Krása ve vašich očích

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 15. listopad 2012 0:00 Napsal Scampolo

Člověk, který kdysi po prvé řekl, že „oko je do duše okno“, byl sice poetický, ale trochu staromódní. V nynější době se má za to, že oči ukazují spíše osobnost než duši; moderní krása a její metody jsou skvělé. Kdysi žena buď byla nebo nebyla krásná – víc nic. A býti krásnou bylo zrovna tak tragické, jako nebýt.

Před sty nebo padesáti lety se nikdo nepodíval na krásnou ženu jinak, než s podezřením. Muži se jí báli a ženy ji nenáviděly; ale přesto se dostala kupředu. Kdežto nenápadná dívka se buď musila stát učitelkou, nebo skvělou kuchařkou, aby se v světě neztratila.

Nyní, jste-li krásná, můžete být ještě krásnější (nebo stát se filmovou herečkou). Jste-li nenápadná, můžete se nalíčit, aby váš obličej byl okouzlující a zajímavý. Můžete studovat všechny druhy líčidel a způsoby líčení; a naučit se snad všem trikům filmových hereček.

Teprve před několika lety se začalo používat líčidel i pro oči. Pamatujete se ještě na všechna ta stadia, kterými kdy líčení a líčidla prošla. Nejdříve docela málo rouge na tváře a přes to bílý rýžový pudr. Pak se začalo více používat rouge, tyčinky na rty, bílý pudr ustoupil růžovému, nažloutlému, nahnědlému. A také se začalo používat barvidla na řasy a obočí.

Co se mne týče, líčila bych si vždy jen rty a stíny okolo očí. Tyto dva druhy líčidel úplně změní a zkrášlí obličej. A měla-li bych si vybrat mezi tyčinkou na rty a barvidlem na řasy, volila bych to druhé. Krása oka nezávisí na jeho barvě a tvaru, ale na výrazu. Vyřešíte velký problém, naučíte-li se zacházet se svýma očima.

Vzpomeňte si jen na němé filmy, v kterých největší herečky vyjadřovaly každý svůj cit jen očima. Všimli jste si někdy očí Grety Garbové v milostné scéně, kdy chce vyjádřit lásku i třeba strach? Dovede všechno vyjádřit svýma očima. V detailu tváře, co se v ní děje. Umí mluvit očima.

Ale v starém pořekadle, že oko je do duše okno, je přece jen trochu pravdy. Jste-li unavená, ospalá, smutná, nemocná, prozradí to oči stejně, jako když pláčete. Ale jsou chvíle, kdy vám nic není a přece jsou vaše oči unavené a bez lesku. Někdy o tom ani nevíte a vypadáte, jako když vás mrzí celý svět.

Někdy má výstavný, krásný dům zaprášená okna. Nikdy nezůstanou dlouho zaprášena, a když přece, ví každý, že dům je zanedbán. Totéž platí pro vaše oči. Jsou-li bez lesku, znamená to, že jste nedbalá a že se nestaráte o to, co má pro vás větší cenu, než všechny klenoty na světě.

Nejprve se musíte starat o to, aby vaše oči byly zdravé. Spěte pokud možno každou noc svých osm hodin a můžete-li si někdy odpoledne zdřímnout, tím lépe pro vás a vaše oči. Nesmíte příliš namáhat zrak. Ovšem, výdělečné ženy u psacích stolů při umělém světle v temných koutech nemohou dlouho přemýšlet o tom, že si kazí zrak. V tom případě nemohou dělat nic jiného, než pečovat o své oči dvojnásob, než všechny ostatní.

Jste-li po celý den skloněna nad psacím stolem, dělají se vám pod očima vrásky. Zvykněte si občas se podívat na strop nebo z okna. Když jedete večer tramvají nebo vlakem z práce domů, nečtěte. Nechte oči odpočinout. Dívejte se z okna nebo zavřete oči.

Máte-li pod očima tak zvané „pytlíky“, jděte k lékaři. Prozrazuje to, že nejste docela zdráva. Po tom musíte dbát toho, aby jak oči samy, tak pokožka kolem nich byla stále čistá. Mnoho dívek se bojí vymývat si oči, aby do nich nepřišlo mýdlo.

