Filmová nahota na prodej

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno neděle 4. listopad 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Dnes se to ve filmu hemží násilím, nahotou a sexem. Právě to jsou opěrné pilíře mnohých filmů, bez kterých by snímky komerčně neuspěly a nepřilákaly by široké davy. Nebylo tomu tak ale vždy. Pojďme se podívat, jak se v průběhu let herci a herečky osmělovali a odhazovali své svršky. Představujeme filmy, které díky svému erotickému náboji vešly do historie filmu.

Léta třicátá: Šokující Extase

Extase je mezinárodně známý český film z roku 1932, který natočil režisér Gustav Machatý a rozhodně nezůstal bez odezvy. Způsobil doslova nevídaný rozruch! A čím? Upoutal nejen svými uměleckými kvalitami ale zejména na tu dobu hodně odvážnými nahými scénami. Machatý za snímek sice získal cenu za režii díky skrytým symbolům filmu a minimálním dialogům, ale zároveň byl zakázán ve Vatikánu.

Extase obsahuje scény s nahou hlavní představitelkou Hedy Hemarr, která se například bez jediného kousku oblečení koupe v jezeře. Právě tato scéna se zapsala do historie. Počítá se totiž mezi jednu z prvních, která ukazuje ženskou nahotu ve filmu.

Pro dobu, kdy pozdvižení způsobilo odhalené ženské kolínko, je to věc naprosto nevídaná. Film odsoudil papež Pius XII. a Adolf Hitler jej v Německu dokonce zakázal. Není divu, že ve většině kopiích byly hanbaté scény s herečkou vystřiženy. Na druhou stranu, lepší reklamu si film přát ani nemohl.

Je třeba říct, že i samotný Machatý byl velmi vynalézavý. Třeba vášnivého výrazu hlavní představitelky docílil tím způsobem, že ji neočekávaně píchl špendlíkem do zadku! Zajímavostí je, že se o roli ucházela mladičká Adina Mandlová. Zájem jí ale rozmluvil její milenec Hugo Haas s argumentem, že není dobré začínat kariéru nahá. Po velkém úspěchu Extase Adina svého unáhleného rozhodnutí velmi litovala.

Léta čtyřicátá: Noční motýl v nevěstinci

Adina nemusela smutnit dlouho, o pár let později se proslavila jako femme fatale Zuzana ve filmu Kristián. A následovaly další a další hity. Třeba Noční motýl v hlavní roli s Hanou Vítovou, který zabrousil do filmařsky zatím příliš neprozkoumaných vod – do nevěstince.

Film mapuje příběh osudem zkoušené Marty, která je zamilovaná do ženatého nadporučíka Varga. Ten ji ale odmítá a proto se vrhá do náruče těch nejdotěrnějších ctitelů a je propuštěna z práce. Potkává dávnou přítelkyni Kiki (Adina Mandlová), která se živí jako společnice v domě pro pány a svede ji na šikmou plochu. Právě při jedné nešťastné eskapádě s důstojníkem, kterého hraje Svatopluk Beneš, se můžeme setkat se scénou do půl těla odhalené Vítové.

Sama Mandlová říkala, že na příběhu svedené a opuštěné dívky nebylo nic zvláštního. Tou zajímavou byla právě její Kiki. Do scénáře si připsala slavnou větu, která jde ruku v ruce s jejím životem: „Všichni mužský jsou neřádi – jeden větší, jeden menší, ale neřádi jsou všichni. A já měla to štěstí, že jsem potkala vždycky toho největšího.“ Do postavy Kiki vdechla duši a získala za to roku 1942 Národní cenu.

Léta padesátá: A bůh stvořil BB

Nelze nezmínit slavný film, který proslavil krásnou Brigite Bardotte a udělal z ní jeden z největších sexsymbolů. Co se scénáře týče, dnes už ničím neohromí. O krásnou Julliete se ucházejí hned tři muži. Antonio ji bere jako okrasný doplněk, jeho bratr Michael je příliš ostýchavý, aby si ji získal a Juliette tak věnuje pozornost postaršímu Ericovi. Cesty osudu jsou ale nevyzpytatelné…

Film hojně podpírají berličky v podobě křivek Bardotové, čehož její tehdejší manžel a režisér filmu Roger Vadim zdatně využil a z filmu za 14 milionů franků se stal trhák. Ač je snímek odhalených scén BB plný (a nutno říci, že mnohem smyslněji působí, když jsou rafinovaně ukryty), skrývá toto melodrama dobrý příběh. Alespoň na tehdejší dobu. A Bůh stvořil ženu prostě překročil hranice běžné katolické pruderie a stal se jedním z průlomových snímků moderní hrané kinematografie. Nejen nahotou, ale samotnou postavou Juliette. Její krása ji předurčila, aby nebyla ženou jednoho muže, což mnozí jen těžko rozdýchávali. Juliette je nejen krásná, ale i nespoutaná, drzá a dravá. Prostě anděl s ďáblem v těle! A tak po celý film nabourává stereotypní život puritánské společnosti.

