DVD versus Blu-ray 2. část

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 25. srpen 2012 0:00 Napsal Daniel Felix Hrouzek

V první části našeho dvoudílného seriálu, který by měl přesvědčit čtenáře o smysluplnosti upgradu domácího kina směrem k vysokému rozlišení, jsme si letmo představili Blu-ray technologii jako takovou. Zmínili jsme její výhody oproti DVD (pětinásobné množství obrazových detailů, bezeztrátový 7.1 zvuk, interaktivní bonusy) a upozornili na nutnost modernizace celého přehrávacího řetězce – tedy televizoru, přehrávače i receiveru.

Čím teď ale naši novou HD sestavu naplnit? Každý Blu-ray přehrávač samozřejmě dokáže přehrávat i klasická DVD (a také audio CD a mnoho dalších formátů), ale to bychom se skutečně jen ochuzovali o požitek z vysokého rozlišení. Bude potřeba se poohlédnout po nějakých těch filmových Blu-ray discích, o kterých se často prohlašuje, že jsou oproti DVD nehorázně drahé… Je tomu skutečně tak?

Každá legrace něco stojí

DVD s filmy a seriály si dnes může každý pořídit doslova za pakatel, cenové rozmezí titulů na novinových stáncích (což je nejsilnější distribuční kanál) se pohybuje mezi padesáti a dvěma sty korunami. Blu-ray disky oproti tomu stojí řádově stovky korun – zaváděcí cena katalogových titulů je kolem pěti set, aktuální blockbustery pak stojí ještě o něco více.

Otázka zní – vyplatí se investovat do jednoho jediného filmu tolik peněz? Jistě, obrazová a zvuková kvalita je oproti DVD propastná (to je prostě neoddiskutovatelný fakt), ale skutečně je výroba Blu-ray nosiče tak nákladná?

V tuto chvíli je potřeba si uvědomit jednu věc: DVD u nás vždy nestály tak směšné peníze, před deseti lety v době nástupu této technologie byly zaváděcí ceny filmových disků i 900 korun. A stejně tak, jako postupem času klesla cena DVD na více než snesitelnou hranici, klesají od roku 2007 (tehdy formát Blu-ray vstoupil na náš trh) i ceny Blu-ray disků.

A navíc je příprava titulů ve vysokém rozlišení skutečně o mnoho finančně i časově náročnější. Nejde jen o nutnost precizně zpracovaných obrazových podkladů (na HD obrazu je každá vada mnohem více vidět) a složitější zvukový mix, ale především o přípravu bonusových materiálů, které stále ve větší míře plně využívají pokročilých interaktivních možností Blu-ray disků.

Nejen filmem živ je člověk

Samozřejmě, divácký zážitek ze samotného kvalitně prezentovaného filmu je na Blu-ray to nejdůležitější. Filmová studia ale dobře vědí, že zmlsaným divákům už dávno nestačí jen to. Co takhle přidat na disk multimediální faktografickou prezentaci všech zajímavostí, které se kolem filmu nashromáždily? Propracované biografie všech herců, navíc průběžně aktualizované z internetu?

Existuje celá řada Blu-ray disků, na kterých se setkáte nejen s výše jmenovanými lahůdkami, ale také se znalostními kvízy, propracovanými hrami, databázemi informací, videokomentáři tvůrců (ty lze zapnout ve formě malého okénka přes samotný obraz filmu) a dalšími vychytávkami. Jedná se především o filmy, které si kolem sebe dokázaly vytvořit svůj vlastní „svět“ – Vetřelci, Star Trek, X-Files, Batman, Matrix, Spider-Man…

Díky možnosti připojení každého Blu-ray přehrávače k internetu není také problém umístit na Blu-ray disk sekci, která se pravidelně aktualizuje a nabízí stále nové filmové trailery, ukázky připravovaných filmů nebo nově vzniklé bonusy ke konkrétním titulům. Dík tomu všemu se z „mrtvého“ disku stává živé médium, které diváka neustále zásobuje novými informacemi.

Blýská se na časy

Aby toho nebylo málo, máme pro vás ještě jedno eso v rukávu. Od března letošního roku se může Česká republika pochlubit něčím, co zřejmě nikde jinde na světě zatím neexistuje: BluRayEdice.cz. Jedná se o edici levných filmových Blu-ray disků, jejichž cena je velmi příjemných 199 korun, což už pro stávající DVD tituly představuje určitou konkurenci.

Tituly BluRayEdice.cz zatím vycházely dvakrát do měsíce a i přes nízkou cenu se jedná o relativně kvalitní tituly. Dobrodružné Eldorado, dokumentární Bílý lev, thriller Zlo mezi námi, horor Krabat – Čarodějův učeň, Zaslaná pošta Terryho Pratchetta, válečný Plamen a Citron…

Blu-ray disky se (nejen) tímto záslužným počinem stávají ještě dostupnější doslova pro každého, kdo se chce naplno ponořit do světa vysokého rozlišení a zažít něco, co na DVD prostě není technicky možné. Blu-ray ještě nikdy nemělo cestu do našich obývacích pokojů více otevřenou.

FOTO: Daniel Felix Hrouzek

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. DVD versus Blu-ray 2. část. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free