Truda Grosslichtová - talentovaná herečka a zpěvačka
Narodila se 23. února 1912. Místo jejího narození není známé a také archivní materiály o jejím životě jsou víc než skoupé. Jediný velký článek, jehož autorkou byla sama herečka, vyšel pod názvem Truda Grosslichtová o sobě v časopisu Kinorevue v září 1936. Po jejích osudech pátral také publicista Ondřej Suchý a teprve jemu se podařilo některá biografická data ověřit a poněkud rozšířit (článek v lednovém čísle měsíčníku Xantypa z roku 2005, rubrika Pohled zpátky).
Ve 30. letech minulého století vystupovala na několika pražských hudebních scénách, hrála např. v Malé operetě na Vinohradech (Brandejští dragouni, Bílá infanterie) odkud přešla do Nového divadla Oldřicha Nového, kde působila až do svého odchodu do zahraničí na konci 30. let.Na filmovém plátně se poprvé objevila v roce 1931 ve špionážního dramatu Karla Antona Aféra plukovníka Redla. Režisér Anton zároveň souběžně natočil i německou verzi pod názvem Der Fall des Generalstabs-Oberst Redl, ve které nahradil E. A. Longena v hlavní roli Theodor Loos a Grosslichtová tu byla jedinou českou herečkou. V témže roce hrála ještě ve třech filmech režiséra Svatopluka Innemanna - v melodramatickém příběhu ze života Jaroslava Haška Poslední bohém, v adaptaci Jiráskových Psohlavců a v krátkometrážním snímku Zazobanec.
Po úspěchu Aféry plukovníka Redla začaly přicházet další nabídky a Grosslichtová se stala jednou z nejzaměstnávanějších hereček. Také díky tomu, že plynně ovládala němčinu a francouzštinu, mohla natáčet i v Berlíně a pod pseudonymem Tania Doll, který pro ni vymysleli francouzští výrobci filmu, hrála v roce 1932 hlavní role ve francouzských verzích komedií Lelíček ve službách Sherlocka Holmese (Le Roi bis v režii Roberta Beaudoina) a Kantor Ideál (Professeur Cupidon, režie Robert Beaudoin a André Chemel), třebaže do původních českých verzí nebyla obsazena.
O čtyři roky později jí svěřil roli madame Benoitové, společnice komtesy Stradové, ve svém dramatu Golem (Le Golem, 1936, koprodukční film, jehož hlavní kapitálovou účast zajistila česká výrobna, byl natočen pouze ve francouzské verzi v barrandovských ateliérech) proslulý francouzský režisér Julien Duvivier.
Doma si např. zahrála v řadě Fričových filmů s elitou tehdejších komiků - s Jaroslavem Marvanem a Vlastou Burianem v Revizorovi a Hrdinovi jedné noci, s Theodorem Pištěkem a Hugo Haasem v Jedenáctém přikázání nebo s Oldřichem Novým v Advokátce Věře. V několika českých filmech si také zazpívala, např. dueta s Fandou Mrázkem nebo Františkem Kreuzmannem v komedii režiséra Vladimíra Majera Rozpustilá noc. Řadu dobových šlágrů nazpívala jako zmíněná Tania Doll ve 30. letech na francouzské gramodesky značky Pathé.
http://youtu.be/GiCfNiMMTgA
Podle svědectví herecké kolegyně Zity Kabátové odešla Truda Grosslichtová (v té době manželka Štefana Munka, maďarského operetního tenoristy židovského původu) před nacistickým nebezpečím již v roce 1938 do ciziny, neznámo kam. Dnes jen víme, že byla znovu provdaná jako De Vries, po válce žila a zemřela v Holandsku 8. června 1995, kde se její dcera až z pozůstalostního řízení dozvěděla o někdejší matčině umělecké kariéře.
Filmografie :
1931 AFÉRA PLUKOVNÍKA REDLA / POSLEDNÍ BOHÉM / PSOHLAVCI / ZAZOBANEC
1932 LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESA (francouzská verze) / PRÁVO NA HŘÍCH / RŮŽOVÉ KOMBINÉ
1933 KANTOR IDEÁL (francouzská verze) / REVIZOR / S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI
1934 ANITA V RÁJI / ROZPUSTILÁ NOC / TŘI KROKY OD TĚLA / Z BLÁTA DO LOUŽE / ZA ŘÁDOVÝMI DVEŘMI / ŽENA, KTERÁ VÍ CO CHCE
1935 HRDINA JEDNÉ NOCI / JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ
1936 DIVOCH / GOLEM / LE GOLEM / IRČIN ROMÁNEK
1937 ADVOKÁTKA VĚRA / KLATOVŠTÍ DRAGOUNI / KOLEM DOKOLA / KVOČNA / PORUČÍK ALEXANDER RJEPKIN / ZE VŠECH JEDINÁ
Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.