Naplánovaná kinematografie

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 18. duben 2013 1:00 Napsal Lenka Burianová

Kniha Pavla Skopala Naplánovaná kinematografie pojednává o Českém filmovém průmyslu v letech 1945-1960. Je sestavena z badatelských poznatků a vypovídá o změnách ve filmovém průmyslu, ke kterým došlo v poválečném Československu. Kniha je určena spíše odborníkům a historickým nadšencům, než laické veřejnosti. Obsahuje dostatek informací pro komplexní pochopení tohoto historického období.

K zestátnění československého filmového průmyslu došlo v srpnu 1945. Dalším výrazným zvratem pak byl únorový komunistický převrat v roce 1948, kdy byla československá kinematografie podrobena sovětizaci. Jejím novým úkolem bylo plně podporovat ideologii nového režimu. Ve vyšším zájmu tedy došlo k nutným změnám v produkčních týmech, přistoupilo se k plánování filmové výroby, založily se tvůrčí kolektivy a podepisovaly se koprodukční a distribuční dohody.

Kniha je zevrubnou sondou do období konce 40. let a 50. let minulého století. Je rozdělena na dvě hlavní kapitoly –Produkce a Distribuce a uvádění. V první se dozvíme o organizační struktuře produkce, počátcích dětského filmu, krátkometrážních snímcích a nechybí ani informace o plánovaném hospodářství a Československém armádním filmu.

V druhé kapitole nám jsou přiblíženy distribuční praktiky silně ovlivněné normami socialistického plánování. Dochází ke změně role filmových festivalů, mají funkci nadnárodní, mezinárodní i globální. Řeč přijde i na Filmový festival pracujících a jeho historii, akci Filmové jaro na vesnici i putovní kina. Bude nám přiblížen vývoj technického zázemí našich domácích kin i vývoj distribučních vztahů mezi Československou televizí a Československým státním filmem.

Sborník se zaměřuje na instituční podmínky, kulturně-politický kontext i konkrétní realizační problémy. Kniha byla vydána s podporou Akademie věd České republiky a badatelská práce na této publikaci byla podpořena grantem. Autory příspěvků ve sborníku jsou: Petr Szczepanik, Pavel Skopal, Lukáš Skupa, Lucie Česálková, Alice Lovejoy, Jindřiška Bláhová, Luděk Havel, Michal Čarnický, Hana Květová, Anna Batistová a Šimon Bauer.

SOUTĚŽ O TUTO KNIHU ZDE!

Rok vydání: 2012
Vydal: Academia
Formát: 560 stran, vázaná – papírový potah
www.academia.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Naplánovaná kinematografie. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free