Léta šedesátá: Lásky jedné plavovlásky Hany Brejchové

Odvážný a nadčasový – takový je film Lásky jedné plavovlásky. Film vypráví o mladé a nezkušené Andule, která žije na vesnici, kde slušného muže aby pohledal. Snadno uvěří slibům a lichotkám obstarožních pánů, když potká JEHO. Mladého a pohledného klavíristu Mildu. To vše v režii Miloše Formana, který tuto teenagerskou komedii 60.let podává na svou dobu velmi upřímně a citlivě.

Hana Brejchová říká: „Ten film je v podstatě o mně. Když se začal točit, bylo mi necelých sedmnáct. Se svým trápením jsem se vždy svěřovala Milošovi, který byl manželem mé sestry Jany. Byl to můj zpovědník, kamarád a důvěrník. Nechal mě vyplakat a po mém odchodu si všechno zapisoval. Tak postupně vznikal scénář k Láskám.“


K mládí samozřejmě patří i milostné scény, a tak se mladičká Hana Brejchová musela vzdát nejen šatů ale i spodního prádla. I přesto jsou milostné scény natočeny velmi vkusně a aby nebylo nic vidět. Hana dnes se smíchem říká, že ji Miloš svlékl za 500 korun. Ale vznikl film neuvěřitelně lidský, plný pochopení pro lidskou trapnost a trápení.

Léta sedmdesátá: Zakázaná Emanuella

Jedni ho nenávidí a odsuzují, že je to brak. Jiným se líbí a mají ho spojený se značnou dávkou sentimentu. Byl to přece první erotický film, který se promítal u nás v kině. Je to právě Emanuella, která se spoustě lidem vybaví, když se řekne erotický film sedmdesátých let.

A čímže lákala? Erotikou nebo snad skvělými hereckými výkony? Z dnešního pohledu to nebude ani jedním ani druhým. Emanuella je spojena s chutí a časem zakázaného, kdy byste erotickou či odhalenou scénu v českém kině nebo televizi hledali jen velmi těžko.

I přes sporné umělecké i herecké kvality se ale Emanuella stala hitem a nejdéle promítaným filmem. Jen na programu pařížského kina Paramount City snímek vydržel přes deset let a zhlédlo jej přes tři miliony diváků. A dočkal se i pokračování Emanuella: Reportér z Orientu, které bylo natočeno o dva roky později.

Léta osmdesátá: 9 a půl týdne s Kim a Mickeym

Už od první chvíle věděli, že nejde o lásku ale o erotickou přitažlivost. Ta se spolu s hlubokou vášní vymkla kontrole… Ještě než se Mickey Rourke nechal zruinovat wreslingem, byl to idol žen. A právě tehdy natočil slavný snímek 9 a půl týdne se sexy Kim Basinger. Erotikou film dýchá, i když většinou zůstává u náznaků a erotického napětí.

I když nám dnes už spousta věcí může vyvolávat úsměv na tváři, legendární scény zůstaly. Vzpomeňte si třeba na Rourkovo krmení z bříška Basingerové nebo Kimin striptýz na píseň You Can Leave Your Hat On.

 

Léta devadesátá: Základní instinkt Paula Verhoevena

Když se dostaneme do let devadesátých, nelze nevzpomenout na kultovní Základní instinkt.

Spisovatelka Catherine Tramellová chodí zásadně bez spodního prádla, prožívá milostné scény s muži i ženami a ve svých knihách popisuje vraždy, které se teprve stanou. Navíc se ještě zaplete s vyšetřujícím detektivem Nickem, kterého nehraje nikdo jiný než tehdejší miláček žen Michael Douglas.

Celý snímek je erotičnem prosycený, ale do dějin vešla jediná scéna. Trvala pouhé čtyři vteřiny a Sharon Stone se díky ní stala slavnou. A asi navždy se jí budou ptát, jestli byla dole bez. Ano, je to ta slavná kalhotková scéna! Sharon Stone ještě rozruch podpořila prohlášením, že nevěděla, kde přesně bude kamera scénu snímat. A senzace byla na světě!

Je třeba říct, že film by se proslavil i bez toho. Mix sexu a detektivky je úspěšný vždy. A tady byl navíc opravdu nosný příběh plný hlášek, brilantně sestříhaných (a velmi dobře předem nacvičených) sexuálních scén a skvělé femme fatale Sharon Stone.

Zdroj: www.csfd.cz, ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/69734/hana-brejchova-forman-me-svlekl-za-petistovku.html

 

Komentáře   

0 #1 Kentaur Čérny 2012-11-05 00:53
Pjěkňě napsaní článeg ! Hyjéééé ! :-)
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmová nahota na prodej. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free