Marie Štrosová - Steinerová

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 10. ledna 1923 v Mladé Boleslavi, kde vyrůstala v divadelním a hudebním prostředí. Otec byl činoherec a matka operní pěvkyně, ve 30. letech sólistka opery Národního divadla v Brně. Nejprve studovala na vinohradském gymnáziu a po maturitě se věnovala studiu zpěvu na pražské konzervatoři. Ještě jako posluchačka byla v letech 1942-43 angažována v pražském Divadle Vlasty Buriana, kde získávala první jevištní zkušenosti.


Tehdy se také prvně a naposledy objevila na filmovém plátně ve Slavínského komedii Ryba na suchu. V příběhu samorostlého převozníka a zachránce tonoucích Františka Ryby v podání Vlasty Buriana si zahrála jeho dceru Anči.

Jako zpěvačka se představila poprvé opernímu publiku v titulní roli Dvořákovy opery Rusalka v ostravském operním souboru, kam byla angažována v roce 1946 po ročním působení v Divadle 5. května v Praze. Od roku 1948 se stala sólistkou brněnské opery, kde se z mladodramatické pěvkyně vypracovala ve vynikající umělkyni v oboru dramatického sopránu ve stěžejních postavách našeho a světového operního repertoáru.

Kromě operního zpěvu se věnovala také koncertní činnosti. Stala se mj. vítězkou pěvecké soutěže o cenu Emy Destinové v Praze v roce 1954. Na scéně Národního divadla v Brně působila až do svého odchodu na odpočinek v roce 1981.

https://www.youtube.com/watch?v=CulFFd1Tl9Q

Věnovala se také pedagogické práci, nejprve jako profesorka na brněnské konzervatoři (od roku 1962) a pak na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Za celoživotní mistrovství jí byla udělena Cena Thálie 2004.

Filmografie:

1942    RYBA NA SUCHU

Tento film můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Marie Štrosová - Steinerová. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free