Oldřich Nový – bonviván i ušlápnutý úředníček

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 7. srpna 1899 v Praze v rodině s bohatými divadelními tradicemi. Vyučil se nejprve typografem a v divadelních začátcích ho podporoval jeho strýc, herec Miloš Nový, člen Národního divadla. Hrál nejprve s ochotníky a svou uměleckou dráhu zahájil za 1. světové války v pražských kabaretech. Po válce hrál rok v Moravské Ostravě a odtud přešel v roce 1919 do Zemského divadla v Brně, kde byl hercem v činohře i operetě, režisérem a posléze i šéfem operety, který systematicky podporoval vznik domácí zpěvoherní produkce.

V roce 1935 si v Praze otevřel (společně se svou manželkou, fotografkou a překladatelkou Alicí Valentovou-Novou) vlastní scénu Nové divadlo, kde uváděl s přestávkou sezóny 1944-45 (v ní byl zatčen gestapem a uvězněn v koncentračním táboře) do roku 1948 komorní hry a hudební komedie.

Od konce 40. let do poloviny 70. let spolupracoval s Hudebním divadlem v Karlíně, kde jako umělecký šéf operety (1950-54) udržoval tradici kultivované klasické, především francouzské operety a anglické hudební komedie. Nejslavnější jeho rolí tohoto období byl varhaník Celestin v operetě Mam´zelle Nitouche. Ve druhé polovině 60. let režíroval a hrál opět i v Brně. Koncem 60. let také úspěšně hostoval v pražském Činoherním klubu v komedii P.  Landovského Hodinový hoteliér.

Před filmovou kamerou se ocitl poprvé již v roce 1922 ve veselohře Přemysla Pražského Neznámá kráska. K vlastní filmové práci se ale dostal až po příchodu do Prahy v polovině 30. let. Po první desítce rolí, které byly naprostým popřením jeho divadelních snah, jej režisér Martin Frič obsadil jako pana Nováka alias Kristiana, muže dvojí tváře, do své slavné komedie Kristian. Ten se stal velkou postavou českého filmu a ze svého představitele rázem udělal filmovou hvězdu první velikosti. Právě tato role ale způsobila, že i v dalších komediích měl svým způsobem znovu opakovat Kristiana, tak tomu bylo ostatně i ve Fričově následující crazy Eva tropí hlouposti. Označován za „českého Chevaliera“ pak na plátně i nadále a s osobitou nadsázkou vytvářel milovníky od bonvivánů až po ušlápnuté úředníčky. Vystřídal řadu filmových partnerek, z nichž po jeho boku nejvíce zazářily Adina Mandlová (Kristian, Přítelkyně pana ministra) a Nataša Gollová (Kristian, Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda), ale také Lída Baarová (Dívka v modrém) nebo Hana Vítová (Valentin Dobrotivý, Sobota). Za kameru se postavil v roce 1943, kdy se pokusil o filmovou režii snímkem Čtrnáctý u stolu, ale neuspěl.

Po válce si zopakoval podstatné rysy svých dřívějších rolí (tentokrát již s otevřenou satirickou nadsázkou) ve Fričově parodii předválečných kýčů Pytlákova schovanka. Ta se ale na oficiálních místech tehdejších posuzovatelů kultury nesetkala s porozuměním a tak i jeho osobitý talent nenašel na řadu let ve filmu (stejně jako na divadle) plné uplatnění, jeho role ve filmech Slovo dělá ženu, Hudba z Marsu, Nechte to na mně či Bílá spona se postupně stávaly okrajovými.

Působivé postavy vytvořil naopak v komediích Dva z onoho světa, Fantom Morrisvillu a především v Podskalského Světácích, v nichž si zahrál ve filmu naposledy.

Po reorganizaci českého divadelnictví na konci 40. let pracoval také pět let jako dramaturg Čs. filmu. V roce 1959 založil a do roku 1964 vedl oddělení hudební komedie na pražské konzervatoři. Jako dramatik přeložil a upravil mnoho hudebních komedií a operet a je autorem několika revuí. Do konce života úzce spolupracoval s rozhlasem (ještě za svého brněnského působení vytvořil nový populární typ rozhlasového kabaretu), příležitostně také s televizí (pořady Červená sedma, seriál Taková normální rodinka, písničky).

V roce 1957 mu byl udělen titul zasloužilý umělec. Režisér Jar. Mach o něm natočil medailon Oldřich Nový. Zemřel v Praze 15. března 1983.

FOTO: archiv FEX

Filmografie:

1922    Neznámá kráska
1934    Rozpustilá noc
1936    Na tý louce zelený / Rozkošný příběh / Uličnice / Velbloud uchem jehly
1937    Advokátka Věra / Důvod k rozvodu / Falešná kočička
1938 Třetí zvonění
1939    Dědečkem proti své vůliDívka v modrém / Eva tropí hlouposti / Kristian
1940    Když Burian prášil / Přítelkyně pana ministra / Život je krásný
1941    Hotel Modrá hvězda / Roztomilý člověk
1942    Valentin Dobrotivý
1943    Čtrnáctý u stolu
1944    Paklíč / Sobota
1945    Jenom krook
1947    Parohy
1949    Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář
1952    Slovo dělá ženu
1955    Hudba z Marsu / Něco se tu změnilo / Nechte to na mně
1956    Zlatý pavouk
1958    Oldřich Nový / Tajemství písma  (O věcech nadpřirozených)
1960    Bílá spona
1961    Kde alibi nestačí
1962    Dva z onoho světa
1963    Věštec
1965    Alibi na vodě / Káťa a krokodýl / Úplně
1969    Světáci

Tučně zvýrazněné filmy můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Oldřich Nový – bonviván i ušlápnutý úředníček. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free