Anny Ondráková – ženský klaun evropského filmu

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 15. května 1902 v polském Tarnówu v rodině důstojníka rakousko-uherské armády. Dětství prožila v Pule a do Čech s rodiči přišla až po 1. světové válce. Proti jejich vůli toužila po herecké dráze a svou první malou roli („nevšední zjev“) v komedii režisérů J. S. Kolára a Přemysla Pražského Dáma s malou nožkou, ve které autoři využili jejího dívčího půvabu, odehrála v roce 1919 ještě tajně.

Často potom vystupovala ve filmech režiséra Karla Lamače, který z ní v krátké době udělal svoji partnerku a ženskou hvězdu svých filmů (groteska Gilly poprvé v Praze, komedie Drvoštěp, Chyťte ho!, Velbloud uchem jehly, dramata Bílý ráj, Lucerna, životopisné drama Karel Havlíček Borovský, melodramata Květ ze Šumavy, Dcery Eviny).

Hrála také v Kolárově fantastickém příběhu Příchozí z temnot a v jeho výpravném snímku Zpěv zlata, natáčeném v berlínských ateliérech, který se tak stal počátkem její mezinárodní kariéry. Stálá tvůrčí spolupráce s Lamačem vyvrcholila koncem 20. let v Berlíně vytvořením tzv. „silné čtyřky českého filmu“ a založením vlastní výrobní společnosti Ondra-Lamač-Film, kterou do počtu doplnili kameraman Otto Heller a scenárista Václav Wasserman. V té době již byla herečkou evropského formátu (v cizině vystupovala pod jménem Anny Ondra), která navázala na tvorbu oblíbených zahraničních hvězd Lucy Dorainové a Collen Mooreové.

Zkušenosti získala rovněž v berlínských, vídeňských a londýnských divadlech, od roku 1925 hrála v německém a rakouském filmu a o tři roky později i v anglickém. V roce 1929 ji do svého snímku Blackmail (Její zpověď) obsadil dokonce Alfred Hitchcock. Před kamerou dokázala navíc uplatnit i své sportovní vlohy, hrála šarmantní mladé ženy, sympatické milovnice a byla dokonce označována za jediného ženského klauna v evropském filmu.

Ve zvukové éře začala také zpívat a svoji působnost rozšířila i na Francii, kde si mj. zahrála v přepisech populárních operet Netopýr a Mamzelle Nitouche. V době, kdy pro některé herce nástup zvuku znamenal konec kariéry, její popularita naopak ještě stoupala. Svůj výrazný komediální talent doma uplatnila v Lamačově – Fričově komedii On a jeho sestra, kde byla rovnocennou partnerkou Vlasty Buriana a popěvek Růžové psaníčko v její interpretaci se stal velkým dobovým šlágrem, a s Karlem Lamačem ještě vytvořila ústřední dvojici v další Fričově komedii Kantor Ideál.

V roce 1933 se provdala za slavného německého boxera Maxe Schmelinga a trvale se usadila v Německu. V českém filmu si potom zahrála už jen Helenu Zarembovou v Lamačově zmodernizované verzi klasické Nedbalovy operety Polská krev (v české verzi jí byl otcem Theodor Pištěk, v souběžně natáčené německé to byl rakouský komik Hans Moser). Následně se objevila ještě v jedné komedii téhož režiséra Důvod k rozvodu (opět v české i německé verzi).

Naposledy filmovala v Praze v roce 1943, kdy se v barrandovských ateliérech natáčel německý film Himmel, wir erbein ein Schloss (Nebesa, zdědili jsme zámek). Její filmografii pak uzavírá německý film Schön muss man sein z roku 1951.

Anny Ondráková, jedna z hvězd evropského filmu meziválečného období, zemřela ve Spolkové republice Německo 28. února 1987.

Výběr z filmografie:

1919    Dáma s malou nožkou / Palimpsest
1920    Dráteníček / Gilly poprvé v Praze / Nikyho velebné dobrodružství / Setřelé písmo (Tajemství staré knihy) / Tam na horách (Česká láska) / Zpěv zlata (Vetřelec)
1921    Otrávené světlo / Příchozí z temnot
1922    Drvoštěp (Zázračná léčba Dra. Jenkinse)
1923    Muž bez srdce / Tu ten kámen (Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku) / Únos bankéře Fuxe
1924    Bílý ráj / Hříchy v manželství / Chyťte ho! (Lupič nešika)
1925    Do panského stavu (Matka Kráčmerka I.) / Hraběnka z Podskalí / Karel Havlíček Borovský (1848)  (Dvě lásky K. H. Borovského) / Lucerna / Šest mušketýrů / Vdavky Nanynky Kulichovy
1926    Aničko, vrať se! (Tulák) / Pantáta Bezoušek / Velbloud uchem jehly
1927   Květ ze Šumavy (Květ Šumavy) / Milenky starého kriminálníka / Sladká Josefínka
1928    Dcery Eviny (Princ z ulice)
1931    On a jeho sestra
1932    Kantor Ideál
1934    Polská krev
1937    Důvod k rozvodu

Tučně zvýrazněné filmy je možné zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

FOTO: archiv FEX

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Anny Ondráková – ženský klaun evropského filmu. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free