Miloš Havel – český filmový magnát

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 11. červen 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Tato kniha je unikátní biografií Miloše Haval, jedné z našich největších osobností – dokonale propracovaný životopis, ve kterém nechybí všechna zásadní fakta. Kniha si však i přesto zachovává románovou čtivost. Čtenáře pohltí a vtáhne do dob, kdy se zrodila československá kinematografie.

Miloš Havel byl ve své době vlivnou osobností. Už jako devatenáctiletý mladý muž vedl společnost Lucernafilm.  Podnikatelské začátky ustál díky dobrému finančnímu zázemí své rodiny a, než přišla válka, patřil k našim největším filmovým producentům. Jenže nacisté měli o kvalitní filmové ateliéry, které vybudoval jeho bratr Václav, a také Lucernafilm, který vedl Miloš, velký zájem. Odstranit českého podnikatele a získat ateliéry nebyl pro Němce téměř žádný problém.


Mnozí ho právě kvůli tomu nenáviděli. Nechal rezignovat své židovské ředitele a propustil židovské režiséry. Těmito ústupky se chtěl vyhnout zabrání svého majetku. Bohužel to však nebylo nic platné. Styky s Němci a úžasné večírky, které pořádal, byly také trnem v oku českému člověku. Po válce na to doplatil a komunisté si na něm smlsli.


V této knize se dozvíte vše, co vás zajímá o osobnosti Miloše Havla i o československé kinematografii a sami si budete moci udělat obrázek o atmosféře doby, o lidech, kteří v ní žili, i o Miloši Havlovi. „Co cítil, o čem přemýšlel, z čeho se radoval a čeho se bál - toho všeho se lze jen domýšlet, protože informací o jeho osobním životě se dochovalo velmi málo. Důvodem byla jeho homosexuální orientace, kterou tehdejší společnost netolerovala," říká šéf knihovny Václava Havla Martin C. Putna.

FOTO: Knihovna Václava Havla

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Miloš Havel – český filmový magnát. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free