Filmové tipy - novinky únor

Kategorie: Premiéry na Blu-ray a DVD
Vytvořeno úterý 5. únor 2013 0:00 Napsal Lenka Burianová a Lucie Urbánková

Společnost Filmexport Home Video přináší v měsíci únoru další zajímavé novinky - dva české filmy, komedii Důvod k rozvodu a operu Dalibor, a dva dokumentární filmy, první o Josefu Goebbelsovi a druhý o Juriji Gagarinovi. Novinky jsou k dostání jak v trafikách, tak i v maloobchodních prodejnách či v e-shopech.

 

Důvod k rozvodu

V prodeji od 13. 2. 2013

Tato komedie v režii Karla Lamače je skutečně bláznivou podívanou. Určitě na tom má zásluhu herečka Anny Ondráková, která je tu spolu s Oldřichem Novým hlavním strůjcem humorných situací a neskutečných hlášek. Nový hraje karbaníka Pavla Bertla, který trápí svou ženu. Všechny peníze prohrál a exekutoři klepou na dveře, jdou zabavit rodinný majetek. Na radu svého právníka Pavel souhlasí s rozvodem. Jde přece o dobro jeho ženy. Jenže takový rozvod potřebuje pádný důvod, ideálně nevěru. Helena, Pavlova manželka, svého muže miluje i přes jeho neřesti, ačkoli mu občas sama hrozí rozvodem. Láska jí však nedovolí milovaného muže opustit, místo toho je ochotna zastavit perly po své mamince. Ale taková fotografie nevěrného manžela by ji k rozvodovému řízení dohnat mohla. Do role údajné Pavlovy milenky se propůjčí Anna Plavcová (Anny Ondráková), která věří, že koná dobrý skutek, který vysvobodí nešťastnou Helenu ze spárů flamendra. Jenže to ještě netuší, že se brzy zamiluje do muže, kterého potká na horách…

Do paměti diváků se jistě ve vedlejších rolích zapíší Ferenc Futurista se svým znamenitým opileckým výstupem a Jára Kohout jako úředník Špargl, který má přistihnout a vyfotit milenecký pár. Jeho zoufalství nad nemožností splnit daný úkol je komické a kouzelné. „Milenci“ vůbec nespolupracují a místo objímání se věnují hašteření. Adina Mandlová se sice ve filmu příliš často neobjeví, hlavní část děje se totiž odehrává na horách, kam údajní milenci odjeli pořídit důvod k rozvodu, ale zato jí to velmi sluší. Tento snímek má i německou verzi, kde samozřejmě nechybí Anny Ondráková, která německy hovořila stejně dobře jako česky. Herecké obsazení se nicméně trošku změnilo, zůstali jenom R. Schránil, T. Pištěk, F. Futurista, E. Pleyová a J. W. Speerger. Oldřicha Nového nahradil Paul Hörbiger.

TEXT: Lenka Burianová
FOTO: archiv FEX

Dalibor

V prodeji od 27. 2. 2013

Nedávno společnost Filmexport Home Video vydala na DVD Dvořákovu operu Rusalka (režie V. Kašlík) a už na DVD míří i opera Bedřicha Smetany v režii Václava Kršky Dalibor. Stejně jako Rusalka je i tento film barevný, takže si budete moci plně vychutnat bohatou kostýmní výpravu, za kterou stojí Fernand Vácha s Věnceslavou Kulhavou.

Příběh rytíře Dalibora z Kozojed je dramatický a tragický, přesně takový byl záměr Bedřicha Smetany, který se po svém prvním díle Braniboři v Čechách a následně rozmarné Prodané nevěstě snažil vytvořit dílo vážné. Premiéra Dalibora se konala při slavnostním odhalení základního kamene budovy Národního divadla 16. května 1868. Dílo však bylo obecenstvem nepochopeno, což se Smetany velice dotklo. Jeho hudbě byla vytýkána nečeskost, wagnerianismus, a tak Dalibor skončil na řadu let v zaprášeném šuplíku. Do středu zájmu se dostal opět až po mistrově smrti a dnes patří k oblíbeným českým operám.

