Jiří Dohnal - milovník i hrdina

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 12. srpna 1905 v Holoubkově u Rokycan. Vyučil se zámečníkem, pracoval v holoubkovských železárnách a v té době již také hrál s ochotníky. Původně se chtěl stát konstruktérem, ale když v období krize ztratil zaměstnání, odešel k divadlu. Po letech průpravy u kočujících divadelních společností Vladykovy, Branaldovy a Kleinovy (1923-26) začal hrát v Městském divadle v Plzni (1926-31), poté jednu sezónu ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1931-32), odkud se znovu vrátil do Plzně (1932-35).

Na pozvání režiséra J. Bora potom hostoval v pražském Komorním divadle a zároveň byl v roce 1935 angažován do činoherního souboru Národního divadla, kde působil až do roku 1944. V poslední válečné sezóně 1944-45 přešel do Intimního divadla, jehož ředitelem byl za války jeho bratr Jaromír Dohnal. Společně s ním a s divadelním režisérem Janem Škodou spoluzaložil smíchovské Realistické divadlo a stal se jeho prvním ředitelem (1945-46).

Od sezóny 1946 se vrátil jako herec na scénu Národního divadla, kde potom působil až do svého odchodu na odpočinek (1982). Jako komunista se zde energicky věnoval odborářské činnosti a stal se prvním normalizačním šéfem činohry (1971-72). V období 1970-74 byl současně ředitelem Divadla Jaroslava Průchy v Kladně a Mladé Boleslavi.

Na jevišti hrál dlouho milovníky a romantické hrdiny. Jeho mužný zjev, silný a zvučný hlas  jej předurčovaly k typům chlapsky odvážných hrdinů, které nejúspěšněji ztělesňoval v českém klasickém repertoáru. Teprve od poloviny 50. let se v jeho kariéře objevují postavy mužů staršího věku, zejména rázovitých venkovanů. Ztělesňoval především sympatické, kladné hrdiny a postavy s tragickými nebo negativními rysy znamenaly vždy jen určité vybočení z proudu jeho pozitivních typů.

Už ve 30. letech aktivně působil v komunistické Levé frontě, byl členem Společnosti pro hospodářské a kulturní sblížení se Sovětským svazem, byl spoluzakladatelem Obce divadelních návštěvníků, Lidové scény a členem antifašistického Klubu českých a německých divadelních pracovníků.

Od první poloviny 30. let bylo jeho jméno pevně spjato s filmem, ve kterém za téměř padesát let vytvořil na sedm desítek různorodých postav od milovníků přes mužné hrdiny po dramatické charaktery. V převážně mileneckých rolích, které mu ovšem vynesly obrovskou popularitu, se zprvu objevoval v umělecky nenáročných filmech režisérů Innemanna (U svatého Antoníčka), Slavínského (První políbení, Studentská máma, Vdavky Nanynky Kulichovy, Uličnice), Cikána (Lojzička, Vandiny trampoty, V pokušení, Karel a já), Svitáka (Rozvod paní Evy, Srdce na kolejích, Srdce v celofánu), Kubáska (Světlo jeho očí, Ideál septimy), Špeliny (Krb bez ohně), Binovce (Jarka a Věra, Dceruška k pohledání, Madla zpívá Evropě) a jiných.

Až do konce druhé světové války patřily k jeho nemnoha významným rolím především následující postavy, např. malíř Růžička v sociálně laděné Fričově – Haasově Uličce v ráji, fotbalista Franta Cikán ve Fričových Lidech na kře, titulní postava Innemannova Švandy dudáka nebo Števa v Cikánově adaptaci Preissové Její pastorkyně. U režiséra Čápa to byli chasník Míla Jakub v Babičce nebo syn sedláka Pavel Zgabaj v Děvčici z Beskyd, režisér Brom jej obsadil do role kameníka Vosmíka ve snímku Skalní plemeno.

Podobně jako na divadle, přešel i ve filmu po válce k rolím charakterním (Léto, O ševci Matoušovi) a vytvořil několik historických postav ve filmech Václava Kršky: Šafaříka v Revolučním roku 1848, Arbesa v Mikoláši Alšovi, hraběte Buquoye v Poslu úsvitu, Tomka v Mladých létech. Zahrál si také v tehdy divácky úspěšných titulech Únos, Severní přístav, Žižkovská romance.

Od roku 1955 se na plátně objevoval už jen zřídka a s jeho posledními hereckými kreacemi jsme se setkali počátkem 80. let v Balíkových filmech Konečná stanice a Šílený kankán.

Od počátku spolupracoval také s televizí, kdy se kromě herecké účasti podílel na mnoha televizních inscenacích také jako scenárista a režisér. Byl autorem scénářů pro pokusná vysílání přímých přenosů a podle nich režíroval, např. Gogolovu Ženitbu nebo Puškinova Evžena Oněgina. Nesmírně plodná byla jeho rozhlasová činnost, kdy se v rozhlasových hrách uplatnil ve více než stovce rolí.

Od roku 1945 až do své smrti patřil k angažovaným komunistickým umělcům, působil v nejvyšších orgánech Svazu dramatických umělců a byl poctěn celou řadou režimních vyznamenání (nositel Řádu práce, 1964; nositel Řádu Vítězného února za rozsáhlou uměleckou a kulturně politickou činnost, 1980). V roce 1958 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, o deset let později titul zasloužilý člen Národního divadla a v roce 1971 byl jmenován národním umělcem. Zemřel v Praze 9. září 1984.

Lidé na kře

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 20. listopadu 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

Filmografie :

1933    U svatého Antoníčka
1935    První políbení / Studentská máma / Vdavky Nanynky Kulichovy 
1936    Lojzička / Srdce v soumraku / Světlo jeho očíUlička v ráji (Dobrodinec chudých psů) / Uličnice
1937    Děvčata nedejte se! / Krb bez ohně / Lidé na kře / Otec Kondelík a ženich Vejvara / Rozvod paní Evy / Srdce na kolejích (Semafor) / Švanda dudák
1938    Ideál septimy / Jak roste Praha (dokument) / Jarka a Věra / Její pastorkyně / Panenka / Pod jednou střechou / Stříbrná oblaka / V pokušení / Vandiny trampoty
1939    Dvojí život / Srdce v celofánu
1940    Artur a Leontýna / Babička / Dceruška k pohledání / Madla zpívá Evropě / Okénko do nebe / Poslední Podskalák / To byl český muzikant
1941    Advokát chudýchTetička
1942    Dlouhý, Široký, a Bystrozraký
1944    Děvčica z Beskyd / Skalní plemeno 
1945    Z růže kvítek (nedokončený)
1946    Lavina / Přísaha (sovětský film)
1947    Nikola Šuhaj
1948    Léto / O ševci Matoušovi / Případ Z-8
1949    Revoluční rok 1848 / Vzbouření na vsi
1950    Posel úsvitu
1951    Mikoláš Aleš
1952    Haškovy povídky ze starého mocnářství / Mladá léta / Nad námi svítá / Únos
1953    Nejšťastnější člověk na světě / Výstraha
1954    Severní přístav
1955    PsohlavciTanková brigáda
1956    Nezlob, Kristino
1958    Žižkovská romance
1961    Kohout plaší smrt
1966    Dva tygři
1981    Konečná stanice
1982    Šílený kankán
1984    Barrandovské nocturno aneb Jak film tančil a zpíval

Tučně zvýrazněné filmy s Jiřím Dohnalem můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

FOTO: archiv FEX

 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jiří Dohnal - milovník i hrdina. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free