Mýdlo v očích je sice nepříjemné, přiznávám, ale ani zpolovice tak nepříjemné, jako tmavá, zanedbaná pokožka kolem očí. Často vidím mnoho dívek, jinak hezky a bezvadně upravených, se zanedbanýma očima. Zbytky líčidla z předešlého dne velmi kazí vzhled. Vyšetřte si vždycky trochu času a čistěte pozorně kůži kolem očí a také oční víčka. Po cestě vlakem nebo otevřeným autem vymyjte si oči ve velmi málo slané vodě. Potírejte oční víčka stejným krémem, jaký používáte na obličej. Nikdy nezapomeňte smýt všechno líčidlo, než jdete spát.

Nic nedodá vašim očím tak ošklivého vzhledu, jako nepravidelné obočí. Naučte si je pravidelně kartáčovat. Trvá to jen chvíli, než se obočí přizpůsobí, a výsledek je překvapující. Co se týče vytrhávání vlásků, nejsem proti tomu, je-li vaše obočí ježaté a husté. Pak přeplňuje obličej. Ale nelíbí se mi úplně vyholené a namalované obočí. Nejlépe je nechat je růst v přirozeném oblouku a odstávající vlásky vytrhat. Ale nevytrhávejte je sama, jděte k odborníkovi nebo do salonu krásy.

Jediný nesprávně vytržený vlásek může zkazit celou linii. A pak nemůžete dobře vidět na své vlastní obočí, když je vytrháváte. V saloně krásy vám jednou za dva měsíce upraví celý obličej a nestojí to mnoho. Máte-li srostlé obočí nad nosem vytrhejte chloupky u kořene nosu.

Chcete-li si přece sama vytrhat obočí, namažte je nejdříve mastným krémem a nechte krém vsáknout do kůže. Pokožka se tím změkčí. A vytrhávejte vždy jedno po druhém. Více najednou by bolelo a unavilo vaše oči.

Ve dne nemusíte užívat mnoho líčidla pro oči. Jen nádech – zvlášť, máte-li baret nebo klobouk z čela. Dejte dobrý pozor při vybírání barvy a odstínu líčidla; musí se hodit k celé vaší fysiognomii a k barvě očí. Naneste líčidlo opatrně na víčko – nejsilněji kde rostou řasy a nejméně u kořene víčka.

Máte-li světlé vlasy, užívejte místo líčidla trochu bílé vaseliny. Nebarví, ale dodá očím lesku. Líčidlo může býti buď černé, nebo tmavohnědé. Záleží to na barvě vašich očí, vlasů a šatů. Nemůžete si barvit řasy a obočí příliš tmavě, máte-li světlé šaty.

V poslední době je moderní modravý nádech očních víček, ale to je právě tak umělé, jako tmavě červený lak na nehty. Smíte si to dovolit jen tehdy, vypadáte-li exoticky.

Jedna z filmových hereček mi řekla, že mimo scénu nikdy nepoužívá líčidla. „Ani na oči?“ ptala jsem se udiveně. Viděla jsem její dlouhé, husté a vzhůru ohnuté řasy. „Ne ani trochu líčidla. Jen trochu olivového oleje.“

To bylo její malé tajemství a velmi moudré. Budete-li ochotna delší dobu čekat a pravidelně nanášet trochu olivového oleje na vaše řasy, uvidíte, jak začnou růst a houstnout. A jsou-li vaše oči unavené, dopřejte jim odpočinku. Příroda si ovšem pomáhá sama, ale trochu pravidelné péče o oči neuškodí.

Není-li to nutné, nemusíte cvičit své oči. Ale potřebujete-li oční cvičení opravdu, zde jsou:

Držte hlavu zpříma a podívejte se co nejvíce doprava a pak doleva, aniž pohnete hlavou. Pak opište očima kruh zase bez pohybu hlavy. Počítejte při tom pomalu do deseti a opakujte celé cvičení třikrát.

Jsou-li vaše oči unavené a nemáte-li čas na zdřímnutí, potřete dva kousky vaty toaletním krémem a přitiskněte je na oči. Ležte pak deset minut v temné místnosti. Odpočinete si.

Zdroj: Kinorevue čís. 23. Roč. IV., autor: Scampolo

Poznámka: Text je doslovným přepisem originálu s ponecháním původního jazyka a stylistiky.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Krása ve vašich očích. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free