Hvězdy stříbrného plátna a rozhovor s autorem Mirkem Graclíkem

Nadřazená kategorie: Rubriky Kategorie: Rozhovory
Vytvořeno pátek 13. březen 2015 9:53 Datum zveřejnění Napsal Lenka Burianová

Miroslav GraclikPřed nedávnem se na pultech knihkupectví objevily Hvězdy stříbrného plátna, kniha, která pojednává o osudech herců z první republiky. První dny prodeje ukázaly, že jsou mezi námi stále ještě lidé, kteří mají o toto téma zájem. Dílo se dobře prodává a autor už začíná přemýšlet o druhém díle. Knihu obdržela i naše redakce a po jejím přečtení musíme konstatovat, že je udělaná profesionálně, velice čtivě a jsou v ní zajímavé informace - některé obecně známé a jiné spíše pozapomenuté. Ke knize máme vřelý vztah i z toho důvodu, že nás toto téma velice zajímá a máme rádi archivní české filmy.

Profily osobností tu nejsou nudným narodil se, žil a umřel, ale připomenutím zajímavých faktů ze života. Autor nikoho z uvedených osobností nijak nesoudí, předkládá nám pouze informace, které sami musíme strávit. Fakta, která se tu dozvídáme, nám lépe pomohou pochopit, kým byli, v jaké době žili, čím si museli projít, z čeho měli radost, kvůli čemu trpěli a jaké bylo jejich soukromí.


V knize najdete osudy Lídy Baarové a Ljuby Hermanové (obě dámy měly společnou zálibu, se kterou by se dnes jen nerady chlubily - alkohol a kokain), Vlasty Buriana (brankáře Sparty), Věry Ferbasové (která upadla po válce v nemilost, i když za války odmítla hrát v německých filmech), Anny Letenské (která během natáčení veselohry Přijdu hned jezdila na výslechy, a přesto dokázala sehrát svou komediální roli), Zorky Janů (která trpěla na nezvladatelné migrény), Světly Svozilové (která se po válce projevila jako zamindrákovaná osoba plná žluče), R. A. Dvorského (kterému se po smrti syna zhroutil celý svět), Jaroslava Marvana (který byl hvězdou i v časech komunismu), Jana Pivce (který uměl být hodně sarkastický až zlý na lidi ve svém okolí), Hany Vítové (před kterou spáchala její dcera sebevraždu), Oldřicha Nového (kterého děsilo stáří natolik, že odmítal vyjít ze svého bytu), Járy Kohouta (který převlečený za kohouta prchal přes hranice), Ference Futuristy (který se cítil být zrazen Járou Kohoutem, a dokonce po něm i střílel) a dalších šestadvaceti neméně známých herců a hereček.


Co víc vám o této knize mám říct? Smysluplné a kvalitní věci nepotřebují velkých slov, prostě zajděte ke svému knihkupci nebo si vyhledejte svůj e-shop a knihu si objednejte. Rozhodně stojí za přečtení! Navíc je doplněná portrétními fotografiemi s vlastnoručními podpisy, barevnými plakáty k filmům a titulními stranami z Kinorevue.

Nebudu už déle zdržovat a pojďme se podívat rovnou na rozhovor se spisovatelem Miroslavem Graclíkem.

Jak dlouho jste sbíral materiály pro knihu? Co bylo pro vás nejnáročnější, když jste knihu sestavoval?

Mám vždy rozepsaných několik knížek, do kterých průběžně sbírám materiály a dopisuji je, a proto mi napsání knížky trvá půl roku a někdy i rok. Pokud bych se ve volných chvílích věnoval pouze jedné knížce, byla by to otázka několika měsíců. U knihy Hvězdy stříbrného plátna jsem si nejdříve udělal seznam herců, jejichž profilky jsem v knížce chtěl mít a potom jsem začal pátrat nejen na internetu, ale i v různých knížkách, v prvorepublikových časopisech jako je Kinorevue a případně jsem některá zjištění konzultoval se svým přítelem Ondřejem Suchým, kterého považuji, nejen co se týká herců první republiky, za velmi fundovaného... Sám napsal mnoho skvělých knížek.

Kterého prvorepublikového herce a herečku máte osobně nejraději?

Určitě Lídu Barovou. U pánů už jasného favorita nemám, ale mám rád filmy s Oldřichem Novým a Hugo Haasem. Musím se přiznat, že jsem spíš milovníkem, zpěváků, herců, filmů a televizních seriálů ze sedmdesátých a osmdesátých let.

Osud kterého herce/herečky se vás dotýká nejvíce?

Fascinuje mě osud Lídy Baarové, která byla opravdovou hvězdou, stejně jako mě fascinují osudy Marlene Dietrich, Marylin Monroe a Grety Garbo.

Kdybyste se mohl s někým z nich setkat a třeba se ho na něco zeptat, kdo by to byl a co byste chtěl vědět?

Budu se opakovat, ale byla by to Lída Baarová. Moc rád bych si s ní popovídal o jejím životě i kariéře. Před lety jsem jí napsal do Salzburgu, kde žila, dopis a jako odpověď mi poslala svou fotografii s věnováním...

Díváte se rád na staré české filmy? Které máte nejraději?

Na české filmy se dívám moc rád. Z těch prvorepublikových to je například Dívka v modrém a další snímky, ve kterých hrála Lída Baarová, ale i Oldřich Nový, Adina Mandlová, Zdeňka Baldová, Hugo Haas, Nataša Gollová... Ještě raději mám ale české filmy a seriály ze sedmdesátých a osmdesátých let – „Pane, vy jste vdova!“, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Tři oříšky pro Popelku, Pan Tau, Arabela, Návštěvníci, Chalupáři, Bouřlivé víno, Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát a řada dalších filmů a seriálů z té doby... To jsou skvosty, na které se vždycky rád podívám.

https://youtu.be/fpwx5IsOQhQ

Plánujete nějakou další knihu na podobné téma? V knize totiž nejsou osudy všech herců například Nataši Gollové, Zity Kabátové, Anny Ondrákové, Trudy Grosslichtové, Karla Lamače, Z. Dítěte atd.

Projekt Hvězdy stříbrného plátna jsem od začátku plánoval jako dvě knížky a pokud by se obě dobře prodávaly a pan nakladatel Petr Dobrovský měl zájem, připravil bych ještě třetí, bonusový díl s méně známými herci a režiséry první republiky. Zatím mě těší, že první knížka se dobře prodává a pan Dobrovský projevil zájem o druhý díl, který by měl vyjít na podzim. Průběžně na knížce pracuji a opět v ní budou dobové filmové plakáty ze sbírky pana Pavla Šmidrkala, titulní strany prvorepublikových Kinorevuí i fotografie s autogramy vybraných herců a režisérů, které sháním spolu s členy Klubu sběratelů autogramů. A životopisné profily ve dvojce budou mít například Hugo Haas, Jiří Voskovec, Jan Werich, Anny Ondráková, Stanislav Neumann, Nataša Gollová, Miroslav Cikán, Marie Nademlejnská, Vladimír Slavínský, Ladislav Boháč, Truda Grosslichtová, Jan W. Speerger, Martin Frič nebo Adina Mandlová...

Děkuji vám za rozhovor! Už teď se těšíme na druhý díl.

KNIHU SI MŮŽETE ZAKOUPIT NAPŘÍKLAD I ZDE.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Hvězdy stříbrného plátna a rozhovor s autorem Mirkem Graclíkem. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free