Vlasta Burian Král komiků

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 2. duben 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Jméno Vlasty Buriana, jednoho z našich prvních výrazných filmových komiků, je s českou komedií neodmyslitelně spjato. Není mezi námi nikdo, kdo by neviděl aspoň jeden jeho film. Jeho humorné výstupy, slovní hříčky a veselé písničky patří dnes už k českému kulturnímu dědictví. Za 33 let hrál ve dvaatřiceti filmech. Zažil slávu, o které si mnozí mohli nechat jen zdát, ale i hluboký pád přímo do bláta. Cílem této knihy - Vlasta Burian - Král komiků - není sepsat jeho životopis, nýbrž shrnout všechny jeho filmové role.

Vlasta Burian se nejdříve seznámil s němým filmem. Jeho humor byl však založen především na slovech a slovních hříčkách, to byl zřejmě důvod, proč se v němém filmu tolik neprosadil. Musel si tu vystačit jen s grimasami a pohybovými náznaky. Mnohem výrazněji však zaujal v třicátých letech, kdy se objevil v prvních zvukových filmech. Jeho sláva rychle stoupala k nebeským výšinám a diváci dychtili po každém jeho novém filmu. Na vrcholu své popularity točil až čtyři filmy ročně. Jenže pak přišla válka. Po válce byl obviněn z kolaborace a počalo se na něj nahlížet skrz prsty. O filmu si mohl nechat jen zdát. Další šanci postavit se před kameru dostal až v padesátých letech. Bohužel to však byly role, které nijak nezaujaly. Světlým stínem jeho pozdní tvorby byla jen filmová pohádka Byl jednou jeden král…, kde se mohl opět ukázat ve své dřívější komické poloze, rozvernosti.

Knížka obsahuje novinové výstřižky, ke každému filmu z několika různých zdrojů, které reflektují tehdejší postoj kritiky. Dozvíme se z nich, co se líbilo tehdejšímu divákovi, co se hercům a tvůrcům naopak vytýkalo, které filmy naprosto propadly a které znamenaly úspěch. Navíc nás zaujme i velké množství vzácných fotografií, většinou pocházejících přímo z filmového pásu, reprodukcí filmových plakátů či jiných reklamních materiálů.

Každý film je navíc doplněn komentářem historika Karla Čáslavského, i když ve většině případů ne příliš lichotivým. Jeho kritický postoj se však dá pochopit. Tyto filmy nebyly dokonalé, přesto mají své neodolatelné kouzlo. Burian byl velký komik, který se snažil ve filmu využít kabaretní grotesky a i když se to ne vždy povedlo, rozhodně by tyto pokusy neměly zůstat bez povšimnutí, patří k počátkům naší kinematografie.

Knížka navíc obsahuje texty písniček, okřídlené citáty a úryvky z vtipných filmových dialogů. Věděli jste, že Lelíček se měl původně jmenovat Lemlíček nebo že cenzura na poslední chvíli vyškrtla závěrečnou scénu z filmu Pobočník Jeho Výsosti? Tyhle a mnohé další zajímavosti vám nabídne knížka Vlasta Burian Král komiků od vydavatelství Fragment.

SOUTĚŽ O KNIHU VLASTA BURIAN - KRÁL KOMIKŮ

Rozměry v mm: 216x280
Počet stran: 160
Provedení: vázaná
Rok vydání: 1997/2011
Číslo vydání: 2
Autor: Karel Čáslavský
Ilustrátor: Milan Wolf
Vydavatel: Fragment

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Vlasta Burian Král komiků. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free