Smetanu by velice potěšilo, kdyby věděl, že se toto jeho nejmilovanější dílo dostalo z divadelních prken i na filmové plátno. Libreto je dílem Josefa Wenziga, scénář filmu napsali Václav Krška a Jaroslav Beránek a za kameru se postavil zkušený Ferdinand Pečenka. Opera Dalibor je zážitkem pro všechny milovníky české opery a hudby Bedřicha Smetany. Nenechte si ji proto ujít na DVD. A ty, kteří mají problém rozumět textům, určitě potěší, že film je opatřen českými titulky, které si mohou před přehráním filmu zapnout.

TEXT: Lenka Burianová
FOTO: archiv FEX

Josef Goebbels: Génius propagandy

V prodeji od 13. 2. 2013

Jeho silný pronikavý hlas se stal pro Němce hlasem národa. Byl šikovným manipulátorem, zdatným řečníkem a dokázal se vyšplhat až na post kancléře. Tento malý zakomplexovaný muž s velkým nosem a krátkou nohou neměl přátele, kterým by se svěřoval, místo toho si vedl deník, kam si pečlivě zapisoval své úspěchy i obyčejné věci ze života, a to až do své smrti. Kvůli jeho defektu mu nebylo umožněno studovat na prestižních školách (vojenství, inženýrství), proto se začal věnovat humanitnímu oboru. Dokázal bravurně obelhávat své okolí, ale i sám sebe.

U odvodů během 1. světové války byl pro svůj handicap vyloučen z náboru. A i když se na frontu nedostal, později vydával své postižení za zranění z války. Stal se redaktorem ve stranických novinách, poté postoupil na zástupce šéfredaktora a odtud až na místo osobního sekretáře. Jeho řečnického umění si všiml Adolf Hitler a ihned rozpoznal, že Goebbels má ohromný talent, který bude dávat do pohybu masy. Jeho kolegové straníci mu přezdívali „trpasličí árijec“, v novinách ho označili za „banditu“ a on sám potom tohoto označení využil a začal se na plakátech označovat jako „vrchní bandita“. Goebbels obdivoval Rusko a Lenina. Hitlera považoval za mesiáše. Goebbels i Hitler vyslovovali nahlas to, co si všichni Němci v té době mysleli.

Tento dokumentární snímek vám přiblíží osobnost Josefa Goebbelse od školních let, kdy se na něho kvůli jeho fyzické deformaci děti dívaly skrz prsty, přes jeho práci v novinách, první veřejná vystoupení, cestu na vrchol až k nešťastnému konci celé jeho rodiny. Unikátní obrazové materiály vám podají svědectví o nacistickém Německu a přesně vám vylíčí atmosféru doby a náladu občanů, kteří měli pocit, že jim byla sebrána národní hrdost.

TEXT: Lenka Burianová

FOTO: archiv FEX

Smrt Gagarina: Odtajněno

V prodeji od 27. 2. 2013

Dokument se dopodrobna zabývá okolnostmi tragické smrti Jurije Gagarina dne 27. března 1968. Po úvodním vzpomenutí na dobu světové slávy prvního muže ve vesmíru se vrací ke dni, kdy pro mladého letce a jeho kolegu Vladimira Serjogina vše skončilo. Rekapituluje, co osudnému letu předcházelo, a krok za krokem rozebírá jednotlivé verze tragédie, které byly ustanoveny oficiální vyšetřující komisí. Rozbor faktů, domněnek i spekulací doplňuje fundovanými názory a poznatky řady odborníků včetně slavných sovětských kosmonautů Alekseje Leonova a Pavla Popoviče. Rovněž zveřejňuje prohlášení expertů, jejichž identita podléhá utajení, neboť jsou ve věci doposud vázáni mlčenlivostí.

Přestože dokument nepřináší jednoznačné závěry, nabízí mnohé nové pohledy, odhaluje některá tajemství, poukazuje na neobjasněné záhady a z pozice nejnovějších vědeckých poznatků předkládá i doposud nevyslovené možnosti, které se na tragédii mohly podílet.

TEXT: Lucie Urbánková
FOTO: archiv FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové tipy - novinky únor. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free