Za poznáním

Hudební režie – profese mezi uměním, technikou a obchodem II.

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 13. duben 2013 1:00 Napsal Milan Slavický, NTM 2010

Vztahy uvnitř týmu hudební režisér, zvukový režisér – mistr zvuku, nahrávací technik. Tyto vztahy se historicky vyvíjely tak, jak se vyvíjela technika a její náročnost. Týmy v praxi třicátých a čtyřicátých let byly zpočátku pouze dvoučlenné. V té době byl ve zvukové řídící – kontrolní místnosti – režii s poslechem přijímaného zvuku ze studia hudební režisér (tehdy se mu říkalo dozírající hudebník, v rozhlasovém  slangu „modulátor“. To proto, že dbal podle výkyvů ručičky vhodně tlumeného galvanoměru na „modulaci“ jak se nazýval výstupní zvukový signál určený k modulaci nosné vlny rozhlasového vysílače). Dbal na to, aby nedošlo k příliš velkým rozdílům v hlasitosti. Při vysoké hlasitosti (modulaci nosné vlny nad sto procent) by docházelo jak k vysokému zkreslení tak i k nebezpečným důsledkům přetížení vysílače.

Hudební režie – profese mezi uměním, technikou a obchodem I.

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno pátek 5. duben 2013 1:00 Napsal Milan Slavický, NTM 2010

Téma hudební režie – profese mezi uměním, technikou a obchodem, myslím, dost přesně vystihuje o co vlastně v této profesi jde. Co je vlastně hudební režisér, jaká je jeho činnost, jaké spektrum pokrývá jeho práce a čemu se věnuje?

"Navždyspolu" - fotografie a výtvarné práce Karolíny Kameníkové a Petra Urbana

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno středa 3. duben 2013 1:00 Napsal Božena Vachudová

Grafický kabinet Letohrádku Ostrov je určen pro práce mladých výtvarných umělců, kteří neotřele reagují na svět kolem sebe. Vystavovali v něm např. designéři Jiří Hanek a Viktor Chalepa svůj originální projekt JOINT, propojující sociálním obsahem užitý nápojový porcelán s plakátem. Další výstava, intermediální, zase poukazovala na rozmanité závislosti dívek a mladých žen. V loňském roce prostor patřil opět designérům, využívajícím v nábytkové produkci krajinu a přírodu.

Vlasta Burian Král komiků

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 2. duben 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Jméno Vlasty Buriana, jednoho z našich prvních výrazných filmových komiků, je s českou komedií neodmyslitelně spjato. Není mezi námi nikdo, kdo by neviděl aspoň jeden jeho film. Jeho humorné výstupy, slovní hříčky a veselé písničky patří dnes už k českému kulturnímu dědictví. Za 33 let hrál ve dvaatřiceti filmech. Zažil slávu, o které si mnozí mohli nechat jen zdát, ale i hluboký pád přímo do bláta. Cílem této knihy - Vlasta Burian - Král komiků - není sepsat jeho životopis, nýbrž shrnout všechny jeho filmové role.

Karel Gott ako ho nepoznáme - Tridsaťsedem tvári Karla Gotta

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 31. březen 2013 0:00 Napsal Peter Závacký

Keď v roku 1970, Karel Gott, už po siedmykrát zvíťazil v ankete Zlatého slávika, navštívil aj redakciu Mladého světa, ktorá s ním urobila rozhovor pre svojich čitateľov. Na rozlúčku, pri odchode z redakcie im nakreslil svoj kariautoportrét. Vtedy ešte jeho odvážny výtvarný počin redaktorov možno skôr iba prekvapil. Dnes by už iste aj veľmi potešil. Veď pre jeho vlastníka by mal cenu  zlata... (Peter Závacký – kurátor)

Volá první republika! aneb Pradědeček poslouchá rádio

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 26. březen 2013 0:00 Napsal Lenka Burianová

K rukám naší redakce se dostalo dvoudiskové CD, které připravilo vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. Tato zvuková publikace je krásnou nostalgickou vzpomínkou na dobu první republiky, kdy součástí života byl „půvab, slušnost, elegance a kultura jazyka“. Posluchačům doporučuje Tomáš Černý, autor průvodního slova, toto CD poslouchat kdykoli, když pocítí „nedostatek noblesy kolem“. A nám nezbývá nic jiného než souhlasit!

Než film promluvil - recenze na knihu

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 14. březen 2013 0:00 Napsal Lenka Burianová

Máte rádi české filmy a zajímá vás historie. Tento knižní titul vás jistě zaujme. Je to publikace, která se zabývá počátky českého filmu v Čechách a čtenářům přináší všeobecný přehled o němých filmech, producentech, filmových studiích, hercích, herečkách, technice i biografech. Němý film je dnes něčím, co si mnozí z nás už ani neumí představit, a přeci jen ve své době znamenal revoluci. Diváci ochotně platili vstupné, aby se mohli podívat na pohyblivé obrázky. Bylo to něco úžasného, nevídaného a nového. Zkušenost, která stojí za to. A o tom všem vypráví kniha Kateřiny Boušové.

Český film po roce 1939

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 7. únor 2013 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Druhá světová válka zasáhla do všech sfér života. Nejinak tomu bylo i u filmu. Nacisté přisuzovali filmu velký význam, není proto divu, že hned po 15. březnu 1939 okamžitě obsadili Barrandov. Barrandovský ateliér, který na svou dobu disponoval nejmodernějším vybavením, nemohl zůstat v českých rukou...

Historie svateb minulého století

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 22. leden 2013 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Dnes je svatba velkou událostí a příležitostí pro nevěsty vystrojit se jako princezna. Bylo tomu tak vždy? V čem se vdávaly naše (pra)babičky? Proč je barva svatebních šatů bílá? Připravili jsme pro vás malý exkurz do svateb minulého století.

Filmové začátky nesmrtelné komičky Nataši Gollové

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno čtvrtek 10. leden 2013 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Ještě před tím než Nataša Gollová začala tropit hlouposti v jejím nejslavnějším filmu, začínala jako herečka dramatických rolí. Představila se ve filmu Kantor Ideál, Bezdětná nebo Naše jedenáctka. Jaký byl její filmový debut? A co na něj říkali filmoví kritici, její filmoví partneři nebo sama Gollová?

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Za poznáním. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free