Nalezeno v archivech

Dobře situovaný pán (dobová recenze)

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 1. říjen 2015 10:19 Napsal Dr.B.R.

Dobře situovaný pánRežisér Miroslav Cikán, jehož jméno jsme před krátkou dobou četli na díle ledabylém, chabém a slepovaném, připomenul inscenací nové české veselohry "Dobře situovaný pán", že je režisérem talentovaným a schopným, který dovede pracovat s vkusem i dobrým filmovým postřehem. Námět mu tentokráte napsala spisovatelka Olga Scheinplugová a je to zase prostinký příběh podle jejích zálib, osud děvčete z lidu, do kterého se zahledí starší zámožný obchodník, "dobře situovaný pán", jež však pohrdne možností blahobytného života bez lásky a dobude si svého mladého elektrikáře.

Okénko aneb Dnes neordinuji

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 4. prosinec 2013 0:00 Napsal Vladimír Slavínský

Režisér Vladimír Slavínský patří mezi nejstarší průkopníky českého filmu. Ve filmových kruzích je označován za mistra lidové veselohry. Od revoluce natočil již tři filmy: "Právě začínáme", "Poslední mohykán" a "Dnes neordinuji". A co nám prozradil o "Okénku" a svém novém filmu?

O filmu Z mého života

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 20. listopad 2013 0:00 Napsal Václav Krška

Film o Bedřichu Smetanovi „Z mého života“ úmyslně nechce být jen otrockým přepisem životního dokumentu, ani dějepisným sledem, opírajícím se s popisnou precisností o stovky knih, které byly o Smetanovi napsány. Útvar uměleckého, životopisného filmu, k němuž jsme dnes dospěli, klade zvýšené nároky. Jistěže vychází především z dokumentu, ale filmový tvůrce je oprávněn a povinován – jde-li o  umělecký útvar – dokreslit postavu, její situace, konflikty, dramatická střetnutí a životní motivace. Jsme přesvědčeni, že krása reálnosti vzniká především z uměleckého přetvoření skutečných dojmů. Realismus s vůdčím doplněním uměleckosti a ideovosti otvírá tak filmovým pracovníkům nejvyšší možnosti fantasie, představivosti a pohledů a dožaduje se smělého řešení scén, obrazů, postav i charakteristik.

Návštěvou u Karla Zemana …

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 18. září 2013 1:00 Napsal Kino 1956

Přepadli jsme jej v Gottwaldovských atelierech, stulených nahoře v kopcích na Kudlově. Spínal ruce v žertovném gestu nad tím, kolik zájmu je od benátského festivalu o práci gottwaldovských: „Nedej bože, abychom vyhráli tu Velkou cenu každý rok! Za celý rok sem dříve nepřišlo tolik návštěv, jako nyní třeba za týden. A to víte, na naši piplavou práci je potřeba klidu …“

Jiří Šust – nejmladší filmový komponista

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno sobota 31. srpen 2013 1:00 Napsal Kino 1947

Není to vděčná práce, komponovat hudbu pro film. I když si je divák vědom toho, že by se v kině bez huby neobešel, nebere hudební složku při posuzování filmu téměř nikdy v úvahu a tím méně se stará o toho, kdo dal filmu jeho hudební náplň, byť to byla někdy jedna z nejsilnějších stránek filmového díla. Tím více pozornosti zaslouží, jestliže právě tato nejnevděčněji oceňovaná filmová hudba nachází v řadách českých hudebníků stále více pěstitelů, neboť už dávno nám není jedno, representuje-li náš film také vyspělou českou muzikálnost a hudební kulturu či nic.

Hmota ožila

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno čtvrtek 29. srpen 2013 1:00 Napsal Kino 1946

Panáček jde, otáčí se a pokyne rukou. Za ním vyrůstá rázem ze země jeho dvojník. Jde stejně jako on. Ze země vyrůstají však už další a další panáčci. Všichni jsou stejní a stejně se pohybují. Je jich už celé náměstíčko. Oni však vyrůstají stále.

Když hraje čtyřnohá hvězda

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 27. srpen 2013 1:00 Napsal Kinorevue 1943

Když se společnost Lucernafilm rozhodla natočiti filmovou veselohru „Neviděli jste Bobíka?“, ve které připadá jedna z hlavních úloh rozkošnému ostnosrstému teriérovi, neměl jistě žádný z produkčního štábu tušení o tom, jakou práci dá nalézti vhodného psího představitele. V pražských denních listech byl uveřejněn insert, hledající vhodného psa, a z opatrnosti byl ještě promítnut ve všech pražských kinech diapositiv, vybízející majitele podobných teriérů, aby poslali fotografie svých psů Lucernafilmu.

Filmová fotoska

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno neděle 18. srpen 2013 1:00 Napsal Kinorevue 1943

Nejkrásnější filmové fotografie dostává dnes redaktor filmového časopisu od Berlinfilmu s označením „Foto Borchmann“: tento znamenitý ateliérový fotograf nezapomíná, že hlavním znakem dobré filmové fotosky je pohyb, je život (na našem obrázku je Will Quadflieg ve filmu „Čarovné housle“).

Charlie Chaplin – tulák filmového plátna

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno pondělí 12. srpen 2013 1:00 Napsal Kino 1947

„Čí očima hledí na život Charlie Chaplin?“ Tak se ptá ruský režisér Bisenstein, hledaje prameny ponorné řeky Chaplinovy geniální tvorby. A Chaplin sám odpovídá: Jsem tulákem filmového plátna, jsem tulákem života, jsem hledačem Modrého ptáka štěstí, mým inspiračním zdrojem je celý svět, nic lidského mi není cizí! Chodím a poznávám. – Chaplin jde a poznává. Seznamuje se s největšími duchy našeho století, je hostem králů a vlivných politiků, je přítelem legendárních rebelů, miláčkem krásných žen. Každé setkání zanechává stopy v jeho myšlenkách; jeho mozek registruje jako seismograf každý, i nejnepatrnější záchvěv, jimž je porušována rovnováha spravedlivého dění. Poznává státy a národ, poznává politické, hospodářské a sociální systémy – poznává člověka.

Herbert Lom v Praze

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno úterý 6. srpen 2013 1:00 Napsal Kino 1948

Setkali jsme se s Herbertem Lomem týden po jeho svatbě; do Prahy přijel, po prvé od roku 1938, jako novomanžel se svou paní, rodilou Švýcarkou. V českém předválečném filmu se mu nedostalo příležitosti; ta se mu naskytla teprve po příjezdu do Anglie v roce 1938. Zahrál významné role v řadě anglických filmů; u nás jsme jej viděli dosud jen jako psychiatra v Sedmi závojích, ale již tato role sama o sobě dodatečně dokazuje Lomovy herecké hodnoty.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nalezeno v archivech. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free