském dvoře nepronikla, bylo možné během víkendu celou expozici znovu nainstalovat a v pondělí 10. 6. v podvečer obnovit běžný provoz muzea.

Miloš Havel – český filmový magnát

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 11. červen 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Tato kniha je unikátní biografií Miloše Haval, jedné z našich největších osobností – dokonale propracovaný životopis, ve kterém nechybí všechna zásadní fakta. Kniha si však i přesto zachovává románovou čtivost. Čtenáře pohltí a vtáhne do dob, kdy se zrodila československá kinematografie.

Erotika ve filmu: Od mravních zásad přes cenzuru až k rozbouřenému moři II.

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pondělí 20. květen 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

S filmovou erotikou 60. let se pojí jméno Olgy Schoberové. Česká Brigitte Bardot, jak se jí říkalo, byla pro filmové diváky sexbombou. Ačkoliv neúčinkovala v mnoha československých filmech, její křivky se vryly do paměti mnoha mužům. V roce 1963 debutovala ve filmu Bylo nás deset Antonína Kachlíka a už tehdy propagační materiály lákaly na „českou Bardotku“. O rok později sehrála roli mladé a krásné Winnifred ve westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera. Ovšem v roce 1966 natočila film, při němž mužská část publika lapala po dechu, a sice komiksovou parodii Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii?, v níž Olga hrála komiksovou postavu Jessie. Tato postava byla Olze napsána přímo na tělo, a to doslova – spoře oblečená bojuje proti „záporákům" a komiksovými bublinami vyjadřuje svůj chtíč, city a náklonnost. Jestliže někdo do té doby nepovažoval Olgu Schoberovou za sexuální symbol a erotickou ikonu, musel po Kdo chce zabít Jessii? své přesvědčení přehodnotit.

Erotika ve filmu: Od mravních zásad přes cenzuru až k rozbouřenému moři I.

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 14. květen 2013 1:00 Napsal Jan Lauš

Erotika, milostné scény a otázka sexuality nebyly ve filmu vždy tak samozřejmé jako dnes. V současných snímcích se divák setkává s explicitně vyjádřenou erotikou. Otevřené milostné scény jsou naprosto standardní. Sexuální orientace se již nedělí na protizákonnou a legální, a tak queer motivy už nejsou pobuřující a nemravné. A sexuální deviace se stává vyhledávaným motivem nebo tématem ve filmu. Možná právě proto, že je dnešní společnost mnohem více otevřenější, než tomu bylo v hloubi minulého století, se o počátku 20. století s oblibou traduje, že to bylo období mravně čisté a sexuálně zdrženlivé. Snad panuje obecná představa, že ženy nosily pásy cudnosti a muži nepotřebovali uspokojit svou sexuální potřebu (nebo naopak). Ale kdeže!

Pojď jen blíž, uvidíš…

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 25. duben 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Tato CD kompilace Edice FONOGRAM dostala název podle veselé písničky otevírající celé album. Zpívá ji Jára Pospíšil za doprovodu jazzového orchestru dirigovaného F. A. Tichým. Tato hudební publikace vám představí rozverné písničky, scénky, kuplety a popěvky, které patřily k tradiční zábavě 20. a 30. let minulého století.

Ať žije váš nebožtík, pane Haasi

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 23. duben 2013 1:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Kvůli panu Richardu Načeradci, první velké roli ve zvukovém filmu, musel Hugo Haas deformovat svůj zevnějšek. Třicetiletý muž líbivého zevnějšku se ukryl pod masku zralého padesátníka s knírem, který se téměř výlučně pohybuje se cvikrem na nose a s kloboukem zvaným buřinka na hlavě.

Hudební režie – profese mezi uměním, technikou a obchodem III.

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 21. duben 2013 1:00 Napsal Milan Slavický

Zpracování snímku, postprodukce. Za těch pětatřicet let, co mám potěšení pracovat v nahrávacích studiích, se vlastně moje činnost v podstatě téměř nezměnila. Sedím stále se svou partiturou, mám před sebou svůj blok, vedu svůj protokol přesně stejným způsobem, ale svět kolem, to co se kolem mne děje, se několikrát změnilo naprosto zásadním způsobem.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Za poznáním. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free