Volá první republika! aneb Pradědeček poslouchá rádio

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 26. březen 2013 0:00 Napsal Lenka Burianová

K rukám naší redakce se dostalo dvoudiskové CD, které připravilo vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. Tato zvuková publikace je krásnou nostalgickou vzpomínkou na dobu první republiky, kdy součástí života byl „půvab, slušnost, elegance a kultura jazyka“. Posluchačům doporučuje Tomáš Černý, autor průvodního slova, toto CD poslouchat kdykoli, když pocítí „nedostatek noblesy kolem“. A nám nezbývá nic jiného než souhlasit!

První, co vás po rozbalení zaujme, je grafika. Jemná a nenásilná, doplněná o dobové reklamy na produkty a služby – od elektrického holicího strojku přes stěhovací služby, stolky pro radia a radiopřijímače. Navíc oba CD nosiče vypadají jako staré gramofonové desky. Úžasné retro!

Volá první republika! obsahuje dva disky. První čítá tyto bloky – Rozhlasová každodennost, Vzdělání a osvěta a Našim dětem. V prvním najdete rekonstrukci rozhlasového zvuku z roku 1923 s typickým táhlým tónem kbelského vysílače, zacvičíte si podle dobových zvyklostí, vyslechnete si zprávy a předpověď počasí, budete pátrat po pohřešovaných osobách a mnoho dalšího.

V části Vzdělání a osvěta se dozvíte, jak byly vnímány americké mrakodrapy, jaký blahodárný vliv na vaši psychiku má dovolená i jak funguje světelná křižovatka. A na závěr budete mít možnost vyslechnout si program věnovaný dětem. Jistě vás zaujme fiktivní reportáž z konference loutek, kterou připravil divadelní a rozhlasový režisér Miloslav Disman v roce 1936. Poslechnete si pohádku o husičkách z úst komika Vlasty Buriana, zamyšlení skladatele Josefa Suka nad přínosem rozhlasu, vzkaz průmyslníka Františka Křižíka mladým technikům i projev Jana Antonína Bati k české mládeži.

Druhý disk obsahuje tato témata – Film a divadlo, Společnost a lidé, Politika a politici. Součástí jsou i dvě bonusové zvukové stopy z období mnohem pozdějšího – vzpomínání Miloslava Dismana na reportáž z vojenského cvičení z roku 1966 a rozprava hlasatelky Vlasty Slavické o časovém signálu a Zemědělském rozhlase z roku 2003.

Filmem a divadlem začíná disk 2. Uslyšíte vyprávění spisovatele Vladislava Vančury, herečky Antonie Nedošinské, režiséra Martina Friče i herečky Růženy Naskové, loutkových postaviček Spejbla a Hurvínka, ale také reportáže z natáčení filmu Lidé na kře či ze zákulisí Vinohradského divadla.

V části věnované společnosti a lidem uslyšíte osobnosti, které byly spojené s kulturním životem, například roztomilý projev Antonína Čermáka, starosty Chicaga, o poměrech v tomto americkém městě, unikátní hlasový záznam skladatele Jaroslava Ježka, který hovořil o jazzu, téměř prorocké zamyšlení elektrotechnika Ing. Vladimíra Lista o pražské podzemní dráze, vzácné povídání spisovatele Josefa Čapka o květinách a cestování nebo také vzpomínku malíře Maxe Švabinského na skladatele Antonína Dvořáka.

V bloku Politika a politici dále uslyšíme prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho velikonoční přímluvu k dětem, političku Miladu Horákovou-Královou hovořící o ženské solidaritě, tehdejšího předsedu vlády Jana Malypetra analyzujícího příčiny krize v roce 1935 a primátora Prahy Petra Zenkla, který posluchače zve do hlavního města v roce 1937.

Každému příspěvku předchází krátký vysvětlující komentář, ve kterém nám Tomáš Černý přiblíží okolnosti vzniku nahrávky, což nám umožňuje lépe pochopit širší souvislosti.

Jak vidíte, obsah je vskutku pestrý. Poslech obou CD vám zabere necelých 157 minut a nejednou se přistihnete, jak se blaženě usmíváte nad laskavými slovy hladícími vaše uši, libozvučnou češtinou s typickou zvukomalebností našich prababiček a praotců. Je to skutečně úžasná výprava do naší minulosti, bez které bychom tu nebyli, která je základem, na němž dnes stavíme, která dokáže fascinovat, byť pokaždé jinak, ať je vám osmnáct, čtyřicet či šedesát let.

CD1 - celkový čas 77:13
CD2 - celkový čas 79:22
Vydavatel: Radioservis, a. s. 2011

SOUTĚŽTE O TOTO CD! (po kliknutí budete přesměrováni na soutěž)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Volá první republika! aneb Pradědeček poslouchá rádio. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free