Helena Bušová - k filmu ji přivedl Vladislav Vančura

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlastním jménem Buschová, narodila se 21. října 1914 v Praze. Byla herečkou holešovického Lidového divadla Uranie, především ale hrála v Nového a Burianově divadle. K filmu, ve kterém vytvořila na čtyři desítky rolí (někdy v titulcích uváděna pod vlastním jménem), ji přivedl v roce 1932 Vladislav Vančura, který ji obsadil ve svém a Innemannově filmu Před maturitou do role jedné ze studentek. O dva roky později už zazářila v roli Marty po boku Voskovce a Wericha ve veselohře Hej rup! režiséra Friče.

Během své filmové kariéry se dále objevila např. jako Anna, žena doktora Uhra, v Cikánově dramatizaci románu Josefa Haise-Týneckého Batalion, jako Dorotka Trnková v Innemannově Strakonickém dudákovi, jako Olga v Bromově Vyděrači nebo Venda ve Slavínského melodramatu Žena pod křížem či Anežka v Krňanského dramatu Žíznivé mládí.

V roce 1946 si vzala stíhače R.A.F. Karla Kasala, který jeden čas velel slavné 313. peruti a získal pět válečných křížů. Po návratu domů jej však čekal stejný osud jako mnohé další naše letce, kteří za války působili v Anglii, byl uvězněn a z  kriminálu mu pomohl Jan Masaryk. Na konci roku 1947 se mu podařilo odjet zpět k R.A.F. do Anglie. Helena Bušová si sice v poválečném filmu každoročně zahrála, např. u režiséra Kršky v lyrické komedii Řeka čaruje dokončené těsně po válce. Ovšem když po natočení Cikánovy historické kroniky O ševci Matoušovi získala povolení natáčet v Londýně s producentem a režisérem Sirem Alexandrem Kordou, zůstala v roce 1949 u manžela v Anglii. V roce 1957 se rodina se sedmiletým synem Charliem přestěhovala do kanadského Winnipegu, kde Helena Bušová dokonce dostala příležitost vystupovat v místním divadle. Na sklonku života se chtěla vrátit do vlasti, ale od tehdejšího komunistického režimu nedostala vízum a zemřela v cizině v roce 1986.

Filmografie :

1932    PRÁVO NA HŘÍCH / PŘED MATURITOU
1933   MADLA Z CIHELNY / OKÉNKO
1934   HEJ-RUP!MAZLÍČEK / ZLATÁ KATEŘINA
1935   BARBORA ŘÁDÍ / JANA / KRÁL ULICE / PRVNÍ POLÍBENÍ / VDAVKY NANYNKY KULICHOVY
1936   LOJZIČKA / NA TÝ LOUCE ZELENÝ / ULIČNICE
1937   BATALION / DĚVČE ZA VÝKLADEM / JAN VÝRAVA / ROZVOD PANÍ EVY / ŠVANDA DUDÁK / TŘI VEJCE DO SKLA / VÝDĚLEČNÉ ŽENY / VYDĚRAČ / ŽENA NA ROZCESTÍ / ŽENA POD KŘÍŽEM
1938   MILOVÁNÍ ZAKÁZÁNO / SLÁVKO NEDEJ SE! / STŘÍBRNÁ OBLAKA / V POKUŠENÍ /VZHŮRU NOHAMA
1939   DĚVČE Z PŘEDMĚSTÍ ANEBO VŠECKO PŘÍJDE NA JEVO
1942   RYBA NA SUCHU
1943   ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ
1944   NA KAŽDÉM HALÉŘI ZÁLEŽÍ / POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ / U PĚTI VEVEREK
1945   ŘEKA ČARUJE
1946   LAVINA / VELKÝ PŘÍPAD
1947   ČAPKOVY POVÍDKY
1948   O ŠEVCI MATOUŠOVI

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na DVD na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

FOTO: Filmexport

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Helena Bušová - k filmu ji přivedl Vladislav Vančura. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free